تبیان، دستیار زندگی

نشانه‌های مننژیت را جدی بگیرید

وقتی پرده یا غشای محافظ پوشاننده مغز و نخاع به نام مننژ توسط عفونت باکتریایی یا ویروسی دچار التهاب شود، بیماری مننژیت رخ می‌دهد. مننژیت بیماری خطرناکی است که نشانه‌هایی همچون سردرد شدید و تب، حساسیت به نور و سفتی عضلات را به همراه دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

نشانه‌های مننژیت
مغز و نخاع شما تقریبا فرمانده ی مرکزی همه‌ی آن چیزی هستند که در بدن شما انجام می‌شود. به همین دلیل نگه داشتن آنها از گزند آسیب‌ها بسیار مهم است. آنها هر دو توسط یک غشاء به نام مننژ،  که به حفاظت از آنها از میکروب کمک می‌کند، پوشیده شده اند.

هرگاه این غشا توسط باکتری و یا ویروس دچار التهاب شود، مننژیت اتفاق می افتد. این التهاب معمولا در اثر عفونت مایعی که اطراف مغز و نخاع را فراگرفته است، رخ می دهد.

مننژیت ویروسی بسیار شایع تر از نوع باکتریایی بوده و کمتر آسیب رسان است. اما نوع باکتریایی بسیار نادر و خطرناک می باشد. متأسفانه علائم این دو نوع مننژیت بسیار مشابه هستند. بنابراین چشم پوشی از هر یک از نشانه‌هایی که ممکن است به مننژیت اشاره داشته باشد، بسیار خطرناک خواهد بود.

اگر نگاه‌تان را از نور روز می‌دزدید و یا حتی در یک اتاق روشن دچار دوبینی می‌شوید و یا معمولا شما یک سردرد همراه با چشم درد را تجربه می‌کنید می‌تواند ناشی از مننژیت باشد

 

احساس می کنید سرماخورده اید

هر موقع که بدن در حال مبارزه با میکروب‌ها باشد، احساس ناخوشی و تب طبیعی است. اما این دو نشانه را می توان یک از علائم اولیه‌ی بیماری مننژیت نیز دانست.


گردن تان سفت شده استاگر انرژی ندارید، دچار تب، حالت تهوع و سردرد هستید که به طور پیوسته بدتر شده و به دارو پاسخ نمی دهد، آن را جدی بگیرید. مننژیت می‌تواند به سرعت پیشرفت کند. بنابراین اگر این علائم را دارید و در حال بدتر شدن هستند، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این حالت شبیه گرفتگی عضله ی گردن که در طی خواب رخ می دهد نیست. این نوع سفتی گردن، در یک ناحیه ی خاص اتفاق می‌افتد و پس از گرم کردن و ماساژ بهتر می‌شود. زمانی که شما حرکت کششی انجام می دهید، این درد بدتر می‌شود و می‌تواند به جز گردن و شانه ها، نقاط دیگر را نیز درگیر کند.

حرکت دادن گردن به سمت بالا و یا پایین موجب کشش بافت ملتهب مننژ شده و باعث درد عمیق و شدید می‌شود و می‌تواند به سر و یا قسمت پایین کمر نیز منتشر گردد.

نور، چشم‌هایتان را آزار می دهد

اگر نگاه‌تان را از نور روز می‌دزدید و یا حتی در یک اتاق روشن دچار دوبینی می شوید و یا معمولا شما یک سردرد همراه با چشم درد را تجربه می کنید می‌تواند ناشی از مننژیت باشد.

ترس از نور و یا احساس ناراحتی وقتی نور به چشم ها می تابد، حتی زمانی که چشم هایتان کاملا باز است، به احتمال زیاد به التهاب عصب بینایی در پشت چشم مربوط می‌شود.

گیج و مبهوت هستید

ممکن است پزشک این حالت را "حالت ذهنی تغییریافته" بنامد که اساسا به این معنی است که شما یک مشکل مستقیم فکری دارید. وقتی التهاب در مغز منتشر می‌شود شما دچار حالتی مه آلود و عدم تمرکز خواهید شد. شاید برای شما توضیح و یا مدیریت ساده ی این علائم سخت باشد و یا ممکن است ندانید که کجا هستید. این علامتی است که باید آن را جدی بگیرید. بنابراین فورا نزد پزشک بروید.


نقاطی را روی پوستتان می بینید

بثورات پوستی مانند یک پرچم قرمز به شما می گوید که اتفاقی رخ داده است. نقاط کوچک مایل به ارغوانی بر روی پوست، بدون استثنا نشانه‌ی مننژیت هستند. بثورات آخرین و جدی ترین نشانه‌ای هستند که به شما می گوید که دچار نوع  باکتریایی مننژیت شده اید.

به نظر می رسد زمانی که باکتری وارد بدن می‌شود سمی در بدن آزاد می‌کند که عروق خونی کوچک موجود در پوست و اندام‌های داخلی تان را پاره می‌کند. اما بعید است که این نشانه به همراه سایر علائم نباشد.

آن زمان که بثورات بروز پیدا می‌کنند، ممکن است خیلی دیر شده باشد و می‌تواند سبب آسیب‌های عصبی به مغز، از دست دادن انگشتان دست ، انگشتان پا و یا حتی دست ها یا پاها شود که ناشی از پارگی عروق و آسیب بافت ها است. اگر شما در حال مشاهده نشانه‌های دیگری که گفته شد، هستید و ناگهان لکه ها بر روی پوستتان ظاهر شدند، وقت آن است که خود را به اورژانس برسانید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.