تبیان، دستیار زندگی
با وجود این که فناوری مورد استفاده برای ساخت یخچال جدید نیست، اما موتور ترموآکوستیک یخچال در مقایسه با نمونه های قبلی دو مزیت مهم دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت یخچالی که با امواج صوتی کار می کند

با وجود این که فناوری مورد استفاده برای ساخت یخچال جدید نیست، اما موتور ترموآکوستیک یخچال در مقایسه با نمونه های قبلی دو مزیت مهم دارد.

بخش دانش و زندگی تبیان

یخچال

با وجود این که فناوری مورد استفاده برای ساخت یخچال جدید نیست، اما موتور ترموآکوستیک یخچال در مقایسه با نمونه های قبلی دو مزیت مهم دارد. این موتور بهبود یافته در دمای پایین تری کار می کند و در مقایسه با نمونه های قبلی کوچکتر است. همچنین قابلیت سازگاری بالاتری هم دارد.
موتورهای ترموآکوستیک با استفاده از امواج صوتی حاصل از نوسانات گازی، هم گرما تولید می کنند و هم آن را منتقل می کنند، همچنین قابلیت تبدیل گرما به توان را دارند.
در این فناوری از قطعات متحرک استفاده نمی شود. به همین علت نگهداری آن ساده تر است و هزینه کمتر و کارآیی بالاتری دارد. با وجود این، از آنجاکه اغلب موتورهای ترموآکوستیک در دمای 400 تا 600 درجه سانتیگراد کار می کنند، این فناوری قابلیت سازگاری پایینی دارد.
موتور جدید ژاپنی ها در دمای پایین تر از 300 درجه کار می کند. این موتور در دمای 270 درجه سانتیگراد توانست یخچال را تا منفی 107.4 درجه سرد کند. همچنین این موتور قادر است در دمای 85 درجه سانتیگراد یعنی دمایی کمتر از نقطه جوش آب، نوسانات گازی ایجاد کند.
یکی از منابع بالقوه تامین دمای مورد نیاز این نوع یخچال ها، گازهای ضایعاتی حاصل از فعالیت های صنعتی است و از آنجاکه بیش از 85 درصد گازهای ضایعاتی صنایع دمایی کمتر از 300 درجه سانتیگراد دارند، این موتور می تواند کاربردهای بالقوه زیادی در صنایع مختلف داشته باشد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Applied Physics منتشر شده است.


منبع:www.irna.ir
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .