• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1395/10/01
  • تاريخ :

میراثی که خوشنویس قرآنی عمان از خود برجای گذاشت

گروه بین الملل: «سالم بن خلفان البلوشی»، خطاط مصحف ملی عمان که 12 سال از عمر خود را برای نگارش این کتاب الهی صرف کرد؛ نسخه  ای دست نویس از قرآن کریم از خود به یادگار گذاشت که علاوه بر اهمیت و جایگاه و قداست دینی آن، دارای ارزش هنری بسیار بالایی است.

بخش قرآن تبیان
خوشنیس قرآنی عمان

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، «سالم بن خلفان البلوشی»، خوشنویس مصحف ملی عمان، روز دوشنبه، 29 آذرماه، در 56 ساگی دعوت حق را لبیک گفت و اثری ماندگار با نام «مصحف ملی عمان» از خود به یادگار گذاشت که برای وی باقیات صالحات خواهد بود.
«سالم بن خلفان البلوشی»، یکی از معروفترین اساتید خوشنویسی عربی در عمان بود که در سال 1960 میلادی در منطقه «الجنین» شهر «قریات» عمان به دنیا آمد.
وی خطاط مصحف ملی عمان بود که 12 سال از عمر خود را برای کتابت این کتاب الهی صرف کرد و نسخه  ای دست نویس از قرآن کریم به یادگار گذاشت که علاوه بر اهمیت و جایگاه و قداست دینی آن، دارای ارزش هنری بسیار بالایی است، به طوری که این نسخه با پوست طبیعی آهو مجلّد و با تزئینات اسلامی از مس، آب نقره و طلا زینت داده شده و دارای 604 صفحه است.
پایگاه اطلاع رسانی «أثیر» عمان، به مناسبت درگذشت این خوشنویس برجسته قرآنی، مصاحبه ای که در ماه مبارک رمضان سال جاری و به مناسبت رونمایی از مصحف ملی عمان با وی انجام داده است را بازنشر کرد.
البلوشی در این گفت وگو تربیت 5 فرزند خطاط را مهم ترین ثمره و گنجینه زندگی  خود دانسته و می گوید: «یکی از پسرانم با نام «فیصل» به خطاطی کاملا مسلط است و سمینارهایی در مدارس با موضوع آموزش هنر خوشنویسی برگزار می کند. پسر دیگرم «خلفان» بر خط نسخ تسلط دارد و پسر دیگرم «عزان» بر خط دیوانی مسلط است. از میان دخترانم نیز، «رمله» تقریبا با تمامی خطوط آشنایی دارد، اما با این وجود بیشتر به سمت خط دیوانی تمایل دارد و دخترم «عزه» نیز در حال حاضر مشغول به تحصیل در مقطع دبیرستان است و سمینارهایی با موضوع خطاطی ارائه می دهد و به نقاشی نیز می پردازد، در واقع تمامی این ها گنجینه هایی زنده و پایدار هستند که من آن ها را مهم ترین دستاورد و ثمره زندگی خود می دانم».
مرحوم البلوشی درباره چگونگی علاقه مندی به هنر خوشنویسی می گوید: «از کودکی و به طور خاص در دهه شصت قرن گذشته میلادی با خوشنویسی عربی آشنا شدم که این مسئله پس از مکاتبه با برادرم عبدالله در کویت که مشغول به تحصیل بود، حاصل شد، در یکی از این مکاتبات برادرم برایم صندوقی فرستاد که بر روی آن عباراتی به زبان عربی خطاطی شده بود که این خطوط زیبا من را به سوی هنر خوشنویسی سوق داد».
وی بیان داشت: «در آن زمان مدارس معمولی و یا موسساتی وجود نداشت تا بدان ملحق شوم، بلکه دانش آموزان در چادرهایی در منطقه «الساحل» واقع در شهر «قریات» به درس و تحصیل می پرداختند و من نیز با شرکت در کلاس های درس در این چادرها در کنار درس و تحصیل، به خطاطی و کتابت مبادرت ورزیدم. سپس به مدرسه نیروهای مسلح در منطقه «غلا» واقع در شهر مسقط پایتخت عمان پیوستم و از آنجا وارد گارد سلطنتی عمان شدم».
این خوشنویس قرآنی عمان در ادامه می افزاید: «من در دهه 80 قرن 20 میلادی به مصر اعزام شدم و در آنجا به مطالعه و بررسی سبک های جدید خط عربی روی آوردم و بعد از بازگشت به عمان، موسسه آموزش خط عربی را در مسقط تأسیس کردم، اما به خاطر بیماری این موسسه پس از مدتی بسته شد».
مرحوم البلوشی درباره ایده کتابت مصحف ملی عمان اظهار کرد: «ایده کتابت این مصحف در سال 1993 میلادی توسط یک معلم سودانی که با من در موسسه مشغول به کار بود، به من پیشنهاد شد و بعد از استقبال مفتی اعظم عمان از این طرح، همراه «عمر کمال قدوسی» و «محمد قاسمی» و به مدت 12 سال این قرآن را کتابت کردیم، بدین ترتیب که من کار اعراب گذاری، علامت گذاری، تصحیح و بازنگری و مدیریت پروژه را من برعهده داشتم و «عمر کمال»، کار کتابت متن قرآن و «محمد قاسمی» نیز تزیین و صفحه آرایی این مصحف را برعهده داشتند».
این خوشنویس قرآنی عمان درباره ویژگی های این مصحف گفت: این نسخه دست نویس از قرآن کریم در 604 صفحه کتابت شده که حدود 25 کیلوگرم وزن دارد و در ابعاد 75 در 55 سانتیمتر نگارش شده است که به دلیل حجم زیاد و هزینه بالای آن، تنها سه نسخه از آن کپی شده و نسخه اصلی آن در وزارت میراث فرهنگی عمان نگهداری می شود و سه نسخه کپی شده آن نیز یکی در نزد «سلطان قابوس»، پادشاه عمان و دومی در نزد «فهد بن محمود آل سعید» و سومی نیز در خانه خودم نگهداری می شود».
وی در این گفت وگو کتابت مصحف شریف را بسیار سخت و دلهره آور خواند و گفت: «این نبردی بود که من چندین سال با آن درگیر بودم و در این راه با چالش ها و مواضع زیادی مواجه شدم».
سالم بن خلفان البلوشی در حالی دعوت حق را لبیک گفت که هنر و اثر ماندگار وی برای همیشه جاوادنه خواهد بود و فرزندان خطاط وی گنجینه ای هستند که راه وی را ادامه می دهند و این استعدادهای ارزشمند باید مورد حمایت قرار گیرند.


UserName