تبیان، دستیار زندگی
نگاهی به کتاب سنگ یحیا نوشته خسرو عباسی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشف تازه در خاکریز

نگاهی به کتاب سنگ یحیا نوشته خسرو عباسی

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کشف تازه در خاکریز


«سنگ یحیا» اولین مجموعه داستان خسرو عباسی خودلان است که این روزها توسط انتشارات «نیماژ» روانه بازار نشر شده است. 10 داستان کوتاه در این مجموعه با نام های: سنگ یحیا، خواب در خانه لاک پشت، تیربند، به وقت بابل، گرای صفر درجه، قرنطینه، دندان طلا، کفش ملی، چاه و نفیرخانه هستند که به خوبی روایت و منتشر شده اند و فضایی یک دست را برای خواننده خلق کرده اند.

این کتاب مجموعه داستان های غیرواقعی در مورد آدم های جنگ است که نخ تسبیح این روایت ها دوران دفاع مقدس است. کتاب سنگ یحیا بیشتر در فضایی سورئال سیر می کند. آدم های این کتاب از جنس آدم هایی نیستند که در فضای دفاع مقدس رشد کرده اند. فضای کتاب بیش از آنکه به فضای دفاع مقدس بازگردد به فضای جنگ اشاره دارد. جنگی که در آن کشته می شوی یا زنده می مانی.
نویسنده کتاب با هوشمندی تمام آدم های کتاب را از جنس آدم های زمینی معرفی می کند. شخصیت های آثارش بر خلاف دیگر آثار رایج حوزه ادبیات دفاع مقدس به صورت مادی توصیف شده اند. اما با این حال مادی گرا نیستند و دل به زمین نبسته اند. در واقع خسرو عباسی با تیزهوشی از 2 دام کلیشه نویسی و مادی زدگی به صورت هنرمندانه ای گذر کرده و شخصیت های داستان هایش را در فضایی از حیث فرم نزدیک به رمان های مطرح جنگ جهانی دوم و از حیث ارزش ها و سنت ها کاملاً منطبق با دوران دفاع مقدس خلق کرده است.
پس زمینه اکثر داستان های این مجموعه در فضای بومی ایران است که این خود یکی از نکات برجسته اثر است که متاسفانه کمتر کتابی در دوران معاصر ما با این نگاه نگاشته می شود.
سه داستان از این مجموعه به دوران جنگ و هفت داستان به دوران پس از جنگ باز می گردد. کتاب با داستان سنگ یحیا شروع بسیار خوبی دارد اما آن چیزی که خلاء آن متاسفانه در این کتاب نمایان است کمرنگ بودن نقش زن در این مجموعه داستان هاست.
داستان های این کتاب همگی دارای تاریخ تألیف است و به نوعی سیر فعالیت ادبی خسرو عباسی خودلان را در این سال های اخیر نشان می دهد. به خوبی می توان پختگی و نگاه خاص تر نویسنده را در این آثار مشاهده کرد. نویسنده ای که بخش اعظمی از عمر خود را در دهه 60 در مناطق جنگی سپری کرده است و این حس و حال درون وی ته نشین شده است.
در بین داستان های این مجموعه بدون شک داستان سنگ یحیی بهترین داستان این کتاب است. داستانی که البته موفق به دریافت جایزه بهترین داستان در یکی، دو جشنواره داستان نویسی معتبر شده است.
یحیا، مدافعی است که در جبهه در کنار سهراب به دفاع برخواسته است، شاهد شهادت وی بوده و حال باید گزارش این شهادت را به خانواده سهراب ارائه کند.
تقابل های درونی یحیا با خود و پیچ و خم های ذهنی وی برای نحوه انتقال خبر شهادت یکی از بخش های شیرین و زیبای این اثر است که توانسته به خوبی محاکات یک فرد را با خود به تصویر کشد. در کنار این نوع درگیری های ذهنی یحیا، شخصیت پدر سهراب است که در کار انگشتری های عقیق و فیروزه است. او که با سادگی و لهجه شیرین مشهدی پذیرای یحیاست، اگرچه با دیدن انگشتری سهراب در دستان یحیا به یک آگاهی در ضمیر شخصی خود از شهادت تنها فرزند ذکورش سهراب پی می برد، اما نمی خواهد به راحتی این خبر را باور کند و تن به بیراهه رفتن می زند. او یحیا را به خانه دعوت می کند تا به آرامش برسد و استراحت کند، اما حضور مادر سهراب در این بخش رقم زننده وقایع دیگری است که باز یحیا را ملتهب و وی را مجبور به انجام تصمیمات جدی تر و جدیدی می رساند.
شاید پایان این بخش و حضور بانویی جوان در حیاط خانه و دیدن یحیا و پریدن رنگ وی از وقوع خبری غیر محتمل از زیباترین بخش های این داستان باشد.
کتاب سنگ یحیی را باید کتابی تکنیکال از لحاظ داستان نویسی ارزیابی کرد. کتابی که خالق آن بیشتر به دنبال کشف جهان تازه ای در خلق آثار با شخصیت هایی از جنس دفاع مقدس بوده است تا روایتگری ساده و صوری از دوران جنگ تحمیلی.


منبع: صبح نو