سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
باستان شناسان و متخصصان ژاپنی برای مرمت و محافظت از محوطه تاریخی و جهانی تخت جمشید به ایران می آیند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ژاپنی ها به دنبال مرمت تخت جمشید

باستان شناسان و متخصصان ژاپنی برای مرمت و محافظت از محوطه تاریخی و جهانی تخت جمشید به ایران می آیند.

بخش گردشگری تبیان

ژاپنی‌ها به دنبال مرمت تخت‌جمشید

به گزارش تبیان از ایسنا؛ خبرگزاری «کیودو» در گزارش ویژه ای نوشت: با مشاهده ترک هایی در بخش های شرقی و جنوبی محوطه تاریخی و ارزشمند تخت جمشید که به سبب تغییرات آب و هوایی شکل گرفته، باستان شناسان در پی همکاری های بین المللی به ویژه بهره گیری از تخصص فنی ژاپنی ها برای مرمت و حفظ بقایای پایتخت باستانی هخامنشیان هستند.
متخصصان اعلام کرده اند از مشاهده این ترک ها که عمدتا به سبب خشکسالی و استفاده بیش از حد از منابع آبی زیرزمینی ایجاد شده شگفت زده شده اند؛ ترک هایی که اگر به آن ها توجه نشود، می تواند به خطری بزرگ برای این بنای تاریخی بر اثر نشست زمین ایجاد کند.
«علی احمدی»، متخصص باستان شناسی محوطه پرسپولیس در این باره به «کیودو» می گوید: حدود پنج سال پیش، زمانیکه طبق روال عادی مشغول بررسی محوطه بودم، از مشاهده ترک هایی در 150 متری جنوب محوطه شوکه شدم.
تخت جمشید یا پرسپولیس در سال 1979 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، شهری که به عنوان پایتخت امپراطوری هخامنشی در سال 518 قبل از میلاد توسط داریوش بنا نهاده شد و اکنون در شهرستان مردوشت در 40 کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد.

دعوت از محققان ژاپنی

«مسعود منفرد»، مدیرکل محوطه باستانی تخت جمشید از دعوت از محققان ژاپنی برای کمک به حفاظت از پرسپولیس خبر داده و اضافه کرده که دانشمندان می توانند با مشاوره و فراهم کردن فن آوری و تجهیزات آزمایشگاهی به حفاظت بهتر از این بقایای تاریخی کمک کنند.
وی همچنین نسبت به انجام تحقیقات مشترک با دانشگاه ها، زمین شناسان و باستان شناسان ژاپنی در جهت حفظ این محوطه تاریخی ابراز علاقه کرد.
«علی رضا اصغری»، استاد هنر دانشگاه شیراز که بیش از 20 سال بر روی تخت جمشید کار کرده است نیز در این باره گفت: در حالیکه از کمک های مالی استقبال می شود، اما این تنها کافی نیست و آنچه ما در پی اش هستیم، دانش ژاپنی ها در حفاظت از آثار تاریخی است.
ژاپن پیش از این نیز به بازسازی شهر تاریخی بم پس از زلزله سال 2003 در جنوب ایران کمک کرد و 1.3 میلیون دلار برای کمک به مرمت و حفظ بقایای ارگ بم اختصاص داد. ضمن این که در سال 2005 نیز دانشگاه "سیاتما"ی ژاپن تحقیقی را برای حفاظت از محوطه باستانی چغازنبیل انجام داد.

جلوگیری از پیشرفت ترک ها با کنترل مصرف منابع زیر زمینی

در سال 2012 و پیش از ظهور ترک ها بر بدنه تخت جمشید، «عزت الله رئیسی»، استاد زمین شناسی و آب شناسی دانشگاه شیراز نیز به مقامات محلی نسبت به احتمال زیاد فرونشست زمین در تخت جمشید هشدار داده بود.
رئیسی در این باره اظهار می کند: تغییرات فصلی موجب بروز خشکسالی در مرودشت و استفاده بیش از حد از منابع آب شده است. اگر بتوانیم مصرف منابع زیرزمینی را کنترل کنیم، می توانیم جلوی پیشرفت ترک ها را بگیریم.
وی ادامه می دهد: این ترک ها می تواند موجب فرونشست دشت های پایین تخت جمشید و تخریب شهر پارسه و بخش هایی از گورستان شامل کعبه زرتشت شود.
«کیودو» در ادامه نوشته است: با این وجود، تلاش ها برای محافظت از محوطه تخت جمشید و سیاست های مدیریت مصرف آب در منطقه و اطراف آن چندان به مذاق کشاورزان و مقامات محلی خوش نمی آید. 289 روستا با مجموع جمعیت بیش از 155 هزار نفر در اطراف محوطه تخت جمشید قرار دارند که کار عمده ساکنان آن کشاورزی محصولاتی چون برنج و گندم است که نیازمند مقادیر زیادی منابع آبی است.
از میان 16 هزار حلقه چاه منطقه نیز 8 هزار حلقه به صورت غیرقانونی توسط کشاورزان مرودشت حفر شده اند.
یکی از کشاورزان منطقه به نام «ذبیح الله» که یک مزرعه در همسایگی تخت جمشید دارد اظهار می کند: کمبود آب به سبب خشکسالی، کشاورزان را ناگزیر به حفر غیرقانونی چاه کرده است. کشاورزی تنها کاری است که ما بلدیم. ما عاشق تخت جمشید هستیم، اما نه بیشتر از جان مان. ما برای کارمان به آب نیاز داریم و به همین دلیل چاه های غیرقانونی حفر می کنیم.
با توسعه قابل ملاحظه مناطق اطراف تخت جمشید در دو دهه اخیر، جمعیت این منطقه نیز افزایش یافته است و مناطق روستایی به محل فعالیت های صنعتی تبدیل شده است. این تغییرات موجب مصرف غیرقابل کنترل منابع آب و انرژی شده است که تهدیدی جدی در مقابل تلاش ها برای حفظ تخت جمشید است. دولت ایران نظارت و کنترل چاه ها و سطح آب های زیرزمینی در مناطق اطراف تخت جمشید را آغاز کرده، اما ظاهرا این موضوع نتوانسته ساکنین این مناطق را نسبت به مصرف کمتر آب متقاعد کند.

تشویق مردم به روی آوردن به فعالیت های گردشگری به جای کشاورزی

مدیرکل محوطه تاریخی تخت جمشید با اشاره به اهمیت فرهنگی این منطقه، نسبت به تشویق مردم به روی آوردن به فعالیت های گردشگری به جای کشاورزی چون فراهم آوردن سکونتگاه یا وسیله حمل و نقل برای گردشگران تأکید کرد.
این امیدواری می رود دولت ایران و سازمان یونسکو پروژه های آموزشی و فرهنگی برای تغییر سبک زندگی کشاورزان اجرا کنند تا در نهایت مسیر برای محافظت از تخت جمشید هموار شود. در این راه می توان از پروژه مشترک ایران، ژاپن و یونسکو برای نجات دریاچه ارومیه در شمال غرب ایران به عنوان مدل استفاده کرد.
بر اساس آمارهای گردشگری، در سال 2015 بیش از یک میلیون گردشگر از تخت جمشید دیدن کردند. در ماه می امسال نیز 16 هزار گردشگر از این محوطه بازدید کردند، در حالیکه در ماه مشابه سال گذشته آن این رقم 9841 نفر اعلام شده بود.
ایتالیایی ها، انگلیسی ها و فرانسوی ها سه گروه اصلی گردشگران تخت جمشید هستند و در آسیا نیز ژاپنی ها پس از گردشگران چین بیشترین بازدید را از تخت جمشید دارند.


منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین