تبیان، دستیار زندگی
سعید بیابانکی معتقد است: اثرات فضای مجازی، شعر را در وضعیت وخیمی قرار داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار درباره وضعیت شعر امروز

سعید بیابانکی معتقد است: اثرات فضای مجازی، شعر را در وضعیت وخیمی قرار داده است.

بخش ادبیات تبیان
سعید بیایانکی

سعید بیابانکی در آستانه برگزاری اختتامیه دومین جشنواره شعر نیاوران به ضرورت برگزاری کارگاه شعر در حاشیه این جشنواره اشاره کرد و گفت: دراین کارگاه ها لازم است که شعر آسیب شناسی می شود و اساتید می توانند باعلاقمندان این حوزه تبادل نظر نمایند و مخاطبان نیز درخصوص شعر به خصوص شعر طنز اطلاعات کسب نمایند.

وی درادامه افزود: درسال های اخیر شعر طنز مورد استقبال مردم قرارگرفته و رشد کرده است. شاعران نسل جوان نیز به شعر طنر توجه ویژه دارند که همین امر باعث شده  شاعران خوبی دراین عرصه رشد و ظهورکنند. از طرفی یکی ازنکات قابل تعمق استقبال عموم مردم از شعر طنز می باشد ولی متأسفانه فضای عمده شعر طنز تحت تأثیر ناملایمات سیاسی کشور قرار دارد، البته به خودی خود این مسئله بد نیست چه بسا که ما طنز سیاسی هم داریم ولی توسعه این موضوع  به کل شعرطنز خوب نیست.

داور بخش طنز دومین جشنواره شعر نیاوران افزود: ناملایمات سیاسی یک روز هست و یک روزنیست، شعر طنزدر این فضا تاریخ مصرف پیدا می کند، لذا شاعران نباید با این تلاطمات و امواج بالا و پایین شوند. باید به سمتی روند که شعر کارکرد تاریخی داشته باشد، نه تقویمی چون شعر تقویمی  تاریخ مصرف دارد .

بیابانکی همچنین اظهار داشت: مراسم ماهیانه شعر؛ درتهران و کل کشور برگزار می شود. گاه شاهد حضور هزارتا دو هزار نفر مخاطب در بخش شعر طنز می باشیم که دربخش های دیگر شعر استقبال مخاطب کمتر می باشد، این استقبال تأثیر خود را می گذارد و شاعر نیز براساس وجود  مخاطب تحت تأثیر قرارگرفته و شعر می سراید، باید گفت این امرآفت بزرگی برای شعر طنز است.

وی درادامه بیان داشت: در آثار رسیده به دومین جشنواره شعر نیاوران در بخش طنز فضای حاکمیت سلیقه مخاطب بر شعر را احساس نمودم، در حالی که به اعتقاد بنده شاعر نباید با سلیقه مخاطب حرکت کند. بلکه باید برای مخاطب سلیقه بسازد و به مخاطب جهت دهد. در دهه اخیر با استیلای فضای مجازی، شاعران به مقتضیات روز، هرشعری و مطلبی را بلافاصله در فضای مجازی منتشر می کنند، این اشعارو مطالب مورد استقبال مخاطب قرار  و این شائبه ایجاد می شود که محبوبیت کاذب خوب است اما این مسئله تأثیر خودش را برروی شعر در کشور ما گذاشته و شعر را به حال وخیمی انداخته است. درحالی که دردهه های گذشته فضای مطبوعات حاکم بود و با گزینش اشعار فرهیخته، آنها را به چاپ می رساند ولی اکنون این فضا ازهم گسیخته گشته است. به همین دلیل جشنواره هایی مثل جشنواره شعر نیاوران باید در کشور برگزارشود تا آثار خوب معرفی شود. در واقع چنین جشنواره ای می تواند معیار مناسبی برای شناسایی شعرهای خوب و ارزشمند باشد.


منبع: مهر