تبیان، دستیار زندگی
همایشی بین المللی به نام «زنان و زندگی شهری» و با حضور بیش از ۲۰ اندیشمند شناخته شده در دنیا برگزار شد؛ این عنوان اگرچه می توانست رضایت و اشتیاق فعالان اجتماعی ایران و جامعه زنان را برانگیزد، اما بلافاصله و پس از مشخص شدن رئیس همایش، سخنرانان اصلی و مجری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تامین امنیت در شهر برای زنان

همایشی بین المللی به نام «زنان و زندگی شهری» و با حضور بیش از 20 اندیشمند شناخته شده در دنیا  برگزار شد؛ این عنوان اگرچه می توانست رضایت و اشتیاق فعالان اجتماعی ایران و جامعه زنان را برانگیزد، اما بلافاصله و پس از مشخص شدن رئیس همایش، سخنرانان اصلی و مجری برگزاری آن، حاشیه ها شروع شد و تا امروز هم ادامه پیدا کرد اما درنهایت روز اول آن با استقبال نسبی مخاطبان و سخنرانی میهمانان درمرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران به پایان رسید.

بخش اجتماعی تبیان

تامین امنیت در شهر برای زنان

به گزارش تبیان به نقل از خبرانلاین، مسئول اصلی برگزاری این همایش دو روزه، اداره کل امور بانوان شهرداری تهران و ریاست آن برعهده «زهراسادات مشیر»، همسر و مشاور شهردار تهران است که این مسأله خود زمینه ساز برخی نقد و حاشیه ها از طرف کسانی شد که عملکرد محمدباقر قالیباف در سپردن نقش های مهم به زنان را قابل دفاع نمی دانند.
درباره حضور یکی از مهم ترین سخنرانان روز اول همایش یعنی پروفسور «دیوید  هاروی»، استاد ممتاز جغرافیا و انسان شناسی در دانشگاه شهریِ نیویورک، هم پیش از این گمانه زنی هایی مطرح شده بود که سرانجام این نظریه پرداز شناخته شده درحوزه علوم اجتماعی به تهران نیامد ولی ازطریق یک ویدیوی ضبط  شده به همراه همکارش، خانم «ستا لو» مواردی را با عنوان «عدالت شهری و زنان» بیان کرد.

سبک زندگی ایرانی-اسلامی با اولویت خانواده

«زهراسادات مشیر» نخستین فردی بود که با عنوان رئیس همایش پشت تریبون قرار گرفت تا از تلاش 10ساله شهرداری برای برگزاری چنین همایشی سخن بگوید: «برای ایجاد، گسترش و توسعه مفاهیم علمی و نظری حوزه زنان، نیازمند منابع نظری بیشتری هستیم و باید برای مرزهای جغرافیایی درجهت تبادل و اشتراک تجارب حرکت کنیم. ایده برگزاری همایش درسطح بین المللی براساس همین نیاز بوده است. این برنامه حاصل تصمیم ناآگاهانه نیست بلکه با اتکا بر تلاش فعالیت 10ساله حوزه زنان و با بهره گیری از نظرات و آرای نخبگان و اندیشمندان به سامان رسیده است.»
مشاور شهردار تهران در امور زنان به طراحی «منشور زنان و زندگی شهری» هم اشاره کرد: «حوزه

برای ایجاد، گسترش و توسعه مفاهیم علمی و نظری حوزه زنان، نیازمند منابع نظری بیشتری هستیم و باید برای مرزهای جغرافیایی درجهت تبادل و اشتراک تجارب حرکت کنیم

زنان شهرداری تهران با وجود نوپابودن از باب طرح یک موضوع از طریق شکل دهی زمینه های مناسب به منظور حضور همه جانبه زنان درهویت شهروندی و با توجه به اولویت خانواده به عنوان اساسی ترین رکن جامعه و برپایی سبک زندگی ایرانی- اسلامی به وجود آمده است.»

رئیس فرهنگستان علوم: هنوز هم به زنان ظلم می شود

براساس برنامه طراحی شده این همایش، قرار بود پس از سخنان دبیرعلمی همایش، ویدیوی ضبط   شده از سخنان آیت الله جوادی آملی پخش شود که این برنامه تغییر کرد و «رضا داوری اردکانی»، فیلسوف ایرانی و رئیس فرهنگستان علوم سخنانی را درباره این موضوع بیان کرد.
داوری اردکانی در ابتدای سخنان خود، مسأله زنان و زندگی شهری را تقابل زندگی مدرن با سنتی دانست: «هرچند درطول تاریخ بشریت، زن و مرد شأن مساوی نداشتند؛ چراکه این مسأله در زندگی سنتی گذشته مسأله مهمی نبوده اما تساوی شأن زن و مرد در دنیای جدید مورد توجه قرار گرفته است. آنچه درجامعه اسلامی اهمیت دارد، این است که تمام تلاش برای حفظ خانواده و ارکان آن است. اگر خانواده تزلزل پیدا کرده، مسأله دوری مردم از هویت و فرهنگ خود است.»
رئیس فرهنگستان علوم در ادامه از فضای ناامن دربخش زیادی از دنیا برای حضور زنان درجامعه سخن گفت: «زنان، نیازمند امنیتی به اندازه مردان درشهرها هستند. این نیاز تنها درشهرهای آسیایی وجود ندارد بلکه درتمام شهرهای دنیا زنان به این امنیت نیاز دارند. درشهری که امنیت برای زنان وجود ندارد، زنان حضور جدی و تأثیرگذاری نخواهند داشت، تأمین امنیت زنان در شهرها مسأله ای است که از قرن هجدهم درشهرهای دنیا به عنوان یک خواسته و نیاز ازسوی زنان و فعالان اجتماعی مطرح شد.»
او با اشاره به این که از گذشته تاکنون زنان بزرگی در دنیا به عنوان اندیشمند بزرگ کارهای بزرگی را انجام داده اند، گفت: «من قبول دارم که به زنان ظلم شده است و امروز نیز ظلم زیادی به این قشر می شود، اما باید دید ظالم این ظلم کیست؟ برای این بررسی باید ابتدا عدل را بشناسیم. هرچند بیشتر جامعه ما مردم سالار است، اما این مردان نیستند که به زنان ظلم می کنند بلکه تاریخ ظالم بوده است. تمام ظلمی که درطول تاریخ به زن شده، این است که زن به تن و طبیعت و مرد به عقل تعبیر شد،  اگر به عمق این ظلم بپردازید، کار بزرگی کردید.»
داوری اردکانی که تاکنون کتاب های فراوانی را درحوزه اندیشه و علوم انسانی تألیف کرده است، در ادامه مدعی شد که غرب با این جمله که زن را تن و مرد را عقل می دانست، مقابله نکرد بلکه آن را تشدید هم کرده و به رخ می کشد، اما اردکانی درپایان سخنان خود و پس از اشاره به سه جریان فمینیستی از قرن 18 تاکنون، موج سوم را که روی زبان تأکید می کنند، قابل تأمل و یکی از شیوه های مقابله با ظلم تاریخی به زنان و زمینه سازی برای حضور آنها درشهر را پرداخت هرچه بیشتر زنان به فرهنگ، هنر و ادبیات دانست.

هاروی: تأمین امنیت زنان در زندگی شهری حتی در نیویورک هم اهمیت دارد

موضوع امنیت حضور زنان درشهر و جامعه، یکی از محوری ترین مباحث مطرح شده درسخنان دو مدرس دانشگاه نیویورک بوده است. «دیوید هاروی» در ابتدای سخنان خود و دراین باره گفت: «باید شهرها براساس ویژگی های جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی آن دیده شوند تا بتوان براساس این ویژگی ها برای طیف های مختلف جمعیتی ازجمله زنان برنامه ریزی کرد. با توجه به نیازهای جامعه می توان برخی از امکانات را به صورت تفکیک شده درشهرها ایجاد کرد. این یک نگاه فمینیستی نیست بلکه توجه ویژه به خواست اقشار مختلف جامعه است.»
این نظریه پرداز درحوزه عدالت اجتماعی، لزوم تأمین امنیت برای زنان در وجوه مختلف را مختص به

موضوع امنیت حضور زنان درشهر و جامعه، یکی از محوری ترین مباحث مطرح شده درسخنان دو مدرس دانشگاه نیویورک بوده است.

کشورهای درحال  توسعه ندانست: «وقتی بحث امنیت را برای زنان مطرح می کنیم، تنها موضوع امنیت شغلی نیست بلکه تأمین امنیت آنها درمواجهه با زندگی شهری است. این تأمین امنیت تنها مختص به شهرهای آسیایی و آفریقایی نیست، بلکه تأمین امنیت زنان در زندگی شهری حتی در نیویورک هم اهمیت دارد. آنچه که در تأمین امنیت زنان وجود دارد، بحث خشونت علیه این افراد است.»
در این ویدیوی ضبط شده خانم «ستا لو» که تلاش کرده بود، با حجابی اسلامی جلوی دوربین بنشیند، ابتدا مواردی را درباره جامعه آمریکا بیان کرد: «یکی از مشکلات مردم در آمریکا عدم ارتباط تأثیرگذار با یکدیگر است و همین فاصله ها تفکیک هایی را برای اقشار مختلف جامعه در محافل عمومی شهری ایجاد می کند. غیرهمگن بودن مردم درنیویورک یکی از مشکلاتی است که مسئولان با آن روبه رو هستند و همین مسأله برای اجرای برنامه های شهری مشکلاتی را ایجاد می کند.»
این مدرس دانشگاه از لزوم تلاش برای عدالت اجتماعی درجوامع سخن گفت و مدعی شد که این تلاش می تواند به مبارزه با بی عدالتی ها در زمینه امنیت و حضور زنان درجامعه منجر شود.


منبع: خبر آنلاین