تبیان، دستیار زندگی
در حال حاضر با توجه به گسترش محصولات شیمیایی آرایشی - بهداشتی که اغلب، کیفیت بالایی ندارند و مصرف کنندگان را با عوارض زیادی مواجه می کنند. این گروه پژوهشی را، بر آن داشت که به تولید کلد کرم شیمیایی بر پایه گیاهان دارویی اقدام نماید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نسرین صادقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان


یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید.
در این دوره از جشنواره تعداد 185 گروه به عنوان گروه های برتر در بخش های سمینارهای علمی، مسابقات و غرفه های نمایشگاهی به عنوان گروه های برتر برگزیده و معرفی شدند.
 بر آن شدیم تا با معرفی پروژه های گروه های برتر علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم.
  
مقطع: دوره دوم متوسطه
موضوع: ساخت کلد کرم تخصصی مو براساس گیاهان دارویی شیرین بیان - چای سبز
نام مدرسه: پژوهشسرای آسمان
نام استاد: خانم زهرا کروندی مجرد
دانش آموزان: پانیذ اسماعیل زاده، شیرین رهبریان، روناک رمضانی

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان


 چکیده:
در حال حاضر با توجه به گسترش محصولات شیمیایی آرایشی - بهداشتی که اغلب، کیفیت بالایی ندارند و مصرف کنندگان را با عوارض زیادی مواجه می کنند. این گروه پژوهشی را، بر آن داشت که به تولید کلد کرم شیمیایی بر پایه گیاهان دارویی اقدام نماید. این محصول که برای درمان موخوره مو بوده در مقایسه با سایر محصولات موجود در بازار از کیفیت نسبی بالاتری برخوردار است. کوشش ما بر آن است در  فرمولاسیون ساخت این کلد کرم از چندین گیاه دارویی با خواص متنوع استفاده کنیم تا منجر به ساخت محصولی با کیفیت مطلوب گردد.

مقدمه: 
مو نقش مهمی در زیبایی دارد. بروز مشکلاتی مربوط به موی سر باعث کاهش اعتماد به نفس افراد می شود. با صنعتی شدن جوامع امروزی و استفاده نادرست از وسایل حرارتی از جمله سشوار، اتوی مو و بابیلیس و ... شاهده افزایش آسیب های مو به ویژه مو خره در بین افراد هستیم. 

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان

بسیاری از شامپوها و لوسیون های تخصصی مو در بازار تنها کالاهای تجاری هستند و غالباً تاثیر چشم گیری در بهبود عوارض ناشی از موخوره ندارد.

این گروه پژوهشی در فرمولاسیون ساخت این کرم سعی کردند از گیاهانی که دارای خاصیت ضد موخورگی باشند استفاده کنند، تا ضمن بهره گیری از عصاره این گیاهان از سایره خواص مطلوب  آنها بهرمند شوند.
محصول ساخته شده برای تمام رده های سنی قابل استفاده است و با توجه به فرمولاسیون ساده آن از هزینه ساخت پایینی برخوردار است و کاملاً مقرون به صرفه است.

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان


امید است محصول پیشنهادی جایگزین مناسبی برای سایر محصولات شیمیایی در بازار تجاری باشد.
 غلظت این کرم گیاهی از عصاره شیرین بیان و چای سبز و 90% بقیه از غلظت وازلین - کرم پایه است.
کلدکرم عبارت اند از امولسیون آب در روغن که دارای حالت نرم کنندگی و درخشندگی است. علت اینکه به این مواد کلد کرم گرفته می شود این است که به هنگام کاربرد آن روی پوست حالت خنکی ایجاد می شود که ناشی از تبخیر تدریخی آب آن است.

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان


ترکیبات مهم شیمیایی چای سبز:
چای سبز حاوی آنتی اکسیدان ها پلی فنل ال تیانین و همچنین شامل انواع وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی است. چای سبز در طی تحقیقات معتبر انجام شده در ایالات متحده، چین و دانشگاه ملی سئول کره جنوبی به طور موضعی باعث کاهش چربی مو و همچنین باعث جلوگیری از ریزش موی ارثی می گردد و باعث تقویت ساقه مو نیز می گردد.

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان

بخش تجربی

شرح آزمایش
 جدول شماره 1:

مواد لازم

مقدار

پارفین

4گرم

براکس

15گرم

گلاب

12میلی لیتر

روغن بادام

16میلی لیتر

عصاره گیاه چای سبز و شیرین بیان

5میلی لیتر


1-ساخت کرم پایه
روش کار:
1-ساخت کرم پایه
هر یک از مواد ذکر شده را به مقدار مورد نظر توزین کنید. پارافین و روغن بادام را در یک بشر کوچک بریزید و با شعله ملایم آن را گرم کنید. در بشر دیگری براکس و گلاب را با مقادیری که نوشته شده با هم مخلوط کنید و روی چراغ گرم کنید مرتباً به هم بزنید تا براکس در گلاب حل شود. حال گلاب و براکس را در حالت گرم داخل بشر حاوی پارافین و روغن بادام بریزید و خوب بهم بزنبد تا محتویات حالت کاملاً یک نواختی به خود بگیرد.
کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان2-عصاره گیری

10گرم از گیاهان خرد شده شیرین بیان و 10گرم از گیاه چای سبز را داخل بالن ته گرد100 میلی لیتر ریخته سپس 90 میلی لیتر اب مقطر به آن بیافزایید. بالن را روی دهانه یک بشر بزرگ حاوی مقداری آب قرار داده سیستم فوق را روی حرارت غیر مستقیم قرار داده تا به مدت 45 دقیقه حرارت ببیند. سپس محتویات داخل  بالن را در یک کاغذ صافی و قیف صاف کرده و آب زیر صافی را به عنوان عصاره گیاهان به فرمولاسیون کرم اضافه می نماییم.

3-ساخت نهایی کرم
5میلی لیتر از عصاره گیاه شیرین بیان و 5میلی لیتر از عصاره چای سبزرا به محصول نهایی کلد کرم می افزودیم و خوب بهم بزنبد تا محتویات حالت کاملاً یک نواختی به خود بگیرد. 

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان


نتیجه گیری:
 در روند پژوهش طبق تحقیقاتی توسط اعضا گروه صورت پذیرفت، فرض بر این بود که با عصاره گیری از گیاهانی که دارای خواص مطلوبی از جمله ضد موخورگی هستند و افزودن عصاره آن ها به فرمولاسیون کلد کرم پایه، می توانیم به محصولی با کیفیت و موثر در درمان این عارضه دست یابیم.

در پایان‚ پس از ساخت محصول و نظر سنجی از جامعه آماری دختران 16 ساله ساکن در منطقه 1 تهران به مدت یک هفته استفاده روزی یک بار‚ نتایج زیر حاصل گردید.
1- رضایت شما از عملکرد محصول 50%عالی40%متوسط10%ضعیف
2- میزان اطلاعات شما از عملکرد مطلوب گیاه شیرین بیان و چای سبز در درمان موخوره 15%عالی65%متوسط20%ضعیف
3- رایحه محصول80%عالی20%متوسط0%ضعیف
4- وضعیت ظاهری محصول75%عالی15%متوسط10%ضعیف
5- میزان کاهش موخوره پس از مصرف20 %عالی35%متوسط45%ضعیف

کرم گیاهی شیرین بیان و چای سبز  دستاورد تقدیری دوره دوم پژوهشسرای آسمان


شایان ذکر است درمان عوارض پوست و مو به مدت زمان زیادی برای مصرف دارو نیازمند است و به علت محدودیت در زمان استفاده جامعه آماری تاثیر واقعی محصول نتوانست مورد ارزیابی قرار بگیرد.                                  

منابع:

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=2963336
https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara 
http://damghaniau.ac.ir
  
بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه و تنظیم: نسرین صادقی