تبیان، دستیار زندگی
متاسفانه مدتی است جرائم فضای مجازی به سمت و سوی حوزه اخلاقی رفته و سوءاستفاده از اطلاعات منتشر شده توسط قربانیان آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عکس های سلفی تله هایی برای منفعت طلبان سایبری

متاسفانه مدتی است جرائم فضای مجازی به سمت و سوی حوزه اخلاقی رفته و سوءاستفاده از اطلاعات منتشر شده توسط قربانیان آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

بخش اجتماعی تبیان
عکس‌های سلفی

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به برخی از سوء استفاده های صورت گرفته در فضای مجازی و  انتشار اطلاعات مهم و خصوصی کاربران در این فضا گفت: متاسفانه مدتی است جرائم فضای مجازی به سمت و سوی حوزه اخلاقی رفته و سوءاستفاده از اطلاعات منتشر شده توسط قربانیان آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

سرگرد حمید کیانی گفت: کاربران زیادی در فضای مجازی،  شبکه های اجتماعی و به خصوص نرم افزارهای پیام رسان تلفن همراه اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی و شخصی و تصاویر به اصطلاح سلفی خود می کنند. متاسفانه برخی از این کاربران باور ندارند که مجرمان سایبری از ساده ترین اطلاعات شخصی که کاربر درصفحات اجتماعی خود منتشر می کند سوء استفاده می کنند.

وی در ادامه گفت: بر اساس آمار موجود بیش از ۷۰ درصد از جرائم رخ داده در فضای مجازی به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی توسط خود قربانی صورت می گیرد.

کیانی افزود: اگر کاربران فضای مجازی کمی دقت داشته باشند و یا نسبت به نوع محتوایی که منتشر می کنند کمی حساس تر باشند و به عواقب احتمالی آن توجه کنند، قطعاً شاهد کاهش وقوع جرائم اینترنتی و امنیت بیشتر برای کاربران خواهیم بود.

سرگرد کیانی در ادامه به برخی از سوءاستفاده های صورت گرفته از تصاویر کاربران اشاره کرد و گفت: مدتی است فروش نرم افزارهای همسریاب و صیغه یاب در فضای مجازی و به خصوص برخی از نرم افزارهای پیام رسان موبایلی باب شده است. نرم افزاری که بعد از تهیه و نصب به کاربر اجازه می دهد تا به رسم صیغه، فرد مورد نظر خود را بر اساس تصاویر موجود برای ازدواج موقت انتخاب کنند.

وی ادامه داد: برخی از افرادی که تصویر آنان در اینگونه سایت ها و نرم افزارها وجود دارد، وجود خارجی نداشته و فقط تصویر آنها در این سایت ها یا گروه ها وجود دارد. تصویری که حتی ممکن است  دستکاری شده باشد.

سرگرد کیانی افزود: این افراد با استفاده از تصاویر سلفی که کاربران در فضای مجازی منتشر کرده اند سعی می کنند سایت خود را بروز رسانی کرده و اهداف مجرمانه خود را که همان سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی است را عملی کنند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هموطنان عزیز دقت داشته باشند که چه نوع محتوایی را در فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی به انتشار می گذارند. قبل از انتشار کمی به عواقب احتمالی آن فکر کننده و سوءاستفاده های احتمالی را حتماً در نظر بگیرند.

سرگرد کیانی گفت: شاید یک تصویر در ظاهر فقط یک عکس باشد اما در باطن می تواند زمینه ساز وقوع جرمی شود که ارزش های خانواده ها را هدف گرفته و باعث فروپاشی بنیان ارزشمند خانواده شود.

این مسئول با تاکید بر عدم ضرورت انتشار برخی از اطلاعات در فضای مجازی گفت: برخی از اطلاعات به مانند اسرار خانوادگی بوده و دسترسی دیگران به این اسرار کار صحیحی نمی باشد. به نظر شما آیا کسی هست که دوست داشته باشد آلبوم خانوادگی خود را به دیگران بدهد؟ قطعاً جواب منفی است. پس همواره باید این نکته را در نظر داشته باشیم که انتشار اطلاعات بدون در نظر گرفتن سوءاستفاده های احتمالی می تواند حریم خصوصی ما را نقض کرده و عواقب جبران ناپذیر بعدی را به همراه داشته باشد.

سرگرد کیانی در انتها از هموطنان عزیز درخواست کرد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارش مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.منبع:خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .