• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1395/11/10
  • تاريخ :

سه راهکار برای شخصی سازی آموزش

 

وقتی آموزش الکترونیک را شخصی سازی می کنیم، به فراگیران خود این فرصت را می دهیم تا چیزی که می خواهند یاد بگیرند را انتخاب کنند، طراحان آموزشی موفق از شخصی سازی برای ایجاد تجارب موفق آموزشی استفاده می کنند.

 

چگونه شخصی سازی کنیم؟

شما می توانید با بهره گیری از تحلیل های پیشرفته به این هدف برسید، استفاده از ابزارهای تحلیلی می تواند به شما در پایش پیشرفت دانشجویان و یادگیری آنها کمک کند.

 

1- شخصی سازی آموزش به وسیله محتوای هدف گذاری شده

یک برنامه آموزشی زمانی قادر نیست نتایج مناسبی به همراه داشته باشد که محتوای بسیار زیادی روی اینترنت در آن زمینه خاص وجود داشته باشد و این امر دانشجوی شما را گیج کند!

شخصی سازی آموزش

دانشجوی خود را مجبور نکنید تا از حجم بسیار زیاد اطلاعات استفاده کند و از میان آنها آنچه نیاز دارد انتخاب کند. زمان آن رسیده تا به دانشجوی خود با استفاده از روشهای جدید، تمرینات هدف گذاری شده ارائه کنید.

 

با بهره گیری از ابزارهای تحلیل پیشرفته می توانید تجربه شخصی سازی بهتری کسب کنید و به پایش پیشرفت دانشجویان و یادگیری آنها کمک کند.

 

ابزارهای الکترونیک مثل Elucidate می تواند به شما در ایجاد یک تجربه آموزش خوب کمک کند، با استفاده از این ابزار شما می توانید برای افراد نقش تعریف کنید، سطح مهارتی ببندید و تجارب خوبی کسب کنید. اطلاعات مورد نیاز از راه های گوناگونی می تواند در اختیار شما قرار بگیرد تا با استفاده از آن دانشجویان را به چالش بکشید و یادگیری آن ها را آزمون کنید.

 

2- با این ایده ها آموزش را طبقه بندی کنید.

رفته رفته تخصص را ایجاد کنید.

یک چالش ایجاد کنید! اگر دانشجویان در رد شدن از چالش شما موفق نشدند، به آنها راهنمایی لازم را ارائه کنید. این راهنمایی می تواند یک ویدئو از مثالی از راه حل باشد.

این روزها مردم به محتوای مرتبط با محیط و مهارت خود علاقه نشان می دهند، در آموزش از این علاقه استفاده کنید، باید محتوای مرتبط با مهارت، محیط، نقش و تجارب دانشجو را به وی ارائه داد.

کج فهمی ها را مدیریت کنید.

به دانشجویان خود محتوایی ارائه کنید که به وسیله آن بتوانند دیدگاه های خود را محک بزنند. این کار می تواند به وسیله مثال های موردی از محتوای درس انجام شود.

 

جاهای خالی را شناسایی کنید.

سری سوالاتی در نظر بگیرید که بتواند جاهای خالی را به شما نشان دهد تا قادر باشید آن قسمتی از درس را که برای دانشجویان جا نیافتاده است شناسایی نمایید.

پیشرفت را پایش کنید.

مثال های بیشتر به همراه سوالات به دانشجویان ارائه کنید.

شخصی سازی آموزش

از دانشجویان بخواهید مهارت های جدید خود را ارزیابی کنند.

از یک مقیاس آماری برای ارزیابی مهارت های دانشجویان استفاده کنید به طور مثال مقیاس لیکرت. در پایان هر مبحث پاسخ آن ها را بررسی کنید، این ارزیابی می تواند به شما در انتخاب مباحث جدید کمک کند.

 

3- آهسته محتوای مرتبط ارائه کنید.

شما می توانید محتوای خود را به وسیله سوالات پایش کنید تا دانشجویان آن مباحثی را که به آن علاقه دارند انتخاب کنند، برای مثال در انتها از 15 مبحث 3 تا را برای جلسه بعد انتخاب کنید. دانشجویان 3 سوال را پاسخ می دهند که به این سه مبحث مرتبط است.

 

سه دلیل برای شخصی سازی آموزش

فراگیران میل به آموختن دارند.

فن آوری یافتن پاسخ برای هرچیزی را ممکن ساخته است، فراگیران ذاتا این پاسخها را می خواهند و برای یافتن آنها تلاش می کنند.

آنها متوقع شخصی سازی هستند.

وقتی مردم از اینترنت استفاده می کنند، اغلب آنها با بازاریابی هدف گذاری شده مواجه می شوند، این نوع بازاریابی بر اساس ارتباطات، نتایج جستجوها و یا حتی فعالیت های همکاران انجام می شود، فراگیران انتظار محتوای مرتبط دارند!

آموزش فرآیندی شخصی است.

هر فردی مدل یادگیری و نیازهای خاص خود رادارد، بر همین اساس باید تجارب، نقش، مهارت و محیط شخصی وی را در نظر  بگیریم.

 

سخن پایانی

برای مدتی طولانی، در آموزش تنها به معلم توجه می شد و دانشجویان بدون چالش و بدون مشارکت در فرآیند آموزشی مدارج تحصیلی را طی می کردند، در نتیجه مدارس به جایی کسالت آور برای یادگیری تبدیل شدند، اما با پیشرفت فن آوری و ایجاد محیط های آموزش آنلاین، این فضا بهبود داده شد.

هر انسانی در نوع خود یکتاست و نیازهای آموزشی خاص خود را دارد، در این دوران، دانشجویان انتظار دریافت نیازهای خود را دارند پس ما نیاز داریم تا استراتژی هایی برای یادگیری شخصی ایجاد کنیم. هر دانشجو می تواند مالک یادگیری خود باشد، آموزش شخصی سازی شده می تواند به دانشجویان شما کمک کند مالک یادگیری خودشان باشند. در نتیجه آنان می توانند از مهارت های تفکری که نیاز امروز جامعه کسب و کار است بهره بگیرند.

آماده اید که بیشتر یاد بگیرید؟ به خودتان توجه کنید، آموزش مخصوص شخص شما با بررسی نیازهای آموزشی شما آغاز می شود.

منابع :

3-ways-personalize-elearning

using-rules-to-personalise-course

بخش آموزش الکترونیکی سایت تبیان، تهیه : سید خاموشی

تنظیم: زینب شاه مرادی

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName