تبیان، دستیار زندگی
بیستمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احکام با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت زندان ها و قضات اجرای احکام چند ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران برگزارشد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قوه قضائیه ازمتخلف وحرام خوار دفاع نمی کند

عذرخواهی محمود صادقی مانع از تعقیب وی نیست

بیستمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احکام با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت زندان ها و قضات اجرای احکام چند ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران برگزارشد.

بخش حقوق تبیان
عباس جعفری دولت آبادی

نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی با تبریک میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و با یادآوری برخی رویدادهای مهم کشور و اظهار این که از ابتدای انقلاب تا کنون اقدامات خصم آمیز دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران در ابعاد و سطوح مختلف ادامه داشته است، اظهار داشت: این دشمنی ها گاه با شیوه نظامی، در شکل براندازی و یا با اعمال تحریم اقتصادی همراه بوده و یکی از شیوه های کنونی دشمن، دامن زدن به نارضایتی ها و برخی اعتراضات است.

عده ای تلاش می کند هرتجمع و یا اعتراض را سیاسی و مقابله با نظام جلوه دهند

وی افزود: دشمن فکر می کند که با تمرکز بر برخی اعتراضات صنفی، کارگری و امثالهم می تواند زمینه های مقابله با نظام را فراهم کند و از ابتدای انقلاب تا به امروز سعی کرده از طریق این گونه تحرکات اهداف خود را پیگیری کند.
وی با تقسیم بندی اعتراض ها و نارضایتی ها برای تاثیرگذاری بر روی اذهان و افکارمردم یا افعال و رفتارها اظهارکرد: دشمن تصور می کند که برخی از نارضایتی ها در افکار و اذهان مردم تاثیرگذاراست و به عبارتی اعتقادی و فکری است، مثل این که می گویند در ایران با فکر منتقد مبارزه می شود و محکومان اعتقادی وجود دارد.
دادستان تهران با بیان اینکه برخی از نارضایتی ها مرتبط با افعال، رفتار و عملکرد مسوولان است، در تبیین این روش تصریح کرد: عده ای سعی می کنند این رفتارها را فراگیر کرده، توسعه داده و اگر اعتراضی می شود، به سایر زمینه ها و صنف ها تعمیم داده می شود و آن را تاثیرگذار جلوه می دهند.
جعفری در ادامه خاطرنشان کرد: آن ها برای پیشبرد اهداف خود در تلاش اند که علاوه بر دایمی کردن اعتراض ها، آن را به سمت عموم جامعه پیش برده؛ به آن ها عمق بخشیده و در همه سطوح مطرح کنند.
وی ادامه داد: دشمن سعی می کند این نارضایتی ها اثر بخش شود؛ چرا که اعتراض ها و نارضایتی به معنای مخالفت و به منزله براندازی نیست منتهی عده ای در تلاش برای موثر جلوه دادن آنها می باشند.
دادستان تهران با برملا کردن نقشه دشمن در سیاسی جلوه دادن اعتراض ها اظهارکرد: عده ای تلاش می کند هر تجمع و یا اعتراض را سیاسی و مقابله با نظام جلوه دهند و به این نحوه بر موج برخی نارضایتی ها سوار شوند.
جعفری دولت آبادی به بیان مصداقی در این زمینه پرداخت و گفت: به عنوان مثال وقتی یک خودکشی یا قتلی رخ می دهد، بوق های رسانه ای به فضاسازی در مورد آن می پردازند تا با موج سواری بر روی اتفاقات، اهداف خود را پیاده کنند.
دادستان تهران با اعلام این که چنین هجمه هایی کاملاً مدیریت شده است و هدف نهایی آن ناکارآمد نشان دادن نظام اسلامی است، مقابله با این اهداف شوم را مستلزم هوشیاری و آگاهی مردم و مسوولین در عقیم گذاردن ترفندهای دشمنان دانست.
وی با طرح این سوال که چرا عده ای به اعتراض ها و نارضایتی ها امید بسته اند، در پاسخ گفت: از ابتدای انقلاب تا کنون دشمنان انقلاب راه های زیادی را امتحان کرده اند حتی در سال 88 سعی کردند اقداماتی را برای براندازی نظام انجام دهند ولی بازهم موفق نشدند؛ به همین دلیل و پس از ناکامی، تلاش های خود را به حوزه نارضایتی و اعتراضات معطوف کرده اند.
دادستان تهران در تحلیل اهداف دشمنان انقلاب در این زمینه، به نقشه آن ها برای افزایش فشارهای اقتصادی، سلب اعتماد مردم نسبت به مسوولین نظام و مشوش کردن افکار عمومی اشاره کرد و یادآورشد: دشمن در تلاش است فشارهای اقتصادی را روی مردم زیادتر کند تا مردم خسته شوند در حالی که این تحلیل کاملا اشتباه است؛ چراکه مردم ایران در همه این سال ها در برابر انواع سختی ها و فشارها مقاومت کرده و سال هاست که مشکلات ناشی از تحریم ها را تحمل می کنند.
دولت آبادی با بیان این که عده ای در تلاش اند تا اعتماد مردم نسبت به مسوولان نظام را سلب یا کم کنند، این موضوع را برگرفته از تاثیرگذاری نظام اسلامی ایران در جهان و منطقه دانست و گفت: نظام اسلامی ایران تنها نظامی است که حرف های جدید برای بشریت دارد و توانسته است افکارعمومی را جلب کند، درجهان سوم به خصوص نسبت به مظلومان و مستضعفان اثرگذاری داشته و در منطقه قدرت خود را به نمایش گذاشته است.

نظام اسلامی ایران تنها نظامی است که حرف های جدید برای بشریت دارد و توانسته است افکارعمومی را جلب کند، درجهان سوم به خصوص نسبت به مظلومان و مستضعفان اثرگذاری داشته و در منطقه قدرت خود را به نمایش گذاشته است.

وی برنامه ریزی برای هجمه به قوه قضائیه را در راستای تشویش اذهان مردم و افکار عمومی دانست و با بی سابقه دانستن تخریب های اخیر علیه دستگاه قضایی افزود: در قضیه حساب های قوه قضائیه چه موج سنگینی را به راه انداختند، که پس از پیروزی انقلاب اسلامی سابقه نداشته، این گونه به قوه قضائیه هجمه کنند و روشن است که این اقدامات در جایی برنامه ریزی و مدیریت می شود.
دادستان تهران گفت: مگر قوه قضائیه چه کرده است که اینگونه در داخل و خارج به آن هجمه وارد می کنند، و طبیعی است که برای رسیدن به اهدافشان برای مردم تردید ایجاد کنند.
دولت آبادی با بیان این که دشمنان انقلاب اسلامی همه راه ها را رفته و شکست خورده اند و حالا می خواهند اعتماد مردم را از نظام اسلامی سلب کنند و آن را ناکارآمد نشان دهند، بر ضرورت هوشیاری مردم و مسوولان در برابر این هجمه ها تاکید کرد و افزود: باید هوشیار بود و نباید فریب این حربه ها را خورد و تحت تأثیر اخبار دروغین قرار گرفت.
وی هوشیاری مردم و عملکرد مناسب مسوولان را زمینه ساز عقیم ماندن این گونه هجمه ها دانست و با انتقاد از عملکرد برخی مسوولان و افرادی که با اظهارات کذب و بی مبنا، موجبات تشویش اذهان عموم و سلب اعتماد مردم نسبت به قوای سه گانه را فراهم می نمایند، افزود: امروزه عده ای می خواهند در قالب افشاگری و آشکارسازی، اهداف خود را عملی نماید لذا باید هوشیار باشیم و به ویژه با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، از انتشار اخبار کذب و درج مطالب موهن که ذهن مردم را در برابر سوال های بزرگ قرار می دهد، خودداری شود.
وی با بیان این که امروز صدها ماهواره فارسی زبان و هزاران سایت علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام می کنند، ایستادگی در برابر امواج هجمه ها و تخریب ها را نشانه قوت نظام اسلامی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران بیش از 30 سال است که در برابر امواج تخریبی ایستاده است، اما مدل جدید تخریب ها و هجمه ها به مدد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و با ادعای افشاگری علیه مسوولان نظام صورت می گیرد.
دادستان تهران افزود: امروز فضاسازی های خبری به لحاظ قدرت، بعد و سرعت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گسترده تر شده است؛ زیرا درگذشته برای انتشاراخبارباید به صورت شفاهی یا مکتوب و با تاخیر اقدام می شد اما امروزه در کمتر از ثانیه اخبار دروغین منتشر و در شبکه های اجتماعی و یا سایت های خبری باز نشر می شود.
دولت آبادی با تاکید بر اینکه نباید اخبار دروغ را باز نشر داد، گفت: دشمنان تلاش دارند با سوار شدن بر موج تخریب در فضای مجازی، به تدریج در افکار مردم تاثیر گذارند تا آن ها را با این سوال مواجه سازند که نکند در پرده پنهان سیاست ناگفته هایی وجود داشته باشد.
وی تخریب های اخیرعلیه قوه قضائیه را نشات گرفته از این برنامه ریزی دانست وادامه داد: همه این اقدامات برای این بود تا افکار عمومی را به هم بریزند، ذهن مردم را در برابر سوال های بزرگ قرار دهند، و اعتماد مردم از مسوولان سلب گردد و نهایتا نتیجه بگیرند که این ها ناشی از آثار عملکرد برخی مسوولان نظام اسلامی است.

دولت آبادی با بیان اینکه درموضوع حساب های قوه قضائیه برخی در سایه جو سازهای دروغین به خطا رفتند، گفت: آنقدر تبلیغات می کنند که همه سطوح مردم را درگیر نمایند. لذا باید اطلاعات درست را به دیگران منتقل کرد.

دولت آبادی با بیان اینکه درموضوع حساب های قوه قضائیه برخی در سایه جو سازهای دروغین به خطا رفتند، گفت: آنقدر تبلیغات می کنند که همه سطوح مردم را درگیر نمایند. لذا باید اطلاعات درست را به دیگران منتقل کرد.
وی خاطرنشان کرد: باید با فساد مبارزه شود؛ اما این به آن معنا نیست که پایه های نظامی را که امام راحل (ره) ایجاد کرد، به دست خود سست کنیم.

دولت تاکنون گزارشی از پرونده حقوق های نامتعارف به قوه قضاییه ارسال نکرده است

وی با تاکید دوباره بر این که دولت تاکنون گزارشی را به دستگاه قضایی در رابطه با حقوق های نامتعارف ارسال نکرده است، گفت: دادستانی تهران برای ارائه گزارش دیوان محاسبات و سایر نهادهای مرتبط فرصت یک ماهه به آن ها داد و حتی به کم کاری نیز متهم شد، ولی حالا پس ازگذشت این مهلت، تنها سازمان اطلاعات سپاه و سازمان بازرسی گزارش های خود را ارسال کرده اند.
دادستان تهران از احضار 11 نفر در این پرونده تا به امروز خبرداد و با ارائه خلاصه پرونده این مدیران نجومی بگیر، دریافتی آن ها را 60،57،55،50،55،42،34،33،27،26،20 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: براساس اقدامات دادسرا، ده نفر از افراد احضار شده یک میلیارد و چهارصد و هشتاد میلیون تومان وجوه را مسترد کرده اند.
دولت آبادی با بیان اینکه در گزارش های ارائه شده حقوق های بالاتری از مبالغ مذکور وجود دارد، ادامه داد: بعد از اینکه دیوان محاسبات و دولت و وزارت اطلاعات گزارش های خود را ارسال نکردند و سازمان بازرسی فهرستی به دادسرای تهران ارائه داد، احضار ها در این شروع شده و تحقیقات از افراد با جدیت ادامه دارد.
وی پیگیری موضوع حقوق های نجومی را در راستای مطالبه مردم دانست و تصریح کرد: مردم نمی توانند بپذیرند وقتی که هنوز برخی کمتر از یک میلیون تومان حقوق می گیرند، چگونه یک مسوول 60 میلیون تومان حقوق دریافت کند و بعد هم عنوان می شود که این پرداخت ها مطابق مقررات بوده است.
دولت آبادی افزود: با کسانی که بر خلاف حق، و یا با سندسازی از چند منبع یا برخلاف مقررات، حقوق های کلان گرفته اند برخورد خواهد شد.

قوه قضائیه از متخلف و حرام خوار دفاع نمی کند

وی درتشریح آخرین وضعیت پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران، از احضار 30 نفر در این پرونده خبر داد و گفت: در این پرونده برخی کارمند بوده و برخی دارای مسوولیت در شهرداری تهران هستند و با تحقیق از همه افراد با توجه به تحقیقات و نوع اقدامات آن ها، اتخاذ تصمیم خواهد شد.
دادستان تهران با بیان اینکه به این پرونده با سرعت و دقت رسیدگی خواهد شد و وجوه تخفیف داده شده به کسانی که استحقاق نداشته اند، باید مسترد شود، افزود: بعضاً واگذاری های دیگری نیز از سوی شهرداری تهران انجام شده که از آن جمله پرونده یکی از اعضای شورای شهراست که، ملکی با موقعیت تجاری و اداری در قالب انجمن خیریه واگذار شده است.
دادستان تهران به بیان برخی از مستندات این پرونده پرداخت و تصریح کرد: یکی از کارمندان شهرداری که از وی تحقیق شده، در تحقیقات اعلام کرده به دلیل مستاجر بودن از شهرداری ملکی با 17 سال قدمت، بدون آسانسور و در طبقه سوم در منطقه فلکه دوم تهران پارس با سی درصد تخفیف دریافت کرده است.
به گفته وی، فرد دیگری که در شهرداری سمت دارد، ادعا کرده که یک واحد مسکونی در منطقه 22 داشته که پس از رایزنی با شهرداری، ملکی با متراژ 443 متر با تخفیف در اختیار او قرار گرفته است. یا فرد دیگری که از کارمندان شهرداری است، اعلام کرده در سال 1390 یک واحد آپارتمان با 10 درصد تخفیف به او واگذار شده است.
دولت آبادی ادامه داد: به فرد دیگری از طریق تعاونی 200 میلیون تومان وجه نقد پرداخت شده است. همچنین به یکی از کارمندان شهرداری که مستاجر بوده است.
دادستان تهران افزود: همچنین ورزشکاری که نام او در لیست واگذاری املاک قراردارد، عنوان کرده که به موجب مصوبه شورای شهر 200 میلیون تومان به وی تخفیف داده شده است.
دولت آبادی اظهارکرد: خانمی عنوان کرده که بعد از فوت همسرش، به شهردار مراجعه کرد و خانه ای تحویل دادند و در حال حاضر ماهی 900 هزار تومان مستمری دریافت می کند و به دستور شهردار سابق تهران واحد مسکونی واگذار شده است.
وی تاکید کرد: در این پرونده با عاملان و همچنین با کسانی که به ناحق املاکی گرفته اند و یا از تخفیف های غیرمتعارف برخوردار شده باشند برخورد می شود و پول ها پس گرفته خواهد شد و این که از روز اول عنوان می شد که نباید آبروی افراد ریخته می شد، به این دلیل است که در این پرونده موارد مختلفی وجود دارد که در واگذاری املاک فرایند یکسانی ندارد.
دادستان تهران با بیان این که دستگاه قضایی نباید از هیاهو بترسد، گفت: قوه قضائیه باید به مر قانون عمل کند و از همه افراد مورد نظر تحقیق کرده و در پرونده املاک واگذاری شده کارشناسی مجدد خواهد شد و با متخلفان برخورد خواهد شد تا مردم مطمئن شوند که قوه قضائیه از متخلف و حرام خوار دفاع نمی کند.

آماده ورود به موضوع فروش پایان نامه ها و مدارک تحصیلی جعلی

دولت آبادی از آمادگی قوه قضائیه برای برخورد با معضل فروش پایان نامه ها خبر داد و با اعلام این که در برخورد با متخلفان با خلا قانونی مواجه نیستیم، از وزارت علوم و دانشگاه ها خواست که برای مقابله با این موضوع که برای قدرت علمی کشور نامناسب است، گزارش های خود را به دادستانی تهران ارسال کنند.
وی درج اخبار علیه جمهوری اسلامی ایران دربرخی مجلات معتبر علمی را مناسب ندانست و خطاب به مسوولان وزارت علوم و دانشگاه ها اظهار داشت: دادستانی تهران آمادگی مقابله با متخلفان را دارد؛ کسانی که با مخدوش نمودن حیثیت علمی کشور بدون این که حتی یک سطر پایان نامه بنویسند، مدرک می گیرند؛ اما موفقیت در مبارزه با چنین جرایمی و پاک کردن این لکه ننگ از ساحت علمی کشور، منوط به همکاری دستگاه های اجرایی و پلیس است.

امروزه موادمخدر به عنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی است

وی گفت: امروزه مواد مخدر و روان گردان به عنوان یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی کشور است.
وی با اشاره به آمار یک شعبه از دادسرای انقلاب تهران افزود: صرفا درهفت پرونده شعبه هشتم این دادسرا، 500 کیلوگرم تریاک، 210 کیلوگرم حشیش، 12 کیلوگرم شیشه و 4 کیلوگرم هرویین کشف شده است، ضرب این ارقام را به عنوان نمونه ای از پرونده های یک شعبه، در کل شعب دادسرای تهران و درسطح کشور، موید حجم عظیم مواد مخدر و روان گردان است.
دولت آبادی اظهارکرد: توجه مسوولان به آسیب مواد مخدر، تعداد معتادان، معتادان متجاهر، نقش دستگاه های اجرایی در مقابله با این معضل و پیشگیری از آن، ضروری است و به ویژه باید به استان های شرقی کشور که در مسیر ترانزیت مواد مخدرهستند، توجه خاص شود.
وی با بیان این که نباید به دلیل مسئله اعدام محکومان مواد مخدر، اصل مبارزه با مواد افیونی فراموش شود از خزائی معاون خود خواست که گزارش ها را به صورت ماهانه ارائه کند تا به مسوولان منعکس شود.
وی برضرورت عملکرد دستگاه ها در حوزه مواد مخدر و روان گردان تاکید نمود.
دادستان تهران با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت تمام دستگاه ها در پیشگیری از این آسیب و مقابله با آن، در اهمیت موضوع افزود: امروزه ریشه بسیاری از طلاق ها و سرقت ها، اعتیاد است و لذا رفع این معضل مستلزم همکاری تمامی دستگاه های مرتبط است.

عذرخواهی محمود صادقی مانع از تعقیب وی نیست

دولت آبادی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده محمود صادقی، از ارسال گزارشی مبسوطی دراین زمینه به رییس مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: این گزارش متضمن 15 اتهام برای نماینده مجلس شامل 8 شاکی خصوصی و 7 فقره اعلام جرم عمومی است.
وی خاطرنشان کرد: دادستانی در رابطه با قسمتی از اظهارات نامبرده در تهران و در شیراز نیز اعلام جرم کرده است.
دولت آبادی ازجمله به اظهارات و اقدامات محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی پیرامون حساب های قوه قضاییه و پس از احضار توسط دادسرای تهران، پیرامون عملکرد دادستانی و بازپرس اشاره کرد و با رد برخی ادعاها مبنی بر این که دادسرا هشت شاکی خصوصی برای او تراشیده است، اظهارداشت: نامبرده دارای هشت شاکی خصوصی بوده و هفت فقره جرم عمومی علیه نامبرده اعلام شده است و این نماینده مجلس به جای تمکین از قانون، به کرات حرف های نامناسبی زده است؛ به گونه ای که حتی فراکسیون امید که نامبرده عضو آن می باشد، از وی انتقاد نموده است.
وی ازجمله به اظهارمحمود صادقی مبنی بر اینکه: «در سال 60 قانون اساسی با شهید بهشتی به گور رفت (تسنیم- 15 آذر 1395)» اشاره کرد و با طرح این سوال از صادقی که «شما هم اکنون براساس همین قانون اساسی به مجلس آمده اید، افزود: این حرف که «فساد الان از زمان شاه بیشتر است» قابل قبول نیست.
دادستان تهران با انتقاد از صادقی که بر موج مظلوم نمایی سوار شده و ادعا می کند که «ما سوال کردیم، اما شبانه دستگیر شدیم»، اظهار داشت مصونیت نمایندگان مجلس با ارتکاب جرم ملازمه ندارد و ضمن رد مصونیت مطلق برای نمایندگان، افزود: با عدم تمکین صادقی از دستور قضایی، بازپرس موظف به اقدام به جلب بود؛ همان گونه که در خصوص دیگر متهمان عمل می شود.
دولت آبادی خاطرنشان کرد؛ چرا نماینده مجلس شورای باید حرف هایی بزند و سپس عذرخواهی کند.
وی این عذرخواهی را مانع از تعقیب صادقی ندانست و با اشاره به ارتباط و مناسبات خوب قوه قضاییه و دادستانی تهران با مجلس شورای اسلامی درسال های اخیر، اظهارکرد: اهانت به بازپرس و قضات و اظهاراتی که جنبه محرمانه دارد، دور از شان نمایندگی است.
دادستان تهران درادامه گفت ارسال گزارش پرونده های اتهامی محمود صادقی به همراه مستندات آن برای رییس مجلس شورای اسلامی با این هدف بود که علی لاریجانی و نمایندگان مجلس به مظلومیت قوه قضاییه پی ببرند و بدانند که اقدامات مجرمانه او تا چه حد بوده و چگونه با درج اشعاری در توئیتر خود نسبت به قضات کشور توهین کرده است.
وی با تاکید بر این که قوه قضائیه بر استحکام روابط قوا پای بند است، اظهارکرد: به هم ریختن انسجام قوا به نفع کشور نیست؛ اما چرا برخی بر حرف های بی مبنا اصرار می ورزند و بعد هم عذرخواهی می کنند، محل تعجب است.


منبع: ایرنا


این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .