• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1395/11/10
  • تاريخ :

8 راهکار جهت ایجاد ویدئوهای آموزشی

 ویدئوهای آموزشی انیمیشنی از تصور و تصویرسازی و سایر عناصر بصری برای آموزش استفاده می کنند. آنها مزایای بسیاری دارند اما آیا قطعا می توان با آنها آموزش بهتر با هزینه کمتری داشته باشید؟ 8 راهکار کم هزینه در این  مورد به شما پیشنهاد می کنیم.

ویدئوهای آموزشی

ها هیجان و سرگرمی را به دوره آموزشی اضافه می کنند. مباحث سخت با این ویدئو ها به راحتی به ذهن سپرده می شوند اما سوال این است که اگر بودجه کمی داشته باشیم باز می توانیم از این ویژگی بهره ببریم؟ در گذشته ساخت انیمیشن می توانست فعالیتی زمان بر باشد، چون نیاز بود تا همه چیز را بکشیم، حتی یک خط ساده یا یک لغت، اما با ورود تکنولوژی کشیدن با دست به یک افسانه تبدیل شده است. انیمیشن های مورد استفاده برای آموزش را می توان به سادگی با چند نرم افزار آنلاین ساخت! یکی از بهترین نمونه های ابزار انجام این کار، ویدئواسکریپ (VideoScribe) است که با استفاده از آن می توانید مفاهیم درسی را  به سادگی و روانی به یک انیمیشن تبدیل کنید.

 

در نگاه اول ساخت یک انیمیشن فرآیندی سخت و زمان بر است، اما با استفاده از ابزارهای آنلاین و یا نرم افزارهای مربوطه می توانید از ساخت آن لذت ببرید

از دیگر نرم افزارهای مرتبط با موضوع فوق الذکر، می توان به Goanimate و یا PowToon اشاره کرد. هنگام استفاده از این نرم افزارها هم می توانید از صدای خودتان و یا از انواع موسیقی های زمینه ای استفاده نمایید. در ادامه به چند راهکار برای ایجاد ویدئوها اشاره خواهیم کرد.

 

1- یک نقشه داستانی بسازید:

همه فیلم ها با یک داستان آغاز می شوند، وجود این عنصر اولیه (داستان) شما را در کل مدت ویدئو پشتیبانی می کند، از یک قالب اولیه برای صرفه جویی در زمان استفاده کنید و سپس به آن مواردی را اضافه کنید، از تیم طراحی دوره آموزشی کمک بگیرید. معلم در ابتدا مباحث را به شما توضیح دهد و سپس با استفاده از لغات کلیدی ساخت ویدئو را آغاز کنید.

 

2- از شاگردان کمک بگیرید:

ویدئوها، سرگرمی و هیجان زیادی به محیط می دهند، اما فقط زمانی که شما آنها را به درستی ساخته باشید! باید راجع به شاگردانتان هر چه می توانید بیشتر بدانید. 

از شاگردان خود بپرسید چه نیازی دارند، از این طریق می توانید ویدئوی بهتری بسازید، اپلیکیشن ها و میکروفن های قدرتمندی انتخاب کنید، به تصویرسازی دقت کنید و ارزش ویرایش را دست کم نگیرید.

بدانید آنها چه نیازی و چه تجربه ای دارند؟ چه مسائلی را حل می خواهند کرد؟ آیا از یادگیری از طریق انیمیشن خوشحالند؟ مصاحبه ها و پرسشنامه ها می توانند در این مورد به شما کمک کنند.

 

 

3- یک ویدئو کوتاه  بسازید.

پس از اینکه نقشه راه خود را ایجاد کردید و شاگردان خود را شناختید وقت ایجاد ویدئو است. داستان اصلی ویدئو را بنویسید، از متخصصان کمک بگیرید.

 

4- از ابزارهای چندمنظوره کمک بگیرید.

انتخاب ابزار مناسب برای ساخت انیمیشن ضروری است، شما به نرم افزاری نیاز دارید که بتوانید با آن هرچه از فرآیند ساخت ویدئو مد نظرتان هست را در اختیار داشته باشید. از ضبط تا ادیت! مثلا استفاده از ابزار سه بعدی مناسب. درباره نرم افزارهای چند منظوره و انواع آنها تحقیق کنید و این بخش را مهم بدانید.

 

5- از افکت های صوتی و تصویری استفاده کنید.

یکی از پرچالش ترین بخش های ساخت ویدئو، افکت های صوتی و تصویری است. اگرچه ضبط صدای خودتان به نظر کم هزینه و بی مشکل است، اما باید هیجان را در نظر بگیرید. صدای انیمیشن شماست که دیگران را به خود جذب می کند.

ویدئوهای آموزشی

اپلیکیشن ها و میکروفن های قدرتمندی انتخاب کنید، نرم افزار مناسب صداگذاری خیلی اهمیت دارد. مجموعه متنوعی از این ابزارها رایگان و یا ارزان قیمت هستند.

 

6- از موسیقی های خوب استفاده کنید:

ویدئوی شما با موسیقی کامل می شود، از موسیقی های رایگان و یا کم حجم استفاده کنید، در انتخاب آن دقت لازم را به کار بگیرید، به حقوق صنفی و حقوق مربوط به کپی رایت توجه کنید.

 

7- فعالیت را در نظر بگیرید :

اکثر نرم افزارها فعالیت را پشتیبانی می کنند، ویدئوی بدون حرکت توجه چندانی جلب نمی¬کند. به انیمیشن خود زندگی ببخشید! به شخصیت ها حالت دهید. تاجر عصبانی، مشتری ناراضی و ... .

 

8- هنگام ویرایش وقت بگذارید:

شما ویدئوی خود را ساخته اید، روی ویرایش آن زمان و دقت لازم را مبذول کنید. هر فریم را به دقت ببینید و نظر بدهید، به صدا گذاری و کیفیت آن توجه کنید، حالا وقت نمایش ویدئوست...

از این راهکارها برای ایجاد ویدئوی خود بهره ببرید، می توانید با استفاده از انیمیشن خلاق تر جلوه کنید، به تصویرسازی دقت کنید، ارزش ویرایش را دست کم نگیرید!

 
منابع :

https://elearningindustry.com/

using-whiteboard-animation-training-e-learning

budget-friendly-tips-create-own-animated-elearning-videos

بخش آموزش الکترونیکی سایت تبیان، تهیه : سید خاموشی

تنظیم: زینب شاه مرادی

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName