سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
طنزی که مورد توجه رهبر قرار گرفت ولی در رادیو حذف شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گلایه زرویی نصرآباد از سانسور سلیقه ای طنز

طنزی که مورد توجه رهبر قرار گرفت ولی در رادیو حذف شد.

بخش ادبیات تبیان
 
گلایه زرویی نصرآباد از سانسور سلیقه ای طنز

 

نشست ماهیانه محفل طنز با محوریت بررسی طنز با حضور اساتید طنزپرداز کشور در حوزه هنری برگزار شد.

ابوالفضل زرویی نصرآباد در این نشست تأسیس یک انجمن صنفی  طنز را مستلزم تأیید گرفتن از نهادهای بسیاری دانست و گفت: اولین مسئله ای که باید در این خصوص در نظر گرفت این است که ماهیت وجودی آن چه باشد و اینکه آیا این انجمن یا هر اسم دیگری که بتوان روی آن گذاشت از نظر نهاد ذی ربط چه استقبالی می شود.

وی خاطرنشان کرد: ما اگر به دنبال احقاق حق طنزپردازان هستیم،  ابتدا باید انگیزه خودمان را بدانیم که هدف از تأسیس انجمن  چیست و بعد اقدام به این کار کنیم. 

وی اظهار داشت:  ناهماهنگی میان جامعه طنز نویسان کشورمان و در نظر گرفتن منافع شخصی و برخوردهای سلیقه ای و گردآوری مجموعه ای  از افراد با طرز فکرها و سلیقه های مختلف به واقع کار سختی است که باید در این موارد به تفاهم رسید.

نویسنده مجموعه مقالات «حدیث قند » ادامه داد: بسیاری از افرادی که در ابتدای امر سخن از تأسیس انجمنی برای احقاق حق جامعه طنز به میان می آورند، وقتی که نفع و سودی برای آن ها نداشته باشد مطمئنا پا پس می کشند و عملاً می بینیم که  خروجی ندارند.

ابوالفضل زرویی نصرآباد اعتقاد به مسائل ارزشی را امری درونی در طنزپرداز دانست و گفت: بعضی وقت ها آن قدر مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و اعتقادی در جامعه ما در هم تنیده شده است که  مطرح کردن موضوعی که شاید بیشتر اعتقاد قلبی فرد است باعث می شود تا برچسب هایی را به او بزنند.

وی سانسور اشعار طنز را در ایران امری بسیار سلیقه ای خواند و در این زمینه اظهار داشت: چند سال پیش تذکره  طنزی را در محضر رهبری خواندم که مورد توجه ایشان  قرار گرفت؛ در حالی که همان شعر را وقتی در رادیو می خواستم بخوانم،  مجری رسانه ای که زیر مجموعه رهبری است  اقدام به حذف ابیات بسیاری از آن کرد. متاسفانه اگر شعر واحدی را در رسانه موافق نظام منتشر کنیم، از آن یک برداشت می شود و اگر همان شعر را در رسانه مخالف نظام منتشر کنیم، برداشت دیگری می شود.


منبع: فارس

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین