تبیان، دستیار زندگی
چهار نمایشنامه بلند از آنتون چخوف با ترجمه پرویز شهدی منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایشنامه های چخوف در بازار کتاب

چهار نمایشنامه بلند از آنتون چخوف با ترجمه پرویز شهدی منتشر شد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
نمایشنامه های چخوف در بازار کتاب

چهار نمایشنامه بلند از آنتون چخوف با ترجمه پرویز شهدی منتشر شد. در معرفی ناشر از این کتاب ها عنوان شده است: پرویز شهدی که پیش تر نیز آثاری را از نویسندگان روسی به ویژه رمان هایی از داستایفسکی به فارسی برگردانده،  ترجمه ای تازه از نمایشنامه های آنتون چخوف به دست داده است. چهار عنوان از آنها تاکنون منتشر شده و دو نمایشنامه ایوانف و سه خواهر نیز در دست انتشارند.

مرغ دریایی در 114 صفحه با قیمت 9500 تومان، دایی وانیا در 108 صفحه با قیمت 8500 تومان،  باغ آلبالو در 114 صفحه با قیمت 8500 تومان و وحشی در 198 صفحه با قیمت 14000 تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده اند.

آنتون چخوف (1904 - 1860) یکی از بزرگ ترین داستان کوتاه نویسان دنیاست که عمده آثارش در ایران منتشر شده است. او نمایشنامه هایی هم دارد که آمیزه ای از تراژدی و کمدی است و در ایران چندبار ترجمه شده و بارها به روی صحنه رفته اند.

این نویسنده روس حدود 400 داستان کوتاه و شش نمایشنامه بلند نوشت. شهرت چخوف به عنوان نمایشنامه نویس به خاطر نمایشنامه های مرغ دریایی، دایی وانیا، سه خواهر و باغ آلبالوست. بیش از 70فیلم براساس نمایشنامه ها و داستان های وی ساخته شده  است. شخصیت های اصلی نمایشنامه های او را بورژواهای معمولی، ملاکان کوته فکر و آریستوکرات های کوچک تشکیل می دهند. آنها نمایانگر امیدهای بربادرفته، فرصت های سوخته، تعلل و دل سپردن به قضا و قدر هستند. طنز تلخ مستتر در نمایشنامه های او از چنین مضامینی تشکیل شده و طی دهه های متمادی که از نگارش و اولین اجرای این نمایشنامه ها می گذرد، همچنان روزآمد و قابل تعمیم به موقعیت انسان امروز می نمایند.


منبع: ایسنا