تبیان، دستیار زندگی
سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی گفت: براساس آمار موجود بیش از 70 درصد از جرائم رخ داده در فضای مجازی به خاطرعدم رعایت نکات ایمنی توسط خود قربانی صورت می گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای جلوگیری از جرایم در دنیای مجازی نکات ایمنی را رعایت کنید!

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی گفت: براساس آمار موجود بیش از 70 درصد از جرائم رخ داده در فضای مجازی به خاطرعدم رعایت نکات ایمنی توسط خود قربانی صورت می گیرد.

بخش ارتباطات تبیان

برای جلوگیری از جرایم در دنیای مجازی نکات ایمنی را رعایت کنید!

به گزارش تبیان به نقل از ایرنا، روز دوشنبه (22اذر) از پایگاه خبری پلیس فتا، سرگردحمید کیانی افزود: اگر کاربران فضای مجازی کمی دقت داشته باشند و یا نسبت به نوع محتوایی که منتشر می کنند کمی حساس تر باشند و به عواقب احتمالی آن توجه کنند، قطعا شاهد کاهش وقوع جرائم اینترنتی و امنیت بیشتر برای کاربران خواهیم بود.

سرگرد کیانی به برخی ازسوء استفاده های صورت گرفته از تصاویر کاربران اشاره کرد و گفت: برخی از ژس های سلفی و خصوصی به تله ها و طعمه  هایی مطلوب برای سودجویان سایبری تبدیل شده که از آنها به عنوان تبلیغات درسایت ها، نرم افزارها و گروه  های خود استفاده می کنند.
وی ادامه داد: این سودجویان با استفاده از تیترهای جذاب به دنبال ترغیب کاربران برای بازدید یا عضویت در گروه های خود هستند.

سوء استفاده در فضای مجازی

سرگرد کیانی با اشاره به برخی از سوء استفاده های صورت گرفته در فضای مجازی و انتشار اطلاعات مهم و خصوصی کاربران دراین فضا، افزود: مدتی است جرائم فضای مجازی به سمت و سوی حوزه اخلاقی رفته و سوءاستفاده از اطلاعات منتشر شده توسط قربانیان آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی افزود: کاربران زیادی در فضای مجازی،

مدتی است جرائم فضای مجازی به سمت و سوی حوزه اخلاقی رفته و سوءاستفاده از اطلاعات منتشر شده توسط قربانیان آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

شبکه های اجتماعی و به خصوص نرم افزارهای پیام رسان تلفن همراه اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی و شخصی و تصاویر به اصطلاح سلفی خود می کنند.

سرگرد کیانی ادامه داد: برخی از این کاربران باور ندارند که مجرمان سایبری از ساده ترین اطلاعات شخصی که کاربر درصفحات اجتماعی خود منتشر می کند، سوء  استفاده می کنند.

وی گفت: مدتی است فروش نرم افزارهای همسریاب و صیغه یاب در فضای مجازی و به خصوص برخی از نرم افزارهای پیام رسان موبایلی باب شده است. نرم افزاری که بعد از تهیه و نصب به کاربر اجازه می دهد تا به رسم صیغه، فرد مورد نظر خود را بر اساس تصاویر موجود برای ازدواج موقت انتخاب کنند.

سرگرد کیانی ادامه داد: برخی از افرادی که تصویر آنان در اینگونه سایت ها و نرم افزارها وجود دارد، وجود خارجی نداشته و فقط تصویر آنها در این سایت ها یا گروه ها وجود دارد، تصویری که حتی ممکن است دست کاری شده باشد.

سرگرد کیانی افزود: این افراد با استفاده از تصاویر سلفی که کاربران در فضای مجازی منتشر کرده اند سعی می کنند سایت خود را بروز رسانی کرده و اهداف مجرمانه خود را که همان سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی است را عملی کنند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هموطنا

افراد با استفاده از تصاویر سلفی که کاربران در فضای مجازی منتشر کرده اند سعی می کنند سایت خود را بروز رسانی کرده و اهداف مجرمانه خود را که همان سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی است را عملی کنند

ن عزیز دقت داشته باشند که چه نوع محتوایی را در فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی به انتشار می گذارند. قبل از انتشار کمی به عواقب احتمالی آن فکر کننده و سو ءاستفاده های احتمالی را حتما در نظر بگیرند.

سرگرد کیانی گفت: شاید یک تصویر در ظاهر فقط یک ژس باشد اما در باطن می تواند زمینه ساز وقوع جرمی شود که ارزش های خانواده ها را هدف گرفته و باعث فروپاشی بنیان ارزشمند خانواده شود.
این مقام مسئول با تاکید بر عدم ضرورت انتشار برخی از اطلاعات در فضای مجازی گفت: برخی از اطلاعات به مانند اسرار خانوادگی بوده و دسترسی دیگران به این اسرار کارصحیحی نمی باشد. به نظر شما آیا کسی هست که دوست داشته باشد آلبوم خانوادگی خود را به دیگران بدهد؟
 قطعاً جواب منفی است. پس همواره باید این نکته را در نظر داشته باشیم که انتشار اطلاعات بدون در نظر گرفتن سوءاستفاده های احتمالی می تواند حریم خصوصی ما را نقض کرده و عواقب جبران ناپذیر بعدی را به همراه داشته باشد.

سرگرد کیانی از هموطنان خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارش مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.


منبع: ایرنا