تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از کودکانی که تازه توالت رفتن را یاد گرفته اند فقط در استفاده از توالت منزل خودشان یا دیگر توالت های آشنا راحت هستند. به تدریج آن ها دامنه ی توالت های مورد استفاده شان را گسترش می دهند. بعضی کودکان سه یا چهارساله حتی درباره ی توالت های ناآشنا کنجکا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترس از دستشویی!

بسیاری از کودکانی که تازه توالت رفتن را یاد گرفته اند فقط در استفاده از توالت منزل خودشان یا دیگر توالت های آشنا راحت هستند. به تدریج آن ها دامنه ی توالت های مورد استفاده شان را گسترش می دهند.

بخش خانواده ایرانی تبیان
دستشویی

بعضی کودکان سه یا چهارساله حتی درباره ی توالت های ناآشنا کنجکاوی می کنند و می خواهند بدانند توالت خانه های دیگر کجاست و چه شکلی دارد. این توجه حاصل علاقه مندی کودکان به عملکرد بدن و نیاز به اطمینان و امنیت در مورد توانایی جدید توالت رفتنشان است. آنها می خواهند اطمینان یابند که در صورت لزوم می توانند به توالت بروند. گاهی کودک به علت کنجکاوی به توالت می رود تا آنجا را ببیند و مطمئن شود در دسترس است.
البته این مسأله برای پدر و مادری که مدت ها در یک فروشگاه بزرگ به دنبال محل توالت گشته اند و دست آخر فهمیده اند کودک اصلا به توالت رفتن نیازی نداشته ممکن است زیاد خوشایند نباشد ولی آنها باید بدانند که این شکل بسیار قابل قبول تر از وقتی است که کودک از هیچ توالتی بجز توالت خودش و احتمالا پدربزرگ و مادربزرگش استفاده نمی کند.

اگر کودک شما بیش از حد به منظره و بوی توالت های عمومی ای که کاملا پذیرفته شده اند حساسیت دارد باید به او روش های غلبه بر این مشکل و از میان بردن ترس را بیاموزید. با او به توالت بروید تا دریابید چه چیزی او را آزار می دهد. به او نشان دهید، اگر مدتی صبر کند به بوی بد عادت خواهد کرد و آن را نخواهد فهمید به یاد داشته باشید که کودکتان را برای یادگیری بیشتر و از بین بردن ترس از توالت های دیگر تحسین کنید و به او پاداش بدهید

بسیاری از کودکان احساس نیاز شدیدی به خصوصی ماندن مسایل شان دارند. این مسأله کاملا طبیعی است و اگر به عنوان نشانه ی ایجاد حیا و عفت تلقی شود در منزل مشکلی ایجاد نخواهد کرد. حجب و حیا همراه با ترس از جدایی از پدر و مادر و یا ترس از میکرب ها ممکن است مشکل خودداری از رفتن به توالت های نا آشنا را چند برابر کند. نتیجه آن است که کودک خودش را خیس یا کثیف می کند و یا از بیرون رفتن از خانه برای مدت طولانی سر باز می زند. این گونه موارد در واقع به مشکلاتی که کودک به عنوان بچه خجالتی یا ترسو دارد می افزاید.

شناسایی کنید

با کودکتان صحبت کنید و دریابید که او از چه چیزی می ترسد. از تمام مهارت های برقراری ارتباط خود استفاده کنید. با او به داخل یک توالت نا آشنا بروید و از او بپرسید چه چیزی او را ناراحت می کند. آیا مشکل دور ماندن از شماست؟

شروع با توالت ساده

وقتی مشکل را شناسایی کردید با انتخاب ساده ترین توالت به حل و رفع آن بپردازید. فهرستی از تمام توالت هایی که کودک از استفاده از آنها می ترسد تهیه کنید و بگذارید کودک انتخاب کند که از کدام توالت شروع خواهد کرد. اگر کودک دلیل ترس خود را ورود ناگهانی افرادغریبه ذکر کرد برای کمک به او تا وقتی که بر ترس خود غلبه کند پشت درهای توالت به عنوان نگهبان بایستید و به کودک تان این اطمینان را بدهید که مراقب او هستید.

آلودگی ها

بسیاری از کودکان به این دلیل از توالت های ناآشنا استفاده نمی کنند که به طور افراطی از میکروب ها و آلودگی ها می ترسند. اگر کودک نگران مسائل بهداشتی است به او یاد بدهید چگونه توالت را تمیز کند به مسئولان مدارس بگویید که سرویس های آنجا را تمیز کنند تا کودک از این نظر مشکلی نداشته باشد.

ترس ها را برطرف کنید

اگر کودک شما بیش از حد به منظره و بوی توالت های عمومی ای که کاملا پذیرفته شده اند حساسیت دارد باید به او روش های غلبه بر این مشکل و از میان بردن ترس را بیاموزید. با او به توالت بروید تا دریابید چه چیزی او را آزار می دهد. به او نشان دهید، اگر مدتی صبر کند به بوی بد عادت خواهد کرد و آن را نخواهد فهمید به یاد داشته باشید که کودکتان را برای یادگیری بیشتر و از بین بردن ترس از توالت های دیگر تحسین کنید و به او پاداش بدهید. بدین ترتیب به زودی کودک می آموزد که به تنهایی و هر زمان که نیاز دارد از همه ی توالت ها استفاده کند.


منبع : ماهنامه کودک / شماره 126

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.