تبیان، دستیار زندگی
اگر کسی از تصاویر دیگران سوء استفاده کرد مشمول مجازات خواهد بود؟ هر کس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی دیگری را بدون رضایت او منتشر کند، طبق قانون به مجازات حبس وجزای نقدی محکوم می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مجازات انتشار عکس های نامتعارف در فضای مجازی

اگر کسی از تصاویر دیگران سوءاستفاده کرد مشمول مجازات خواهد بود؟ هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی دیگری را بدون رضایت او منتشر کند، طبق قانون به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم می شود.

فرآوری: فاطمه نوری_ بخش حقوق تبیان

انتشار عکس های نامتعارف

گسترش شبکه های اجتماعی از یک سو و میل به نمایش بهتر چهره خود از سوی دیگر باعث شده افراد سعی کنند عکس ها و تصاویر جذاب تری در شبکه های اجتماعی منتشر کنند
اما آیا هرکسی مجاز است هر تصویری را که بخواهد در شبکه های اجتماعی منتشر کند؟ اگر کسی از تصاویر دیگران سوءاستفاده کرد مشمول مجازات خواهد بود؟

انتشار تصاویر نامناسب از خود

به طور کلی آدم ها به واسطه ذات فطری خود همیشه دوست دارند خود را بهتر از آنچه هستند معرفی کنند و در معرض قضاوت دیگران قرار دهند؛ شاید همین مساله موجب فراگیر شدن انتشار عکس های خاص از افراد در شبکه های اجتماعی باشد. کسی با یک ماشین مدل بالا عکس می گیرد، دیگری در سفر به یک کشور خارجی، یکی عکس حضور در یک مهمانی خاص را می گذارد و یکی هم آنقدر با دخترهای جورواجور عکس می گیرد تا کارش به پلیس و دادگاه کشیده می شود. اما قوانین برای انتشار چنین عکس هایی چه مقرراتی را تعیین کرده است؟
بر اساس ماده 14 قانون جرایم رایانه ای، هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده، محتویات مستهجن را منتشر و توزیع کند، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
در واقع بر اساس این ماده قانونی، هیچ کس نمی تواند عکس مستهجنی از خود یا دیگران ولو این که ایرانی نباشند، منتشر کند و اگر چنین کاری انجام دهد، مجازات خواهد شد.

بر اساس ماده 14 قانون جرایم رایانه ای، هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده، محتویات مستهجن را منتشر و توزیع کند، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

اما علاوه بر اینها ، بر اساس قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات)، انتشار هر عکسی که به نوعی عفت عمومی را جریحه دار کند، می تواند یک جرم تلقی شده و تحت پیگرد قرار گیرد. بر اساس ماده 638 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375، هرکس در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از 10 روز تا دو ماه یا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.
بر اساس این ماده، انتشار عکس در حال شرب خمر، حضور در مجالس لهو و لعب، تظاهر به افعال حرام یا هر عکس و رفتار دیگری که به نوعی عفت عمومی و اخلاق خانوادگی را جریحه دار می کند از منظر قانونگذار جرم شناخته شده و مستوجب کیفر است. علاوه بر این، انتشار هرگونه نوشته یا طرح ، گراور، نقاشی ، تصاویر، مطبوعات ، اعلانات ، علائم ، فیلم ، نوار سینما یا به طور کلی هرچیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه دار کند نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بر اساس ماده 640 قانون مذکور، مستوجب حبس از سه ماه تا یک سال و جزای نقدی از یک میلیون و 500 هزار ریال تا 6 میلیون ریال و تا 74 ضربه شلاق یا به یک یا دو مجازات مذکور خواهد بود.

انتشار تصاویر خصوصی دیگران

همیشه موضوع انتشار عکس های ناجور یا خلاف عفت از سوی خود فرد نیست؛ گاهی موضوع درخصوص انتشار تصاویر خصوصی دیگران در فضای مجازی وسوءاستفاده از آن است.
کم نیستند افرادی که حین صحبت با تلفن همراه طعمه سارقان شده اند و حداقل آسیبی که به آنان وارد شده از دست دادن مالشان است، اما گاهی اتفاق می افتد که سارقان تلفن همراه بعد از سرقت آن، از تصاویر و فیلم های موجود در آن سوء استفاده می کنند. پلیس همواره هشدار می دهد شهروندان هرگز فایل هایی مانند عکس، فیلم و کلیپ های خانوادگی را در رایانه، تبلت، لپ تاپ و گوشی تلفن همراه خود نگهداری نکرده و سعی کنند با تهیه یک حافظه جانبی تمام فایل های شخصی شان را در آن ذخیره و در یک جای امن نگهداری کنند. اما اگر کسی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی دیگران کند، چه مجازاتی در انتظارش است؟
در این باره باید بدانید که قانون گذار ساکت نمانده است و اگر فردی از اطلاعات خصوصی افراد سوء استفاده کند و آن را از طریق خدمات رایانه ای منتشر کند، طبق قانون جرایم رایانه ای مصوب سال 1388، به مجازات خواهد رسید

.«هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی صوت، تصویر، فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

ماده 17 قانون جرایم رایانه ای به طور مشخص هتک حیثیت از طریق انتشار تصاویر خصوصی را دارای عنوان مجرمانه دانسته و در این خصوص تاکید می کند «هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی صوت، تصویر، فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»
این مجازات برای کسانی است که بدون تغییر در تصاویر نسبت به انتشار آن اقدام می کنند. قانونگذار برای کسانی نیز که با تصویرسازی درصدد هدف قراردادن آبروی افراد هستند نیز مجازات جداگانه ای از انتشار تصاویر خصوصی در نظر گرفته است. براساس ماده 16 قانون مزبور «هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کرده و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.» همچنین اگر تصاویر مستهجن باشد در این صورت مرتکب به حداکثر هر دو مجازات محکوم می شود. بنابراین اگر فردی دچار چنین مشکلی شد باید به دادسرا مراجعه و از فرد مورد نظر شکایت کند.

در نتیجه باید توجه کرد تمام این مقررات در جایی است که صاحب تصاویر از انتشار آن راضی نباشد یا کسی با هدف هتک حیثیت از کسی نسبت به تغییر تصاویر اقدام کند و در غیر این صورت اگر کسی با رضایت تصاویر خصوصی را در شبکه های اجتماعی یا اینترنتی منتشر کند، در این صورت نمی تواند ادعایی در خصوص انتشار گسترده آنها داشته و خلاصه باید پاسخگوی رفتار خود باشد.


منابع: میزان
روزنامه جام جم