تبیان، دستیار زندگی
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: با آلودگی نمی توان کنار سفره قرآن نشست، البته خداوند هیچ انسانی را بدون بهره نمی گذارد اما اگر قرار باشد بهره حداکثری همچون علامه طباطبایی از قرآن ببریم باید از تمام اغیار خالی شویم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خالی شدن از اغیار؛ شرط بهره مندی کامل از قرآن

تبیان به نقل از گروه فعالیت های قرآنی: نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: با آلودگی نمی توان کنار سفره قرآن نشست، البته خداوند هیچ انسانی را بدون بهره نمی گذارد اما اگر قرار باشد بهره حداکثری همچون علامه طباطبایی از قرآن ببریم باید از تمام اغیار خالی شویم.

بخش قرآن تبیان
بهره مندی از قرآن

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، در آیین تکریم خادمان و مقام آوران قرآنی استان که عصر دوشنبه، 22 آذرماه، با حضور مدیران ارشد استانی و خادمان و مقام آوران قرآنی در فرهنگسرای آیینه اراک برگزار شد گفت: اینکه از استان مرکزی کسی به عنوان خادم رسمی قرآن مطرح نشده است به معنای فراموش کردن خدمات ایشان نیست.
وی با اشاره به پیشینه قرآنی استان ادامه داد: استان مرکزی دارای خادمان قرآنی چون امام راحل، مرحوم حاج نو رالدین و کربلایی کاظم ساروقی است، کدام استان دارای چنین خادمانی است؟ نام این خادمان در لوح محفوظ قرآنی ثبت شده، این استان دارای خادمانی در حد اعجاز است همچون کربلایی کاظم ساروقی که با وجود اینکه نزدیک به 60 سال از رحلت ایشان می گذرد همچنان عطر قرآنی اش به مشام می رسد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تأکید کرد: نمونه این عطر قرآنی رونمایی از کتاب مستند کربلایی کاظم است، همچنین فرزند خلف ایشان که فردی عابد و معلم قرآن است از برکت تربیت و خدمات کربلایی کاظم است، همچنین استان مرکزی خادمانی چون علامه عسگری، دکتر چمران و امیرکبیر را در خود پرورش داده است، مرحوم نراقین، آیت الله اراکی و مرحوم آقاضیاءالدین هرکدام به تنهایی سنگری برای اسلام و قرآن به شمار می آیند.
وی افزود: امیدواریم با تلاش ارشاد و مسئولان، شاهد معرفی خادمان رسمی قرآنی از استان مرکزی نیز باشیم، استان ظرفیت بسیار خوبی دارد و این قبیل نشست ها مشوق نوجوانان است، امیدواریم با حمایت ارشاد، اوقاف، تبلیغات و حوزه علمیه جلسات تفسیر قرآن و نهج البلاغه در استان گسترش یابد.
آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: در زمینه حوزه های علمیه، سه کار به موازات هم در حال انجام است؛ حوزه علمیه برادران توسعه خوبی داشته است، در حوزه های خواهران 2 سطح 3 اضافه شده است قول راه اندازی سطح 4 نیز برای سال آینده داده شده است، همچنین در زمینه مدارس پیش حوزی همچون مدرسه امام مهدی، بیش از 43 کلاس با 900 دانش آموز تشکیل می شود که اگر مردم مساعدت کنند می توان این 3 کار بزرگ را که باید جای آن در تمام استان ها خالی باشد با قدرت بیشتری پیش برد.
عضو خبرگان رهبری گفت: هرچه برای قرآن کار شود کم است، قرآن زمینه گسترده ای دارد البته جذابیت قرآن به صدای قاری نیست بلکه به ذات قرآن برمی گردد، اقیانوس قرآن و شهدا به قدری گسترده و گرانسنگ است که هرچه در آن سیاحت و سلوک کنیم بازهم به پایانش نمی توان رسید.
 آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: شرط انس با قرآن طهارت ظاهری، باطنی و اخلاقی است، طهارت از همه آلودگی ها شرط اول بهره مندی از قرآن است، با آلودگی نمی توان کنار سفره قرآن نشست، البته خداوند هیچ انسانی را بدون بهره نمی گذارد اما اگر قرار باشد بهره حداکثری همچون علامه طباطبایی از قرآن ببریم باید از تمام اغیار خالی شویم.
وی تصریح کرد: باید با اخلاص در اختیار قرآن باشیم، به اندازه توان و هرچه به قرآن خدمت کنیم معادل یا چندین برابر آن را به ما عوض خواهند داد کسی خود را وقف قرآن کند خداوند نیز نعمات را در اختیارش قرار می دهد. قرآن کتاب دیروز و امرز نیست، قرآن همیشه دارای نشاط و به روز است، اما اگر از آن بی بهره مانده ایم کاهلی از خود ماست، هر آیه قرآن نشاط آفرین است.
آیت الله دری نجف آبادی تأکید کرد: خداوند را شاکریم که انقلابی به ما اعطا کرد که به واسطه آن قرآن و خادمان قرآنی و امثال کربلایی کاظم ساروقی در جامعه مطرح می شوند، این اتفاق به برکت خون شهدایی است که جان خود خالصانه به قرآن و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) تقدیم کردند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در پایان گفت: افرادی که قدر انقلاب، امام راحل، رهبری و شهدا را نمی دانند کم لطف هستند، آنهایی که با سرگرمی های مجازی و غیرمجاری خود و خانواده خود را مسخ کرده اند و از قرآن فاصله گرفته اند متوجه فرصت ها نیستند انسان عقل دارد تا در حیات طیبه سیر کند و ارزش دارد که برای آن زحمت بکشد و با معارف قرآنی آشنا شود قرآن نباید لقلقه زبان باشد باید اهل تفکر بود.