تبیان، دستیار زندگی
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 24 آذرماه 95، با کاهش 57 واحدی روی رقم 80 هزار و 683 واحد ایستاد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درجا زدن 57 واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 24 آذرماه 95، با کاهش 57 واحدی روی رقم 80 هزار و 683 واحد ایستاد.

بخش اقتصاد تبیان

بورس تهران

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 24 آذرماه 95، با کاهش 57 واحدی روی رقم 80 هزار و 683 واحد ایستاد.

شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 51 واحدی عدد 15 هزار و 969 واحد را کاهش تجربه کرد.

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 56 واحدی به عدد 89 هزار و 469 واحد رسید. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 10 واحدی به رقم 57 هزار و 489 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با 409 واحد کاهش به عدد 170 هزار و 473 واحد رسید.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 2 واحدی به رقم 865 واحد رسید.

براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با 42 واحد و فولاد مبارکه و ملی صنایع مس ایران هر یک به میزان 33 واحد، بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با 37 واحد، مخابراتی ایران با 21 واحد و پالایش نفت تهران با 16 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 240 میلیارد تومان رسید که حاصل دست به دست شدن بیش از 965 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 48 هزار و 432 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت های خوراک دام پارس، صنایع آذرآب، بیمه میهن و اسناد خزانه اسلامی سخا 11 بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت های صنعتی جام دارو، داروسازی سبحان انکولوژی ، تامین مسکن جوانان متوقف شدند.

به گزارش فارس، موج گسترده معاملات کد به کد و درون گروهی حقوقی ها برای حمایت از حجم ارزش معاملات روزانه سهام و تثبیت شاخص ها در کانال فعلی امروز به اوج خود رسید، به طوری که در جریان معاملات عادی سهام نیز بازارگردان ملی صنایع مس ایران بیش از 90 میلیون سهم را میان کدهای درون گروهی منتقل کرد.

در نماد معاملاتی ملی صنایع مس ایران در عین حال اندکی بیش از 52 میلیون سهم به ارزش بیش از 10.5 میلیارد تومان امروز از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

اندکی بیش از 39 میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان نیز به ارزش بیش از 5 میلیارد تومان کد به کد شد. 39 میلیون سهم سرمایه گذاری اقتصاد نوین اما به ارزش بیش از 18 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد.

33 میلیون سهم فولاد خوزستان به ارزش بیش از 11.5 میلیارد تومان میان  حقوقی های عمده این سهم انتقال داده شد. در پتروشیمی مبین نیز اندکی بیش از 31 میلیون سهم به ارزش بیش از 12 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده در کدهای درون گروهی تجمیع شد. کمتر از 30 میلیون سهم صنعتی دریایی ایران نیز به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان کد به کد شد.

امروز 20 میلیون سهم بیمه اتکایی امین به ارزش بیش از 3 میلیارد توامان میان کدهای سهامدار عمده انتقال داده شد. در سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نیز 20 میلیون سهم به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی انتقال داده شد. 16 میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذرآب اما به ارزش بیش از 3.5 میلیارد تومان با معاملات درون گروهی همراه بود.

در ریل پرداز سیر نیز امروز در محدوده روی صفر تابلو بیش از 10 میلیون سهم در جریان بازار نقدی میان کدهای حقوقی انتقالی صورت گرفت. امروز 14.5 میلیون سهم سرمایه گذاری بهمن به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان کد به کد شد. اندکی بیش از 12 میلیون سهم سیمان شرق به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان میان کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال داده شد.

در عین حال 10 میلیون سهم معدنی و صنعتی گل گهر به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد و همچنین 7 میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش بیش از  10 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.

در پتروشیمی فناوران، قطعات اتومبیل ایران، صنایع فولاد آلیاژی یزد، تراکتورسازی ایران نیز هر یک به میزان 5 میلیون سهم از سوی سهامداران عمده خود به ترتیب به ارزش بیش از 9 میلیارد تومان، 800 میلیون تومان، بیش از یک میلیارد تومان و کمتر از یک و نیم میلیارد تومان کد به کد شد.

امروز همچنین کمتر از 5 میلیون حق تقدم خرید مهندسی صنعتی روان فن آور به ارزش 800 میلیون تومان کد به کد شد. در پاکسان اما کمتر از 4 میلیون سهم به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان کد به کد شد.

در گروه صنعتی ملی اندکی بیش از 2میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد سهم از سوی آتیه صبا وابسته به صندوق بازنشستگی به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد. اندکی بیش از یک میلیون سهم ارتباطات سیار ایران نیز به ارزش کمتر از 4 میلیارد تومان کد به کد شد.

امروز بازار سهام در محاصره معاملات کد به کد و سهامداران عمده تلاش کرد، تا اندکی از فضای بی اعتمادی و پراسترس تالار شیشه ای را در پشت این معاملات پنهان کند.

در این بین نماد معاملاتی ذوب آهن اصفهان پس از مدتها کنترل و درجا زدن در گروه فلزات اساسی امروز با صف خرید 3 میلیون سهمی به کار خود پایان داد. در گروه خودرویی ها نیز انتشار نامه هیات مدیره ایران خودرو برای واگذاری بلوک بیش از 30 درصدی بانک پارسیان این گروه و آغاز آگهی این دارایی در هفته آینده اگر چه قیمت این سهم را در بالاترین دامنه نوسان قیمتی هماهنگ کرد، اما با افزایش عرضه سهام از سوی معامله گران حقیقی و حقوقی نتوانست معاملات پرحجمی را به نمایش گذارد و روندی متعادل را تجربه کرد.

امروز نماد معاملاتی پتروشیمی خارک در کنار پارس پامچال و پتروشیمی فناوران تنها تک سهم های گروه پتروشیمی ها بودند که با وجود افزایش عرضه سهام از سوی سهامدار عمده حقوقی اما همچنان با اقبال خریداران روبرو بود. امروز در گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو نیز اقبال خریداران اغلب حقیقی زمینه متعادل شدن قیمت این سهم را برای معامله گران نوسان گیر این گروه فراهم کرد.

براساس این گزارش آنچه که در بازار سهام امروز مشهود بود اینکه با افزایش استرس های بازار و سنگین شدن سایه متغیرهای التهاب آور به نظر می رسد اغلب معامله گران حتی حرفه ای بازار حضور میان مدت در بازار را راه ثواب ندانسته و فعلا تک سهم ها و شرکت های کوچک را برای نوسان گیری کوتاه مدت و بهانه ادامه حضور در بازار انتخاب می کنند.

بازاری که به نظر می رسد، دست نامرئی آن تلاش می کند تا با پراکنده کردن معامله گران سهام ویترینی جذاب برای انواع اوراق بدهی و ابزارهای مالی منتشر شده از سوی دولت بی پول در ماه های پایانی امسال فراهم کند.


منبع:Fars News Agency

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .