تبیان، دستیار زندگی
ست  آیت الله ناصر مكارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم پیشرفت‌‌های علمی جمهوری اسلامی ایران را نشان قدرت و اقتدار ایران دانستند. ایشان شركت در انتخابات را به عنوان یك فریضه الهی خواستار شدند و گفتند: در وظیف...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شركت در انتخابات یك وظیفه الهی و شرعی است

آیت الله ناصر مكارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم پیشرفت‌‌های علمی جمهوری اسلامی ایران را نشان قدرت و اقتدار ایران دانستند.

ایشان شركت در انتخابات را به عنوان یك فریضه الهی خواستار شدند و گفتند: در وظیفه شرعی بودن انتخابات وسوسه نكنید، بعنوان یك فریضه الهی و شرعی باید در انتخابات شركت كرد. زیرا از جهاتی برای ما سرنوشت ساز است. ایشان افزودند: هنگامی كه قرار است سرنوشت مردم تأمین شود، مردم خودشان سرنوشتشان را تعیین كنند، نه دشمنان و بیگانگان.
این مرجع تقلید با سفارش به پرهیز از هرگونه اعمال خلاف شرع در انتخابات تأكید كردند: در صورت رعایت شرع مقدس، لطف و رحمت الهی شامل حال ما می‌شود. یكی از حرام‌ها كه باید پرهیز شود مسأله تخریب كردن است. نباید مردم و علاقمندان برخی از كاندیداها یا خود كاندیداها تلویحاً، تصریحاً، عملاً و قولاً یكدیگر را تخریب و تضعیف كنند. وقتی تخریب صورت گیرد مردم نبست به همه بدبین و دل سرد و در نهایت انتخابات كمرنگ می‌شود.
ایشان سیاه‌نمایی به بهانه كسب آراء بیشتر را یك كار غیر اسلامی و حرام عنوان كردند و توضیح دادند: این حركت به خیال آن شخص كه سیاه‌نمایی می‌كند موجب كسب آراء شود ولی در اصل موجب یاس و ناامیدی مردم می‌شود. وقتی مردم ناامید شوند می‌گویند اینها كه در گذشته نتوانسته‌اند كاری كنند، حتماً در آینده هم نخواهند توانست. ما اگر با انصاف باشیم، كشور ایران واقعاً در شرایط خوبی است. ولی هنوز قانع نیستم.
ایشان با اشاره به جایگاه ویژه و ممتاز جمهوری اسلامی ایران در میان كشور‌های دیگر افزودند: سران اتحادیه اروپا، ماه‌هاست كه مشغول مذاكره با ایران هستند. اگر ما یك كشور نیرومند در دنیا نبودیم دلیلی نداشت سران اروپا پیوسته با ما مذاكره كنند. این نشان از قدرتمندی ایران می‌دهد. ایشان ادامه دادند: یكی از دل مشغولی‌های امریكا، ایران است. در هر سخنرانی، رئیس جمهور و وزیر خارجه امریكا یك حرفی از ایران می‌زنند. این همه كشاورزی، راه سازی، توسعه دانشگاه‌ها و حتی حوزه‌های علمیه، جاده‌ها، صنایع و اختراعات، آگاهی بر فناوری پیچیده انرژی هسته‌ای و دانش سد سازی در كشور انجام شده است. حال ما چقدر باید بی‌انصاف باشیم كه برای كسب تعداد اندكی رأی، همه این موقعیت‌ها را زیر سؤال ببریم، مملكت را چوب حراج بزنیم تا رأی بیشتر به من بدهند؟ عاقل این كار را نمی‌كند.
آیت الله ناصر مكارم شیرازی اضافه كردند: زمانی مردم پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شوند كه امیدوار بشوند. مردم را اول مأیوس می‌كنید و بعد به دنبال آراء بیشتر هستید؟ امیدوارم چنین كاری صورت نگیرد. مشكلات كشور را باید گفت ولی در كنار آن نقاط قوت و روشن را باید گفت تا مردم امیدوار شوند. من چوب حراج به كشور، نظام، جمهوری اسلامی و اسلام بزنم تا به مقام برسم؟ آیا این وجدان و انصاف است؟
استاد درس خارج حوزه علمیه قم در خصوص اینكه از مراجع پرسیده می‌شود كه به چه كسی رأی داده شود تصریح كردند: ما روی مصالحی نباید اشخاص را انتخاب كنیم. از بنده و امثال بنده هم ضرورت ندارد كه پرسیده شود، ولی راه را به شما نشان می‌دهیم. راه هم گوش دادن به سخنرانی‌های امروز نیست، باید سوابق اشخاص مورد بررسی قرار گیرد.رسا