• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1395/11/12
  • تاريخ :

اصول طراحی آموزشی که در هر دوره الکترونیک مورد نیاز است

آیا دوره آموزشی شما نتایجی که انتظار داشته اید را برآورده ساخته است؟ در این مقاله، به 10 اصل طراحی آموزشی که به تکمیل دوره های آموزشی کمک می کند اشاره می کنیم.

 

اصول طراحی آموزشی

 

همانطور که برای ساخت هر وسیله ای ابتدا نیازمند پیش بینی چگونگی ترکیب اتصال قسمت های مختلف آن با یکدیگر و روش اجرای امور هستیم، آموزش نیز چنین پیش بینی هایی را طلب می¬کند. در واقع طراحی آموزشی فرآیند برنامه ریزی کلیه رویدادها برای تسهیل یادگیری است. در این فرآیند مجموعه ای از عناصر کلیدی دخیل هستند که از آنها به عنوان اصول نام برده می شود. حتی اگر از به روزترین ابزارهای آموزشی استفاده کنید، باز هم درباره رسیدن به نتایج خوشبین نیستید. بنابراین، طبیعی است که هر طراحی، یکی دو اصل را فراموش کند. در این نوشتار فصد داریم 10 اصل مهم در طراحی مناسب دوره آموزشی را یادآور می شویم.

 

در واقع طراحی آموزشی فرآیند برنامه ریزی کلیه رویدادها برای تسهیل یادگیری است. در این فرآیند مجموعه ای از عناصر کلیدی دخیل هستند که از آنها به عنوان اصول نام برده می شود.

1. اهداف دوره را مشخص کنید.

طراحی صحیح، با تعریف اهداف شروع می شود. کل دوره تحت تاثیر اهداف قرار می گیرند. تعریف اهداف باعث نشان دادن راه درست به کل تیم آموزشی می شود، اهداف شما به نیازها و انتظارات شما از دوره بستگی دارد. به بیان دیگر، فراگیران چه چیزی از دوره می خواهند؟ به چه مهارت هایی نیاز دارند؟ آیا اطلاعات اولیه آنها مناسب هست یا خیر؟

 

2. انتقال صحیح مفاهیم

انتقال صحیح مفاهیم، از آغاز تا پایان بر تمام دوره شما تاثیرگذار است. فراگیران بایستی به آسانی مفاهیم را در طی دوره درک کنند. مطالب بایستی روشن و مشخص ارائه شود، نه در آشوب کلمات و تصاویر پنهان شده باشد. برای مثال راهنماهای متنی برای فراگیران تهیه کنید یا به صورت ویدئویی نحوه استفاده از سیستم را به آنها نشان دهید.

 

3. نشانه های بصری

انسان ها نشانه های بصری را دوست دارند. در واقع، ما از طریق تصاویر می توانیم مطالب را راحت تر به خاطر بسپاریم و به خاطر بیاوریم. پس استفاده از تصاویر جزء جدا نشدنی آموزش ها هستند، حتی ترکیب رنگی که استفاده می کنید اهمیت دارد.

 

4. مولتی مدیای مرتبط

فراگیران مدرن عاشق مولتی مدیا هستند، این یک واقعیت ساده است که ویدئو های آموزشی، ارائه های آنلاین، ارتباط قوی تری با فراگیران برقرار می کنند. استفاده از مولتی مدیا همچنین یک بازی است! بنابراین لذت و انگیزه فراگیران را افزایش می دهد.

 

5. فعالیت های واقعی

این فعالیت ها در حقیقت فعالیت های عناصر مولتی مدیا هستند، مانند لیست های باز شو یا مکانیسم های بازی، سناریو های آموزش الکترونیک، یا بازی ها موثر ترین این فعالیت ها هستند.

 

6. ارزیابی های آموزش الکترونیک

بسیاری از طراحی های آموزشی ارزیابی های آموزشی را به انتهای دوره اضافه می کنند، اما این کار به شما نتیجه ای از پیشرفت دانشجویان ارائه نمی کند و تنها ابزاری برای آزمون شخصی فراگیران است، در انتهای دوره می توانید به روش های گوناگون این ارزیابی را انجام دهید.

اصول طراحی آموزشی

 

7. سیستم های بازخورد

از آنجایی که پیشرفت اهمیت دارد، ایجاد یک سیستم بازخورد نیز حیاتی است. فراگیران باید اشتباهات خود را بشناسند و یاد بگیرند چگونه آنها را اصلاح کنند. مهم تر اینکه، هرکدام شخصا نیز باید بازخورد بگیرند تا اشتباهات آنها تبدیل به عادت نشود. 

 

غیر ممکن است که همه نکات مهم را در یک دوره پوشش دهید، بنابراین در دوره خود از لینک به منابع در دسترس و آنلاین استفاده کنید، تا در صورت لزوم فراگیران از آن استفاده کنند.

8. لینک هایی به منابع آنلاین

اینکه همه موضوعات و نکات مهم را در یک دوره پوشش دهید، غیر ممکن است! اما می توانید به منابع آنلاین و در دسترس لینک هایی ایجاد کنید تا در صورت لزوم فراگیران از آن استفاده کنند. این منابع می توانند شامل اخبار، مقالات، ویدئو و یا کتاب ها و وبسایت ها باشند.

 

9. محتوای آموزشی کوچک

کوچک کردن محتوای آموزشی باعث افزایش بهره وری دانش می شود. در واقع، شما اطلاعات را کوچک می کنید تا به آسانی در ذهن دانشجویان جا گیرند. می توانید مطالب را در قالب مثال ها به آنها ارائه کنید و یا می توان اطلاعات را در قالب های موضوعی دسته بندی و ارائه نمود.

 

10.  افزایش مشارکت

فراگیران باید برای آموزش بهتر، در فرآیند مشارکت داشته باشند، این امر در حقیقت کاربردی کردن دانش است، نباید تنها به جمع آوری اطلاعات پرداخته شود، مشارکت باعث می شود تا اطلاعات مورد نیاز به درستی در اختیار فراگیران قرار گیرد و به طور صحیح به جزییات پرداخته شود.

آیا دوره شما  شامل این 10 اصل می شود؟ اگر نه، می توانید آنها را به دوره خود اضافه کنید. از این لیست ده تایی برای اطمینان از صحت طراحی خود استفاده کنید تا شروع موفقی داشته باشید.

منابع :

elearningindustry.com/

instructional-design-elements-include-every-eLearning-course

How to Become an Instructional Designer? 

 

بخش آموش الکترونیکی سایت تبیان، تهیه : سید خاموشی

تنظیم: زینب شاه مرادی

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName