تبیان، دستیار زندگی
پشت میز غذا خوردن و یا سفره انداختن کدام بهتر است؟ این پرسش همواره در رابطه با آداب غذا خوردن مطرح می شود. در این مطلب به مزایای غذا خوردن روی زمین و نکاتی که باید در رابطه با آن رعایت کنید، می پردازیم؛ با ما همراه باشید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فواید غذا خوردن روی زمین و نکاتی در مورد آن

پشت میز غذا خوردن و یا سفره انداختن کدام بهتر است؟ این پرسش همواره در رابطه با آداب غذا خوردن مطرح می شود. در این مطلب به مزایای غذا خوردن روی زمین و نکاتی که باید در رابطه با آن رعایت کنید، می پردازیم؛ با ما همراه باشید...

فرآوری: مریم مرادیان - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
سفره

در اغلب کشورهای مشرق زمین، خاورمیانه و قاره آفریقا مردم نشستن و غذا خوردن روی زمین را ترجیح می دهند. نشستن روی زمین و غذا خوردن برای افرادی که منع پزشکی ندارند فواید جالب توجهی دارد که در این گزارش با آن ها آشنا خواهید شد.

درست نشستن و تقویت وضعیت خوب بدن

اگر همیشه روی زمین می نشینید و بدنتان انعطاف کافی دارد، به طوری که شانه هایتان اندکی به سمت عقب متمایل باشد و ستون فقرات کشیده و بدون قوزکردگی باشد، این بهترین حالت برای نشستن و غذا خوردن است که باعث تقویت وضعیت مناسب بدن خواهد شد.

کمک به هضم غذا

تمرکز خون در قسمت شکم در حالت نشسته باعث می شود تا عصاره های هضم غذا در معده با سرعت بیشتری تولید شوند و هضم غذا با سرعت بیشتری انجام شود.

احساس سیر شدن زودتر اتفاق می افتد

نشستن باعث نزدیکی بیشتر پاها به شکم می شود و در این حالت به طور طبیعی احساس سیری خواهید کرد.

مفاصل متحرک و سیال باقی می مانند

نشستن باعث نزدیکی بیشتر پاها به شکم می شود و در این حالت به طور طبیعی احساس سیری خواهید کرد

خم شدن زانوها، قوزک پا و ران ها در هنگام نشستن برای افراد سالم باعث روان شدن و نرمی مفاصل می شود و در نتیجه انتقال از حالت نشسته به ایستاده و یا بالعکس به راحتی صورت می گیرد.

ماهیچه ها فعال باقی می مانند

نشستن روی صندلی باعث می شود تا بیشتر وزن به یک قسمت از صندلی تکیه داده شود و در این حالت بدن کمترین تحرک و فعالیت را دارد و شانه ها به سمت داخل منحنی شده و شکم حالت شل و رها به خود می گیرد. در این وضعیت، ستون فقرات خم شده و شخص پشت میز ناخودآگاه قوز می کند. اما در نشستن روی زمین عضلات شکم، ساق پا، کمر و ران فعال و اکتیو باقی می مانند.

جلوگیری از ابتلا به واریس

حالت نشستن روی صندلی زمانی که ساق پا پایین تر از ران ها قرار می گیرد نیروی جاذبه به صورت خودکار خون را به سمت پاها سوق می دهد و از آنجا که پا در حالت ساکن و بدون حرکت است، خون به سختی دوباره به سمت قلب بازمی گردد. نقص در گردش جریان خون، باعث ایجاد لخته های خون به شکل رگه های نازک قرمز در قسمت های ماهیچه ای پا می شود که در حالت حاد از آن به عنوان واریس یاد می شود. نشستن در حالت غذا خوردن باعث می شود تا خون در منطقه شکم و بطن متمرکز شود و به قلب نزدیکتر باشد.

نکات بهداشتی

حالا که با فواید روی زمین غذا خوردن آشنا شدیم باید نکاتی را هم رعایت نماییم تا سلامتی مان به خطر نیفتد. در مورد روی زمین نشستن و غذا خوردن مهمترین مساله ای که مطرح می شود انتخاب سفره ی مناسب و رعایت بهداشت آن می باشد. در ادامه نکاتی را در این باره آورده ایم که با هم مرور می کنیم.

از سفره های یک بار مصرف استفاده نکنید

تمیز کردن سفره بعد از غذا خوردن، آن هم سفره بزرگی که تعداد زیادی مهمان در آن غذا خورده اند، کار آسانی نیست، به همین خاطر بعضی ها ترجیح می دهند از سفره های یک بار مصرف پلاستیکی استفاده کنند و جمع کردن و دور انداختن تمام سفره با باقی مانده غذاها و آشغال های داخل آن را خیلی لذت بخش می دانند؛ اما این کار به محیط زیست آسیب می رساند، بنابراین بهتر است برای حفظ زمین پاک و سلامت آیندگانمان هم که شده زحمت تمیز کردن و شستن سفره را بپذیریم.

سفره های یک بار مصرف

انتخاب سفره مناسب

* سفره هایی را در موقع خرید انتخاب کنید که پشت و روی شان معلوم است تا همیشه از سطح رویی سفره استفاده کنید.

* سفره های پشت کرک دار، گرد و خاک و آلودگی بیشتری به خودشان می گیرند، همچنین سفره هایی که سطح صاف دارند نسبت به سفره های طرح برجسته، بهتر و راحت تر تمیز می شوند.

* بهتر است اندازه سفره غذا با تعداد نفرات و تعداد افراد خانواده تناسب داشته باشد تا شستن، پهن کردن و جمع کردن آن راحت تر باشد.

سفره هایی را در موقع خرید انتخاب کنید که پشت و روی شان معلوم است تا همیشه از سطح رویی سفره استفاده کنید

* در هنگام چیدن ظروف یا توزیع غذا به هیچ عنوان روی سفره راه نروید.

* تکه های غذا مانند استخوان های خورش و هسته آلو را در سفره نیندازید و برای این کار از ظرف مخصوصی استفاده کنید.

* در صورت ریختن غذا در سفره حتماً آن را به طور کامل با آب گرم و مایع شوینده بشویید و زیر نور خورشید قرار دهید.

* هنگام جمع کردن سفره، ابتدا دو سر سفره را روی هم قرار دهید و سپس آن را به دفعات لازم تا کنید، با این کار قسمت زیر سفره که روی زمین بوده است، با سطح داخلی آن که محل قرار دادن غذا است، تماس پیدا نکند.

* باقی مانده نان را از سفره بردارید، زیرا ماندن نان در سفره موجب کپک زدن نان می شود و نان را نیز در پارچه ای نخی بپیچید سپس در کیسه پلاستیکی قرار داده و در یخچال نگهداری کنید.


منابع:
فواید جالب غذا خوردن روی زمین، تابناک، 95
از سفره های یک بار مصرف استفاده نکنید، ایسنا، مهندس نعمت الله معروفی، 92

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.