تبیان، دستیار زندگی
«همچون یک خانه به دوش» تاثیرگذارترین ترانه های برنده جایزه نوبل ادبیات منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاثیرگذارترین ترانه های باب دیلن ترجمه شد

«همچون یک خانه به دوش» تاثیرگذارترین ترانه های برنده جایزه نوبل ادبیات منتشر شد.

بخش ادبیات تبیان
تاثیرگذارترین ترانه های باب دیلن ترجمه شد

این مجموعه ترانه فارسی- انگلیسی از 28 ترانه تشکیل شده که «کوبیدن بر در بهشت»، «دمیدن در باد»، «چکمه های چرم اسپانیایی»، «بیمار عشق»، «سارا»، «خدایان جنگ»، «مجوز قتل»، «زمانه ی تغییر»، «به تو ایمان دارم»، «اگر او را دیدی، سلامش کن»، «خدا با ماست» و «برای همیشه جوان» نام تعدادی از این ترانه هاست.

بابک زمانی، مترجم این اثر درباره نحوه انتخاب ترانه ها به «ایبنا» گفت: در این مجموعه، با توجه به تعداد بسیار زیاد ترانه های باب دیلن، و وقت اندک برای دسترسی مخاطبان پرشور ایرانی به آثار او، تصمیم بر آن شد که به سراغ شناخته شده ترین و تاثیرگذارترین ترانه های دیلن بروم و از میان ترانه های اجتماعی و غیراجتماعی او گزینشی انجام دهم تا مخاطبان بتوانند شمایی کلی از سبک کاری و نوشتاری دیلن به دست آورند و همچنین، تا حدودی دلایل انتخاب نام او به عنوان برنده جایزه نوبل ادبی امسال برای شان روشن شود.

وی ادامه داد: مهم نیست چقدر طرفدار پروپا قرص دیلن هستید، اما مطمئنم هنوز آلبوم هایی از دیلن هست که دست کم آن ها را کامل گوش نداده اید. تعداد ترانه هایی که دیلن در بیش از نیم قرن منتشر کرده، آن قدر زیاد است که خیلی از بزرگ ترین طرفدارانش هم نمی توانند بگویند همه آهنگ هایش را شنیده اند یا می شناسند.

در ترجمه یکی از آثار معروف باب دیلن با عنوان «Bliwin In The Wind» آمده است:
«آدمی چقدر باید گام نهد/ تا او را «آدم» صدا زنند؟/ کبوتر سپید، چند دریا را باید پشت سر گذارد/ پیش از آنکه در شن های ساحل آرام گیرد؟/ آری، گلوله های توپ چند بار باید شلیک شوند پیش از آنکه قدغن گردند؟/ آری ای دوست من، پاسخ در باد می وزد/ پاسخ در باد است»

بابک زمانی، متولد 17 شهریور 1368، اصالتا کردزبان و دانش آموخته رشته پژوهش هنر است. او به صورت تخصصی کارش را با ترجمه شعر شاعران مطرح جهان شروع کرد و همزمان در زمینه شعر سپید و ترانه نیز فعالیت داشت. زمانی آثاری از توماس ترانسترومر، یانیس ریتسوس، ویسواوا شیمبورسکا، پابلو نرودا، کارل سندبرگ، شیرکو بیکس، مارک استرند و دیگر شاعران را ترجمه کرده است. همچنین مجموعه شعر «اجسام» و رمان «بعد از ابر» از دیگر آثار منتشر شده از اوست.
 
مجموعه ترانه «همچون یک خانه به دوش» اثر باب دیلن با ترجمه بابک زمانی در 144 صفحه با شمارگان یک هزار نسخه، به  بهای 12 هزار تومان توسط انتشارات «کتاب کوله پشتی» منتشر شده است.


منبع: ایبنا