تبیان، دستیار زندگی
میرزا در محله استادسرای رشت به دنیا آمد. پدرش میرزا بزرگ بود و به همین دلیل به او میرزا کوچک می گفتند. همین پیشوند میرزا نشان می دهد شغل این خاندان میرزا بنویسی بود، آن هم در دورانی که اکثر مردم بی سواد بودند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در رژیم شاه، بردن اسم میرزا جرم محسوب می شد!

میرزا در محله استادسرای رشت به دنیا آمد. پدرش میرزا بزرگ بود و به همین دلیل به او میرزا کوچک می گفتند. همین پیشوند میرزا نشان می دهد شغل این خاندان میرزا بنویسی بود، آن هم در دورانی که اکثر مردم بی سواد بودند...

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
در رژیم شاه، بردن اسم میرزا جرم محسوب می شد!

«نظری بر نوع مواجهه تاریخ نگاران رژیم پهلوی به نهضت جنگل»درگفت وشنود با محمدحسن اصغرنیا

طبعا باتوجه به موضوع این گفت وشنود،سوال نخست ما این است که رویکرد رژیم گذشته نسبت به نهضت جنگل وشخص میرزا کوچک خان چگونه بود؟

بسم الله الرحمن لرحیم.در رژیم شاه، بردن اسم میرزا کوچک خان جرم محسوب می شد و اگر می خواستیم در باره میرزا در دانشکده جلسه ای بگذاریم، مشکلات زیادی برایمان به وجود می آمد. میرزا شخصیت جالبی داشت و برای اهل مبارزه دارای جذابیت های فراوان مبارزاتی بود، به همین دلیل دانشجویان مبارز خارج از کشور که دست و بالشان بازتر از ما بود، او را به عنوان نمونه عملی یک مبارز مسلمان انتخاب کرده بودند. ویژگی میرزا این بود که افراد با افکار، سلیقه ها و اعتقادات مختلف، او را قبول داشتند. کسانی که مذهبی بودند، میرزا را به خاطر پایبندی به اعتقادات و باورهایش قبول داشتند. دیگران هم از اینکه در برابر استبداد رضاخان مقاومت می کرد، تا جایی که رضاخان برای سر او جایزه تعیین کرده بود، دوستش داشتند. نهایتاً هم که می دانید خالو قربان که خود را در زمره یاران میرزا جا زده بود، این کار را کرد و سر میرزا را برای رضاخان برد و جایزه هم گرفت.

با توجه به اینکه میرزا مردی متدین، معتقد و متشرع بود، چرا گروه های چپ به او گرایش داشتند؟

هر کسی از روی اعتقاد و باور خویش به میرزا علاقه داشت. چپ ها می گفتند: میرزا سوسیالیست خداپرست است! برخی هم می گفتند: میرزا دین خود را با هیچ چیزی در دنیا عوض نمی کرد و واقعاً هم همین طور بود، اما میرزا این توانایی را داشت که با حفظ اصول، اعتقادات و ارزش هایش، با همه بنشیند و گفتگو کند و به همین دلیل هم طیف های مختلف به او جذب می شدند.

در تظاهرات هایی که منجر به پیروزی انقلاب شدند، ژس میرزا در دست مردم بود. آیا گروه های چپ در معرفی میرزا موفق تر بودند یا گروه های مذهبی؟

به نظر من گروه های مذهبی تسلط بیشتری داشتند و بچه مذهبی های دانشگاه، او را نماد مبارزه می دانستند. من فکر میکنم درتاریخ معاصر ما، میرزا وضعیت خاصی دارد که دیگر افراد از آن بی بهره بودند.

اشاره ای هم به زمینه های خانوادگی و اجتماعی میرزا کنید.چه عوامل در ساختن این هویت برای او نقش داشتند؟

میرزا در محله استادسرای رشت به دنیا آمد. پدرش میرزا بزرگ بود و به همین دلیل به او میرزا کوچک می گفتند. همین پیشوند میرزا نشان می دهد شغل این خاندان میرزا بنویسی بود، آن هم در دورانی که اکثر مردم بی سواد بودند. بنابراین خاندان اهل علم و با سوادی بوده اند. می دانید نام میرزا کوچک، یونس است و حضرت یونس(ع) سال ها در شکم ماهی بود. بسیاری این را نشانه این نکته می شناختند که میرزا هم سال ها در دل انقلاب بود و شناخته نشد و با ظهور انقلاب اسلامی شناخته شد و این نکته برای نسل جوانِ دوران انقلاب جذابیت زیادی داشت.

وقایع برجسته زندگی میرزا و تأثیر آنها بر شخصیت او را تحلیل کنید.باز هم سوال میکنم که عوامل کلان ِشکل گیری شخصیت او چه مواردی هستند؟

موقعی که میرزا در رشت بود، دو رویداد مهم تاریخی اتفاق افتادند. اوایل روس ها و قزاق ها در رشت حاکمیت داشتند. بعد که انقلاب اکتبر پیش آمد و حکومت تزارها ساقط شد، وضع فرق کرد. لنین پیغام داد: من دوستدار آزادی ملت ها هستم و به من بگویید چه کار می توانم برای شما بکنم؟ میرزا در گیلان مشغول مبارزه بود و قزاق ها او را گرفتند و به تهران تبعید کردند!

روس ها در این زمان دو اشتباه استراتژیک کردند. یکی اینکه مجلس را به توپ بستند و عده زیادی از نمایندگان را کشتند و دیگر به توپ بستن مسجد گوهرشاد بود که باعث شد مردم به سمت آزادی خواهان، از جمله میرزا جلب شوند. شیخ محمد خیابانی نماینده مجلس بود و پس از این وقایع اعلام کرد :می خواهد در تبریز حکومت آزادیستان را تشکیل بدهد و از همه آزادی خواهان خواست به او ملحق شوند. میرزا هم گروهی را از رشت برداشت و به یاری او شتافت. در این زمان عده ای از علما دستگیر شدند و مردم هم به قم و شاه عبدالعظیم پناهنده شدند. میرزا هم موقعیت را مناسب دید و به دنبال اندیشه اتحاد اسلامی سید جمال، به فکر افتاد که با عده ای از همفکرانش در جنگل های شمال، به اصطلاح یک جامعه کوچک اسلامی بسازد و به داد فقرا و حساب ظالم ها برسد.

همفکرانش چه کسانی بودند؟

غیر از آنهایی که داخل کشور بودند، عده ای هم خارج درس  خوانده بودند که برای کمک به او آمدند، از جمله محمدعلی جمال زاده، سعدالله خان درویش و ابراهیم پورداود که زمانی که میرزا در حوزه علمیه صالح آباد رشت درس می خواند، با او همکلاسی و هم مباحثه بود. سعدالله خان درویش زبان روسی و فرانسه می دانست و مترجم میرزا و بعد هم فرمانده قشون او شد و در فاصله بین رشت، فومن و ماسوله، پادگانی درست کرد و به افراد تعلیمات نظامی داد و انصافاً خیلی به میرزا کمک کرد. میرزا بیش از 43 سال عمر نکرد، ولی در این عمر کوتاه، توانست افرادی را جذب نهضت جنگل کند که اسباب حیرت است و نشان می دهد چه اندیشه والایی داشته است. ارتباطات و اینترنت و این حرف ها هم که نبود. اینکه بدون ابزار ارتباطی بتوانی چنین افراد زبده ای را جمع کنی و آن قدر نفوذ کلام و تأثیر داشته باشی که بیایند و با تو همکاری کنند، واقعاً مهارت و هوش زیادی می خواهد که او داشت.

مردم گیلان به رغم اختناق و فشار رژیم شاه، میرزا را حتی در ترانه هایشان حفظ کرده اند.از نظر شما علت این امر چیست؟

همین طور است. مردم وقتی می خواهند قسم بخورند، به چیزهایی که برایشان مقدس است قسم می خورند. در شمال هم وقتی کسی می خواهد مردم حرفش را باور کنند، می گویند به سر میرزا! هر سال هم درسالگرد میرزا، روزنامه نگارها، طرف های غروب سر قبر میرزا می رفتند و در باره شجاعت او حرف می زدند. در خانه بسیاری از گیلانی ها ژسی، خاطره ای و چیزی را از میرزا می توانید پیدا کنید. او واقعاً در بین مردم گیلان محبوب است.

چرا؟

برای پاسخ به این سئوال بد نیست مرامنامه نهضت جنگل را مطالعه کنید. یکی از مفاد آن تأمین اجتماعی است، یعنی در همه جا باید مدرسه دایر شود که بچه ها بتوانند درس بخوانند. بسیاری از جاده ها و مدارسی که در گیلان ساخته شده اند، یادگار دوره میرزا هستند. خدماتی چون لایروبی رودخانه ها و ارتقای معیشتی مردم منطقه جزو کارهای نهضتی ها بود.

از سوی دیگر میرزا، پناه و مرجع تظلم خواهی مردم بود. مردم موقعی که از همه جا ناامید می شدند و شکایت ها و عریضه نگاری هایشان به مسئولان و مقامات جواب نمی داد، به میرزا مراجعه می کردند. میرزا نماد مردانگی و جوانمردی بود. مردم به قدری میرزا را دوست داشتند که حتی اگر اهل مازندران یا جاهای دیگر بودند، خود را گیلانی معرفی می کردند.

همانطور که اشاره کردم میرزا در جلب همکاری آدم های اندیشمند و متفکر، بسیار توانمند بود. موقعی که اولین جمهوری شورایی را تشکیل داد، دو تن از عموهای پروفسور رضا، جزو وزرای حکومتش بودند.

در باره نحوه بر قراری جمهوری شورایی توضیح بیشتری بدهید؟این کار چگونه انجام شد؟

میرزا در میدان قرق کارگزار- که در حال حاضر بانک ملی و اداره ثبت اسناد رشت هست- اولین جمهوری شورایی ایران را تشکیل داد.همانطور که عرض کردم وزیر پست و تلگراف و وزیر مالیه و دارایی او، عموهای پروفسور رضا بودند. میرزا آدم بسیار نوگرایی بود که از مذاکره با هیچ کسی حتی روس ها و انگلیسی ها هم نمی ترسید.

شما شخصیت وکارنامه دکتر حشمت را چگونه تحلیل می کنید؟ رفتار او در واپسین فصل حیاتش،چه توجیهی دارد؟

دکتر حشمت خسته شد و وقتی به او وعده امان نامه دادند، تسلیم شد. می گفت :خسته ام و می خواهم به فرانسه بروم و ادامه تحصیل بدهم! ماه ها زندگی کردن در جنگل، کار بسیار دشواری بود و ظرفیت و توان انسان ها با هم فرق دارد. عوامل رژیم هم او را تخلیه اطلاعاتی و سپس اعدام کردند.

پس از پیروزی انقلاب برای احیای نام میرزا چه اقداماتی صورت گرفت؟

پس از انقلاب از برخی از چهره ها، از جمله شهید مدرس، کلنل محمدتقی خان پسیان، شیخ محمد خیابانی و... غبار برگرفته و در باره آنها کتاب هایی نوشته و فیلم ها و سریال هایی ساخته شدند که در شناساندن این چهره ها به مردم نقش زیادی داشتند.

درابتدا سعی می شد از شخصیت میرزا تفاسیر متعدد و حتی متضادی ارائه شود، اما وقتی امام فرمودند: «بروید ببینید نهضت جنگل را چه کسی رهبری کرد؟» تکلیف همه معلوم شد. حضرت آقا هم هر وقت به رشت تشریف می برند، حتماً سر قبر میرزا می روند و بارها در صحبت هایشان اعلام فرموده اند: میرزا مرد شجاعی بود که همزمان در برابر قدرت های خارجی و مزدوران داخلی ایستاد!

در سال 1368 برای بزرگداشت میرزا همایشی برگزار شد که وزارت ارشاد سنگ تمام گذاشت. قبر میرزا قبلاً مخروبه بود، اما پس از انقلاب به شکل آبرومندی بازسازی شد. چپی ها تلاش می کردند او را فردی با گرایش های چپ جلوه بدهند. من و عده ای از دوستانم برای نخستین بار ، ژس میرزا را با لباس طلبگی چاپ کردیم و این بحث را خاتمه دادیم. نامه های میرزا هم چاپ شدند و همه دیدند او نامه هایش را با «هو الحق» شروع و در آنها به آیات مختلف قرآن اشاره کرده است. کل دارایی میرزا یک قرآن بود و یک مهر نماز! الان هم مسئولین بر این باورند میرزا باید تکریم و تعظیم شود. اینک روز 11 آذر، یعنی در شهادت میرزا کوچک خان جنگلی در تقویم های رسمی مشخص شده است. میرزا خود را سپر بلا کرد تا اسلام و قرآن مورد هجوم کمونیست ها واقع نشود وآنها در همان شمال متوقف شوند. میرزا با دینداری خود در برابر بی دین ها قیام کرد و تا جایی که سرش را از تنش جدا کردند، ایستاد.

شما به عنوان مسئول مرکز بازشناسی نهضت جنگل چه کرده اید؟

ما یک سازمان مردم نهاد (NGO) هستیم و از کسی کمک مالی نگرفته ایم. حتی یک بار در تالار فردوسی دانشگاه تهران قصد برگزاری همایش برای تحلیل میرزا را داشتیم که از ما 2 میلیون تومان پول خواستند! ما در زمینه های مختلف هزینه های بیهوده زیاد می کنیم، ولی برای شناساندن مفاخر خود حاضر به صرف هزینه نیستیم و این اسباب تأسف است. تبیین و شناساندن حرکت میرزا و شخصیت او می تواند بخشی از زمینه های وقوع انقلاب اسلامی را روشن سازد.


منبع:موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران