تبیان، دستیار زندگی
آثار 13 هنرمند در یک نمایشگاه گروهی با عنوان «مظلوم نما» به نمایش درمی آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مظلوم نمایی سوژه 13 هنرمند شد

آثار 13 هنرمند در یک نمایشگاه گروهی با عنوان «مظلوم نما» به نمایش درمی آید.

بخش هنری تبیان

نمایشگاه مظلوم نما

علیرضا آدم بکان، دلبر شهباز، نسیم گلی، ابراهیم کاشانی، هامد جابرها، سیدامین باقری، مرتضی خسروی، مهرداد جعفری، سپیده مهرگان، صالح تسبیحی، مرتضی متقی، بهرنگ بقایی و گلبرگ شعبانی هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند که آثار خود را در قالب مجسمه، نقاشی، ژس و میکس مدیا ارائه داده اند.

«مظلوم نما» یک نمایشگاه فیگوراتیو است که زیرمجموعه پروژه بلندمدت «میراث نفت و نیاکان» به شمار می رود.

در متن بیاینه «مظلوم نما» آمده است: «مظلوم نما درخت نحس ریشه دار است. ریشه های مظلوم نمایی در تاریخ و مذهب و اخلاق عرفی عمیق شده و معنی پیدا کرده است. تمام مذاهب و ایدئولوژی هایی که با خون کشتگان معتقد آبیاری شده اند، بارقه هایی از مظلوم نمایی در خود دارند، اما گاه، این شلوغ کاری در تحریک عاطفه آن قدر عمق پیدا می کند که می شود یک روش زیستن. در نتیجه مظلوم نمایی یک اخلاق ساده نیست. تمام ما یک مظلوم نمایی در جیب داریم و بنا بر موقعیت، اگر ابزارهای دیگر کارآمد نبودند، با گرفتن قلب خود، با بغض کردن یا اغراق در مشکلات عادی زندگی یا با خودزنی، از ابزار همواره حاضرِ مظلوم نمایی استفاده می کنیم.

مظلوم نمایان حرفه ای، برای گریز از مسئولیت زیستی خود و برای توجیه خطای خود مظلوم نمایی می کنند. مظلوم نمایان هدف نهایی خود را جلب ترحم دیگران قرار داده اند. در نتیجه، مظلوم نمایی، سواری گرفتن با اشک است. مظلوم نمایی اگر درخت بدشگون نباشد، حتما چاه ویل است و افتادن در آن بازگشت ناپذیر.»

در کنار نمایشگاه، دوم دی ماه ساعت 18 نشستی با عنوان «بررسی اخلاق و بحران های اخلاقی جامعه» با موضوع «مظلوم نما و مظلوم نمایی» نیز برگزار خواهد شد. در این نشست، دکتر بهزاد دوران و دکتر رضا کلاهی به عنوان جامعه شناس حضور خواهند داشت.

این نمایشگاه از 26 آذر تا سوم دی ماه از ساعت 16 تا 20 در گالری «هپتا» به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، ضلع غربی پارک هنرمندان، بن بست نیکوشهر، شماره 3، طبقه همکف میزبان علاقه مندان خواهد بود.


منبع: ایسنا