وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
13 دسامبر روزی تاریخی برای مردم حلب، سوریه و حامیان دولت بشار اسد بود؛ روزی که تلاش ها و مقاومت های مردم و نظامیان به ثمر نشست و پس از سال ها تصرف گروه های تروریستی، حلب کاملا آزاد شد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : آزاده مرنی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حلب آزاد شد +فیلم

13 دسامبر روزی تاریخی برای مردم حلب، سوریه و حامیان دولت بشار اسد بود؛ روزی که تلاش ها و مقاومت های مردم و نظامیان به ثمر نشست و پس از سال ها تصرفِ گروه های تروریستی، حلب کاملا آزاد شد.

آزاده مرنی -بخش سیاست تبیان

سوریه،حلب،آزادسازی حلب،تروریست،داعش،اخبار داعش،جهاد نکاح،جنایات داعش،اقتصاد سوریه،پایتخت،بشار اسد

گلوی "حلب"، پایتخت اقتصادی سابق سوریه، از سال ها پیش در دستان گروه های تروریستی فشرده می شد. این فشار به اندازی افزایش یافته بود که این شهرطی ماه های گذشته نفس های آخر خود را می کشید؛ تا اینکه عزمی جزم برای نجات آن آغاز شد. عزمی به بلندای همت مردم مقاوم سوریه در کنار حفظِ ایمان، وحدت و مقاومت.
تروریست ها در چند سال گذشته بیش از نیمی از شهر حلب (دومین شهر بزرگ سوریه) را تصرف کرده بودند. شهری که با سقوط آن؛ سوریه در هم می شکست و آینده ای مبهم انتظارش را می کشید. از این رو آزاد سازی این شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

معارضان سوری و برخی دولت های غربی بار دیگر ناامید شده و از این پیروزی احساس خطر نمودند تاجایی کهجلسات اضطراری برای مواجهه با آن برگزار کردند.

عملیات آزاد سازی شهر حلب

طرح عملیات آزادسازی شهر حلب پس از ماه ها مذاکره و نشست با کشورهای هم پیمان و حامی حکومت "بشار اسد" ، با برنامه ریزی دقیق و همه جانبه تصویب و ارتش سوریه و مقاومت با تکمیل حلقه ی محاصره از سه هفته ی پیش، عملیات را رسما آغاز کردند.
در فاز اولیه عملیات، نیروهای ارتش سوریه پیشروی های چشم گیری را رقم زدند. آنان محله به محله و وجب به وجب شهر را زیر پا می گذاشتند و با تروریست ها می جنگیدند و تعداد زیادی از آنها را به درک واصل می کردند این پیشروی کم سابقه باعث کاهش حضور نیروهای تروریستی (هلاکت تروریست ها و فرار آنها) در حلب شد و خبر همین پیروزی ها بود که موجب شد گروه های تروریستی با انتشار اخباری کذب با مضمون حضور گسترده در حلب و اعلام آمار دروغین شهدای ارتش سوریه، یک جنگ روانی تمام عیار را با هدف رعب افکنی و متشنج سازی فضای این شهرِ استراتژیک راه اندازی کنند.

ارتش در فاز سرعت دهی به عملیات

ارتش سوریه که هر روز از بازپس گیری محله ای تحت تصرف تروریست ها، خبر می داد به علت پیش بینی های خاص روند عملیات را سرعتی مضاعف بخشید تا جلوی هرگونه حرکت و نقشه ی جدید تروریست ها را بگیرد از این رو اخبار لحظه به لحظه حساس تر می شد. 

 

انتشار خبر آزادی شهر حلب

3 روز گذشته ؛ روزهای سرنوشت سازی برای سوریه بود. بخش اعظمی از حلب در این روزها آزاد شد. محله ی "الزبدیه" ، مناطق "الانصاری" ، "الصالحین" و سپس " الشیخ سعید " از وجود تروریست های تکفیری پاک سازی شد. اما پیش روی های نظامیان سوری به همین جا ختم نشد آنها طی چند ساعت توانستند بر مناطق حساس حلب از جمله "الشیخ السعید" که یکی از عظیم ترین مقرهای حضور گروه های تروریستی بود نیز اشراف یافته و موجب فرار تروریست ها شوند.
قریب به 7 ساعت از انتشار خبر پیروزی در منطقه ی "الشیخ السعید" نگذشته بود که ارتش توانست سد دفاعی دشمن در "الکلاسه" و "بستان القصر" نیز بشکند. در پی این روند بیش از 97 درصد از حلب آزاد شد و مردم شبانه به خیابان ها آمدند و جشن پیروزی گرفتند.

در پس این شادمانی، نظامیان سوری به عملیات خود ادامه می دادند. آنها به تونل هایی در عمق چند ده متری زمین و تعداد زیادی ادوات جنگی تروریست ها نیز دست یافتند. اما درگیری با تروریست ها برای آزاد کردن 3 درصد باقی مانده سخت و نفس گیر بود.
در ادامه پیشروی ها، برخی تروریست ها فرار کردند و شمار زیادی سلاح بر زمین گذاشته و تسلیم شدند اما هنوز تعدادی از آنها بودند که با بارانی از آتش به استقبال ارتش سوریه می رفتند.

 

فیلم شادی مردم پس از آزادسازی شهر حلب

13 دسامبر 2016

در چند روز گذشته پیشروری ها به اوج خود رسید و بیش از 800 تروریست به دست ارتش سوریه اسیر شدند و تعداد زیادی نیز به هلاکت رسیدند. تا اینکه شامگاه 13 دسامبر 2016 اخباری مبنی بر آزادسازی حلب جامعه جهانی را دربر گرفت. این روز ؛ روزی تاریخی برای مردم حلب، سوریه و حامیان دولت "بشار اسد "بود. روزی که تلاش ها و مقاومت های مردم و نظامیان به ثمر نشست و پس از سال ها تصرف گروه های تروریستی، حلب آزاد شد.
با آزادی کامل این شهر؛ معارضان سوری و برخی دولت های غربی بار دیگر ناامید شده و از این پیروزی تاریخی احساس خطر نمودند تا جایی که جلسات اضطراری برای مواجهه با آن برگزار کردند. آنها تصور نمی کردند چنین پایگاه ویژه ای را در سوریه از دست بدهند. این پیروزی در واقع نمایانگر شکست سیاست های تروریست ها و حامیان غربی آنها بود.

آزاد سازی حلب، واکنش های دولت های بسیاری از کشورها را نیز به همراه داشت؛ برخی از آن ابراز خرسندی نموده و معتقدند که این پیروزی، بازگشت امنیت به سوریه را تضمین می کند. اما عده ای در پی نقشه ای جدید برای سرنگون کردن حکومت اسد هستند. در این میان اظهارات سیاسیون کاخ سفید تعجب برانگیز است که می گویند : "پاک سازی حلب از تروریست ها در واقع باعث افزایش روند بمباران های مردم سوریه از سوی بشار اسد خواهد بود." که البته راه اندازی این قبیل جنگ های روانی دیگر کهنه شده و نتیجه مطلوب را برای غربی ها نخواهد داشت. مردم سوریه و جامعه ی جهانی به خوبی بر سیاست های آشکار بشار اسد آشنا بوده و بی تردید از این طریق نمی توان چهره ی مردمی وی را تخریب نمود.
اینک با پاک سازی تروریست ها از حلب انتظار می رود سطح فشارهای منطقه ای و فرامنطقه ای به حکومت "بشار اسد" ؛ کاهش چشمگیری را شاهد باشد که نتیجه گسترش امنیت نسبی در اکثر شهرهای آن است.تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین