سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بی پلیس هند در تبادل آتش با افراد مسلحی که به یک مکان مذهبی مورد اختلاف مسلمانان و هندو ها حمله کرده بودند گروهی از مهاجمان را از پای در آورده است. بهگزارش گروه دین و اندیشه "مهر"، بامداد روز سه شنبه 14 تیرماه ( 5 ژوئیه)،...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پلیس هند در تبادل آتش با افراد مسلحی که به یک مکان مذهبی

پلیس هند در تبادل آتش با افراد مسلحی که به یک مکان مذهبی مورد اختلاف مسلمانان و هندو ها حمله کرده بودند گروهی از مهاجمان را از پای در آورده است.

بهگزارش گروه دین و اندیشه "مهر"، بامداد روز سه شنبه 14 تیرماه ( 5 ژوئیه)،دست کم چهار فرد مسلح توانستند با وجود استقرار نیروهای امنیتی در اطراف مسجدبابری، یا مجتمع مذهبی آیودیا، که هندوها آن را محل یکی از معابد قدیمی خود میدانند به این مکان حمله کنند و در داخل آن موضع بگیرند.

در پی این اقدام، نیروهای پلیس هند برای خارج کردن مهاجمان مسلح به این محل حملهکردند و به گفته منابع رسمی، پس از دو ساعت تبادل آتش با این افراد آنان را از پایدر آوردند و این مکان را مجددا در اختیار خود گرفتند.

گفته می شود که در تبادل آتش بین دو طرف، حمله کنندگان از مواد منفجره نیزاستفاده کردند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله روز سه شنبه را برعهده نگرفته است اما پلیس محلیگفته است که راننده اتومبیلی که مهاجمان را به این محل منتقل کرده بود بازداشت شدهاست.

با این همه، ظاهرا گروه های تندرو هندو معتقدند که مسلمان مسئول این حمله بودهاند و این اقدام را به شدت محکوم کرده اند.

رهبران مذهبی هندو نسبت به واقعه روز سه شنبه واکنشی خشم آلود نشان داده وسخنگوی گروه تندرو موسوم به انجمن ملی داوطلبان خواستار برگزاری تظاهرات آرام دراعتراض به این واقعه شده است.

اختلاف دینی

بر اساس گزارش بی بی سی ، مسجد بابری یا معبد آیودیا در شهر آیودیا در ایالتاوتارپرادش در شمال شرق هند واقع است و در سال 1992، گروهی از تندروهای هندو به اینمسجد هجوم بردند و آن را ویران کردند.

گروه های راستگرای هندو با این استدلال که محل ساختمان مسجد بابری مکان ولادتخدای رام یا راما، از خدایان مهم هندو بوده است، خواستار برپایی معبدی در این محلبوده اند.

به گفته آنان، در قرن شانزدهم بابر، پادشاه سلسله مغول هند، یک معبد باستانی راکه در این مکان وجود داشت ویران کرد و به جای آن مسجدی ساخت.

هندوهامعتقدند که مسجد بابری در نقطه تولد خدای راما بنا شده بود .

در حمله سال 1992 به این مسجد، تندروهای هندو متعلق به شورای جهانی هندو، حزبشیوا سنا و حزب بهاراتیا جاناتا، که در آن زمان نیز از احزاب مهم مخالف دولت بود،شرکت داشتند و قسم خوردند که پس از ویرانی مسجد بابری، مجددا معبدی را در همین محلبنا خواهند کرد.

این اقدام به بروز شدیدترین خشونت دینی بین مسلمانان و هندوها از زمان استقلالهند در سال 1947 منجر شد و در جریان آن، دست کم دو هزار نفر جان خود را از دستدادند.

تصمیم گیری در مورد این مکان مذهبی مورد اختلاف به دادگاه ارجاع شده است اماهنوز سرنوشت نهایی آن مشخص نیست.

سال گذشته، گروهی از باستانشناسان هندی پس از حفاری در محل مسجد ویران شده گفتندکه بقایای ساختمانی شبیه یک معبد هندو را زیر ویرانه های مسجد کشف کرده اند.

این نظر باعث شد تا جدال حقوقی دیگری بین مسلمانان و هندوها در دادگاه های هندآغاز شود.

ماموران امنیتی از ورود مسلمانان یا هندوها به این مکان جلوگیری می کنند تا مانعاز بروز دور جدیدی از خشونت های دینی بین آنان شوند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین