تبیان، دستیار زندگی
امروز سه شنبه بیست و سوم آذر 1395هجری خورشیدی، سیزدهم ربیع الاول 1438 هجری قمری، سیزدهم دسامبر 2016 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیست و سوم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز سه شنبه بیست و سوم آذر 1395هجری خورشیدی، سیزدهم ربیع الاول 1438 هجری قمری، سیزدهم دسامبر 2016 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

هومن بهلولی- روابط عمومی

تاریخ معاصر ایران

23 آذر 1376

طه یاسین رمضان معاون صدام حسین در دیدار با حسن حبیبی معاون اول رییس جمهوری، خواستار توسعه مناسبات تهران و بغداد شد.

23 آذر 1361

آتش پدافند هوایی رزمندگان اسلام، هواپیماهای عراقی متجاوز به حریم فضایی غرب کشور را وادار به عقب نشینی کرد.

23 آذر 1361

متخصصان ایرانی موفق شدند، پل شناوری را با کاربرد نظامی بسازند.

23 آذر 1361

آیت الله خامنه ای رییس جمهوری وقت در دیدار با خانواده های شهدا و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که عازم جبهه های نبرد بودند، ایمان و انگیزه دینی را عامل اصلی برتری نیروهای خودی بر دشمنان دانست.

23 آذر 1361

«امبرتو کالدرون برتی» وزیر انرژی ونزوئلا که در صدر هیاتی به تهران سفر کرده بود، هدف سفر خود را بحث و تبادل نظر درباره شرایط جهانی بازار نفت در اجلاس آتی اوپک عنوان کرد.

23 آذر 1359

محمدعلی رجایی نخست وزیر وقت در گفت و گویی با رادیو کلن بیان کرد: «از نظر انسانی و روانی نیروهای عراق در بدترین وضعیت و نیروهای ایرانی در بهترین وضعیت به سر می برند. آمریکا مایل به حل مسأله گروگان ها نیست و در پی استفاده سیاسی است، در حالیکه ما آن را در حدّ یک مسأله انسانی نگه داشته ایم.»

23 آذر 1357

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: «آمریکا برای حمایت بیشتر از شاه گروهی از کارشناسان نظامی و ضد شورش خود را به تهران فرستاده است.»

23 آذر 1357

با گسترش تظاهرات مردمی علیه رژیم پهلوی در بیشتر شهرهای کشور، نیروهای نظامی به مردم حمله کردند و ده ها تن در کرمان، مشهد، اصفهان، جهرم، یزد و سبزوار را به شهادت رساندند.

23 آذر 1357

امام خمینی(ره) با محکومیت کشتار مردم شهرهای کشور به وسیله ماموران پهلوی با انتشار پیامی فرمودند: «جنایاتی که در اصفهان و نجف آباد و بعضی از شهرستان ها شده است، به قدری با شرافت انسانی منافی است که وجدان هر انسانی را سخت رنج می دهد...اکنون با در نظر گرفتن رفراندوم تاسوعا و عاشورا که غیررسمی بودن شاه و دولت را به جهانیان ثابت کرد، بر ملت است که به حکم اسلام و قانون، از اطاعت شاه و دولت سرپیچی کنند، مالیات نپردازند و به کلیه اعتصابات تا رفتن شاه ادامه دهند.»

23 آذر 1357

امیرخسرو افشار وزیر امور خارجه ایران در لندن از دیوید اوئن همتای انگلیسی خود مصرّانه درخواست کرد کاری برای نجات حکومت محمدرضا پهلوی انجام دهند.

23 آذر 1354

پستخانه تهران آتش گرفت و بخش زیادی از نامه های داخلی و خارجی در آتش سوخت.

23 آذر 1350

دیپلمات های ایرانی مقیم عراق به دنبال قطع روابط 2 کشور به تهران بازگشتند. قطع روابط به دلیل اعتراض عراق به عملیات نیروی دریایی ایران در بازگرداندن و پاکسازی جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس بود.

23 آذر 1346

دانشگاه تهران در نخستین روز بازگشایی خود پس از 10 روز تعطیلی، شاهد برگزاری تظاهرات دانشجویان علیه حکومت پهلوی بود.

23 آذر 1343

اعلامیه روحانیان فارس که در حمایت از مراجع تقلید به ویژه امام خمینی(ره) صادر شده بود، در بیشتر شهرهای ایران توزیع شد. در این اعلامیه روحانیان و علمای فارس ضمن اعلام پشتیبانی کامل خود اعلام داشتند:«...اگر خدای نخواسته کوچک ترین جسارت نسبت به ساحت مقدس ایشان گردد، با عکس العمل شدید ما روبه رو خواهد شد و پنهان نیست که قیام روحانیان با تأیید قاطبه ملت مسلمان همراه است.»

23 آذر 1326

محمدرضا پهلوی به دنبال سقوط احمد قوام، رضا حکمت را به نخست وزیری منصوب کرد.

23 آذر 1324

نیرویی که از قزوین راهی تبریز بودند و نظامیان شوروی مانع پیشروی شان شده بود، پس از تسلیم شدن لشکر آذربایجان به نیروی پیشه وری، به تهران بازگشتند.

23 آذر 1311

انگلیس به دلیل لغو قرارداد دارسی، از ایران به دادگاه لاهه شکایت کرد. ایران پیش از این اعلام کرده بود این دیوان صلاحیت رسیدگی را به این موضوع ندارد.

23 آذر 1304

میرزا حسن خان مشارالملک وزیر امور خارجه ایران، تصمیم مجلس موسسان در واگذاری دایمی سلطنت به رضاخان را به تمامی سفارتخانه ها ابلاغ کرد.

23 آذر 1303

سرپرسی لورن وزیر مختار انگلیس وارد تهران شد.

23 آذر 1300

مجلس شورای ملی، پیمان 26 ماده یی بسته شده میان ایران و دولت بلشویکی روسیه را تصویب کرد. به موجب این پیمان، دولت روسیه در ازای لغو تمامی قراردادهای استعماری تحمیل شده از طرف تزارها بر ایران، اجازه یافت، در صورت دخالت مسلحانه یک دولت خارجی در امور ایران و تهدید سرحدات شوروی، حق دخالت متقابل در ایران را داشته باشد.

23 آذر 1300

کنفرانسی در آمریکا برای بررسی مسائل امتیاز نفت شمال ایران تشکیل شد.

23 آذر 1290

امپراطور روسیه به نایب السلطنه تزار در قفقاز دستور داد هرچه زودتر چهارهزار نظامی روسی به ایران اعزام کند.

23 آذر 1286

عده یی از طرفداران محمدعلی شاه قاجار که مخالف مشروطه بودند پس از تجمع در میدان بهارستان تهران به ساختمان مجلس شورای ملی حمله کردند. در این حمله که با مقاومت محافظان مجلس روبرو شد، عده یی کشته و زخمی شدند.

23 آذر 1286

احتشام السلطنه رئیس مجلس شورای ملی دو تن از برادران خود را برای اظهار ناخشنودی از نقش شاه در آشوب های بهارستان و توپخانه به دربار فرستاد، اما این دو همراه با ناصرالملک که با هدف مشابهی به دربار رفته بود، بازداشت شدند و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.