تبیان، دستیار زندگی
وقتی از 21 سالگی صحبت می کنیم، قاعدتا باید یاد نشاط و جوانی بیفتیم، یاد جوانان و آینده سازانی که آماده تحول در جامعه هستند و قرار است چرخ های توسعه با همت آنها بچرخد. اما این غم انگیز است که بدانیم، میانگین سن آغاز مصرف مواد مخدر 21 سال است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به سن ورود به اعتیاد توجه کنید!!!

وقتی از 21 سالگی صحبت می کنیم، قاعدتا باید یاد نشاط و جوانی بیفتیم، یاد جوانان و آینده سازانی که آماده تحول در جامعه هستند و قرار است چرخ های توسعه با همت آنها بچرخد. اما این غم انگیز است که بدانیم، میانگین سن آغاز مصرف مواد مخدر 21 سال است.

بخش اجتماعی تبیان

به سن ورود به اعتیاد توجه کنید!!!

به گزارش تبیان به نقل از جام جم، چندی پیش رئیس اداره پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد مخدر وزارت بهداشت در اظهارنظری قابل تامل به رسانه ها اعلام کرد که براساس آمارهای رسمی، میانگین سن آغاز مصرف مواد مخدر 21 سال است.
ماری جوانا، گل، حشیش، تریاک، قرص روانگردان و ریتالین، مخدرهایی است که به ترتیب بیشترین محبوبیت را در بین نوجوانان دارد. البته نکته امیدوارکننده اینجاست که براساس آمارهای رسمی، مصرف چند ماده ای مواد مخدر در دانش آموزان مشاهده نمی شود.
وقتی یک نوجوان و جوان کم سن و سال، بهترین و پربازده ترین سنین عمرش را به پای مواد مخدر می گذارد و بدون ترس از آینده در اعتیاد غرق می شود، نه تنها این جوان بلکه جامعه هم به دلیل از دست دادن چنین نیروی جوانی، متضرر می شود.
در این نوشتار، کارشناسان اعتیاد از دلایل رسیدن میانگین سن شروع اعتیاد به 21 سال سخن گفته

ماری جوانا، گل، حشیش، تریاک، قرص روانگردان و ریتالین، مخدرهایی است که به ترتیب بیشترین محبوبیت را در بین نوجوانان دارد.

اند؛ از واقعیت تلخی که می تواند زنگ هشدار جدی باشد برای سلامت میلیون ها نوجوان و جوان ایرانی؛ این که اگر دست روی دست بگذاریم و بی خیال آینده باشیم، آن وقت احتمال دارد که میانگین سن شروع اعتیاد به زیر 21 سال هم برسد.

زبانه کشیدن اعتیاد با هیزم فضای مجازی

این روزها فضای مجازی به بخشی جداناپذیر از زندگی نوجوانان و جوانان بدل شده است. دکتر نادعلی اسماعیلی، درمانگر حوزه اعتیاد در گفت وگو با جام جم، می گوید که همین فضای مجازی هم خود به گسترش اعتیاد در بین افراد کم سن و سال و در معرض خطر، دامن زده است، زیرا خیلی از نوجوانان و جوانان، نحوه درست استفاده از فضای مجازی را نمی دانند و در این خصوص نیز آموزش کافی ندیده اند.
توزیع آنلاین مواد مخدر، وفور اطلاعات متنوع درخصوص مخدرهای جدید و تبلیغ آن در فضای مجازی موجب شده که به باور اسماعیلی، جوانان و نوجوانان خیلی راحت تر از گذشته به مواد مخدر و اطلاعات آن دسترسی داشته باشند و بتوانند با اتکا به دنیای مجازی کنجکاوی خود را ارضا کنند.
این که هیچ برنامه ریزی دقیقی برای کنترل اعتیاد در بین افراد کم سن و سال وجود ندارد هم دغدغه ای است که این کارشناس حوزه اعتیاد مطرح می کند و تاکید دارد که در این مسیر، باید از تجربیات کشورهای موفق در سالم سازی محیط برای نوجوانان و جوانان کمک بگیریم، نه این که چرخ را دوباره از نو اختراع کنیم.

چه نوجوانانی بیشتر در معرض خطرند؟

هیچ فردی در برابر خطرات مواد مخدر مصون نیست و فقط در این میان، احتمال لغزیدن پای افراد به دام اعتیاد، کم و زیاد می شود. دکتر اسماعیلی، درمانگر حوزه اعتیاد از افراد کم سن و سالی حرف می زند که بیشتر از سایر افراد در معرض خطر هستند. به گفته او در خانواده هایی که برای کودکان خود وقت نمی گذارند، طوری که پدر و مادر با فرزند خود ارتباط کلامی و عاطفی ندارند، در چنین خانواده هایی احتمال این که فرزندان به دام اعتیاد بیفتند، بیشتر از سایر نوجوانان و جوانان دیگر است.
وقتی نوجوان در خانواده آموزش نمی بیند، مدرسه هم به او یاد نمی دهد که به مواد مخدر «نه» بگوید، در آن صورت به گفته این کارشناس حوزه اعتیاد، معلوم است که چنین دانش آموزی در مقابل اعتیاد، بسیار آسیب پذیر است.
همچنین زمانی که خانواده و مدرسه به دانش آموزان می گویند سراغ اعتیاد نرود، اما از دلایل آن نمی گویند و نمی توانند به شکلی علمی و منطقی، جوان و نوجوان را قانع کنند، در این شرایط به قول اسماعیلی، نهی کردن افراد کم سن و سال از استعمال مواد مخدر، نه تنها جواب نداده بلکه اتفاقا

همچنین زمانی که خانواده و مدرسه به دانش آموزان می گویند سراغ اعتیاد نرود، اما از دلایل آن نمی گویند و نمی توانند به شکلی علمی و منطقی، جوان و نوجوان را قانع کنند،

نتیجه ژس می دهد، طوری که نوجوان را کنجکاوتر می کند تا با استعمال موادی که او را از آن نهی می کنند، تجربه جدیدی کسب کند. در این بین، اسماعیلی از پراکنده کاری ها و منسجم نبودن برنامه های مقابله با اعتیاد نوجوانان و جوانان هم گلایه دارد. از نگاه او، تقسیم وظایف درستی بین دستگاه های مختلف برای پیشگیری و درمان اعتیاد در بین نوجوانان وجود ندارد.
داشتن تولیت قوی که بتواند وظایف سازمان ها را تنظیم و تشریح کند و بتواند به فعالیت های اجرایی سازمان های مختلف نظم و جهت بدهد، کمبودی است که به گفته اسماعیلی در بحث مبارزه با مواد مخدر در حوزه نوجوانان حس می شود.
البته به قول این کارشناس حوزه اعتیاد، برخی منابع و اعتبارات مقابله با اعتیاد هم در مسیرهایی مثل برگزاری همایش ها و... صرف می شود که خروجی دقیق و مشخصی ندارد.

سن شروع اعتیاد به 13 سال رسیده است

خانواده و مدرسه را می توان مهم ترین کانون مقابله با اعتیاد در بین افراد کم سن و سال دانست، طوری که اگر در این دو کانون، احساس مسئولیت شود و نسبت به لغزش نوجوانان حساس باشند در آن صورت، راه برای خفه کردن نطفه اعتیاد در سنین بالاتر هم فراهم می شود.
دکتر مسعود حاجی رسولی، پژوهشگر حوزه اعتیاد، نقش خانواده را در این عرصه، خیلی بالاتر از نقش سایر دستگاه ها می داند، اما به قول او وقتی نوجوان با موبایل و تبلت سرگرم می شود و بیشترین وقتش را در فضای مجازی می گذراند، در آن صورت نقش خانواده ها در مهار آسیب های اجتماعی، بسیار کمرنگ می شود.
حاجی رسولی تاکید دارد که باید در متن کتاب های درسی، مباحث پیشگیری از اعتیاد و مقابله با ایدز، خیلی شفاف توضیح داده شود، چون هرقدر در این حوزه، لاپوشانی و خودسانسوری کنیم، مشکل اعتیاد در بین افراد کم سن و سال بیشتر خواهد شد.
این که گفته می شود میانگین سن شروع به اعتیاد به 21 سال رسیده، از نگاه حاجی رسولی، خیلی خوشبینانه است، چون به گفته او الان سن شروع اعتیاد را باید 13 سال دانست.
شیوع مصرف قرص ریتالین در بین دانش آموزان و دانشجویان هم خطر دیگری است که حاجی رسولی به آن اشاره می کند و تاکید دارد که اگر این خطر را جدی نگیریم، آن وقت همین مصرف کننده های تفننی و گهگاهی به مصرف کننده های دائمی تبدیل می شوند.

زنان معتاد؛ کودکان معتاد پرورش می دهند

پدر و مادر، ستون یک خانواده اند که اگر کوچک ترین لغزشی از سوی آنها سر بزند، آن وقت کل بنای خانواده مورد تهدید جدی قرار می گیرد.
حاجی رسولی، پژوهشگر حوزه اعتیاد هشدار می دهد،تعداد زنان معتاد در کشور ما مدام در حال افزایش است که همین افزایش نگران کننده می تواند آمار کودکان معتاد را هم افزایش دهد: سال 86 اعلام شد که 4 درصد معتادان کشور را زنان تشکیل می دهند، اما سال 90 اعلام شد تعداد این زنان به 10 درصد جمعیت معتادان کشور رسیده است. الان هم که پیش بینی می شود حدود 20 درصد معتادان کشور از بین جمعیت زنان باشند.»
رواج استفاده از مواد مخدر برای لاغری، آفتی است که به گفته کارشناسان حوزه اعتیاد، سلامت زنان و

حاجی رسولی، پژوهشگر حوزه اعتیاد هشدار می دهد،تعداد زنان معتاد در کشور ما مدام در حال افزایش است که همین افزایش نگران کننده می تواند آمار کودکان معتاد را هم افزایش دهد

خانواده ها را نشانه رفته است.
قسمت بد ماجرا این است که عده ای از همین زنان معتاد، فرزندانی به دنیا می آورند که این بچه ها در بدو تولد معتادند و نیاز به درمان دارند. به گفته حاجی رسولی، اعلام شده فقط در شهر تهران، حدود 15 هزار کارتن خواب داریم که تخمین زده می شود حدود یک سوم آنها از بین جمعیت زنان باشند. حال اگر فقط 1500 نفر از این زنان در سنین باروری باشند، آن وقت قطعا هر سال صدها نوزاد معتاد از مادران معتاد به دنیا می آیند که در بیشتر موارد هم بین افراد معتاد، کارتن خواب و متکدی، خرید و فروش می شوند.
این نوزادان و کودکان برای جلب ترحم دیگران در خیابان ها گردانده می شوند و در بیشتر مواقع هم در خواب هستند، چون به گفته حاجی رسولی، مادران معتاد آنها را با مواد مخدر خواب می کنند تا مزاحم کاسبی شان نشود.
دیدن این بچه ها در سر چهارراه ها چندان سخت نیست. بچه هایی که اگر شانس بیاورند و تا سن بزرگسالی زنده بمانند، آن وقت همان ها به ساقیان فروش مواد مخدر تبدیل می شوند؛ ساقیان کم سن و سالی که از وقتی چشم به دنیا باز کرده اند، با اعتیاد بزرگ شده اند.


منبع:جام جم