تبیان، دستیار زندگی
صاحب مجموعه گوهران حراج 100 اثر یا قیمت هایی از 40 تا 700 میلیون تومان برای حمایت از کودکان نقش ایمنی خبر دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطِ محمدرضا شجریان زیر چکش حراج

صاحب مجموعه گوهران حراج 100 اثر یا قیمت هایی از 40 تا 700 میلیون تومان برای حمایت از کودکان نقش ایمنی خبر دارد.

بخش هنری تبیان

حراج آثار هنری

نشست خبری «حراج گوهران» با حضور سعیده آبشناسان (صاحب مجموعه گوهران) و همایون ارشادی (بازیگر سینما و مجری حراج) دیروز(23 آذرماه) برگزار شد.

آبشناسان در این نشست در توضیح چگونگی شکل گیری ایده ی برپایی این حراج، گفت: درگذشت یکی از دوستان مجموعه دار من و وضعیت اسفناک آثار او هشت ماه پس از درگذشتش که یکی از این آثار هم متعلق به سهراب سپهری بود، من را به این فکر انداخت که یک بانی باشم و انگیزه ای در مجموعه داران ایجاد کنم. درست است که خریدن اثر هنری از هنرمندان و حمایت از آن ها، کار بسیار خوبی است، اما انباشته شدن آن ها و از بین رفتن شان پس از گذشت سال ها فایده ای ندارد. اگر هنر بخواهد جاودانه شود، باید کارها تبدیل شوند و فروش تعدادی از آن ها در یک جریان خیرانه قرار گیرد.

او ادامه داد: کودکان، مقوله ای هستند که من همیشه درگیر آن هستم. خودم فرزندی ندارم، اما کودکان را خیلی دوست دارم، چون آن ها معصوم و بی گناه هستند. به همین دلیل، تصمیم گرفتم تمام عواید این حراج را صرف ساخت بیمارستانی برای کودکان دارای نقص ایمنی اولیه کنم.

این مجموعه دار همچنین با ابراز تاسف از نبود امکانات مناسب برای کودکان دارای نقص ایمنی تاکید کرد: متاسفانه برای این کودکان، امکانات لازم در ایران وجود ندارد. بیمارستان تخصصی ندارند و خیریه ای هم به طور خاص به آن ها نمی پردازد. به دلیل وجود برخی حساسیت ها در جامعه تصمیم گرفتم به صورت شخصی متولی این جریان باشم. برای ساخت بیمارستان، چند زمین در منطقه 22 دیده شده که نهایتا یکی از آن ها خریده می شود. یک گروه هم از ایتالیا دعوت شده است که در ساخت این بیمارستان مشارکت مالی خواهد داشت.

آبشناسان درباره آثاری که قرار است در حراج ارائه شود نیز یادآور شد: 100 اثر از مجموعه من که آثار نقاشان مطرح هستند و آثارشان در حراجی های داخلی و خارجی حضور داشته، در این حراجی به فروش گذاشته می شوند. آثاری از جعفر روحبخش، حسین زنده رودی، فریده لاشایی، منوچهر شیبانی، محمدرضا شجریان و ... در این حراج چکش زده می شوند. قیمت پایه این آثار از 40 میلیون تا 700 میلیون تومان است که خودم به واسطه 20 سال فعالیت در این حوزه، کار قیمت گذاری را انجام داده ام. من 20 سال پیش شاگرد خانم سیحون بودم و با سبک های گالری داری و مجموعه داری آشنا هستم.

او همچنین از ارائه یک تک اثر محمدرضا شجریان - خواننده - در این حراجی خبر داد و گفت: اثر خوشنویسی شجریان که در این حراجی ارائه می شود، به سال 1350 متعلق است. آقای شجریان 65 سال است که با دایی من (مرتض کاخی) دوست است و به همین دلیل، من از سن کم با هنرمندان ارتباط داشته ام.

به گفته این مجموعه دار این آثار مستقیما از خود هنرمند خریده شده اند. بنابراین اصالت آن ها تایید شده است.

آبشناسان در پاسخ به این پرسشی درباره انتخاب همایون ارشادی بیان کرد: همایون ارشادی از دوستان قدیمی خانواده ماست و علت انتخابش این بود که او حتی در آثارش هم بازی اغراق آمیزی ندارد و همیشه خودش است. هنر به طور ذاتی در وجود ارشادی است و افتخاری نصیب من شده که او در این حراج حضور دارد.

او در پایان گفت: با توجه به این که علاوه بر خریداران و مجموعه داران، چند مهمان خارجی، سفیر و رایزن فرهنگی را هم به حراج دعوت کرده ایم، ترجیح دادیم کاخ نیاوران را به دلیل فضای تشریفاتی و موارد ایمنی برای برگزاری این حراج انتخاب کنیم.

در بخش دیگری از این نشست، همایون ارشادی درباره ی حضورش در حراج «گوهران» گفت: اجرای یک حراج آثار هنری، شغل مهمی است و نکات ظریفی دارد. من پیش از این یک بار این کار را تجربه کرده ام. اغلب نقاشان این آثار در قید حیات هستند، بنابراین اصالت آن ها تایید شده است. من برحسب تصادف بازیگر شدم و خودم معماری خوانده ام. با هنرهای تجسمی بزرگ شده ام و از کودکی نقاشی می کشیدم. این ارتباط کم کم کمرنگ تر شد تا این که پس از بازگشت به ایران، با گالری دارها آشنا شدم و نمایشگاه های زیادی را دیدم.

«حراج گوهران» با ارائه 100 اثر هنری 26 آذرماه ساعت 17 در کاخ نیاوران، سالن آبی برگزار می شود.


منبع: ایلنا