تبیان، دستیار زندگی
روزنامه وال استریت ژورنال پیش بینی کرد نهایی شدن قرارداد شرکت هواپیمایی بوئینگ و ایران مورد حمله و انتقاد شدید دونالد ترامپ قرار می گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حمله ترامپ به قرارداد بوئینگ ایران

روزنامه وال استریت ژورنال پیش بینی کرد نهایی شدن قرارداد شرکت هواپیمایی بوئینگ و ایران مورد حمله و انتقاد شدید "دونالد ترامپ" قرار می گیرد.

بخش سیاست تبیان

برجام،نقض برجام،تحریم،تمدید تحریم،رهبر،صالحی،مذاکرات هسته ای،توافق هسته ای،ترامپ،اوباما

پایگاه اینترنتی روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی به بررسی پیامدهای نهایی شدن قرارداد ایران و بوئینگ پرداخت و نوشت: این اقدام شرکت بوئینگ مورد حمله و انتقاد "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور منتخب آمریکا، قرار خواهد گرفت.

این روزنامه آمریکایی به نهایی شدن قرارداد خرید 80 فروند هواپیمای شرکت بوئینگ از سوی ایران اشاره کرد و نوشت: شرکت بوئینگ روز یکشنبه قرارداد فروش 80 هواپیمای مسافربری به ایران را نهایی کرد؛ قراردادی 16.6 میلیارد دلاری که نخستین توافق مهم میان یک شرکت آمریکایی با ایران از زمان پیروز شدن دونالد ترامپ محسوب می شود. رئیس جمهور منتخب مخالفت سرسخت توافق هسته ای ایران است و مشخص نیست چه واکنشی در برابر این اقدام خواهد داشت.

بنابر اعلام ایران، ارزش توافق ایران و بوئینگ 16.6 میلیارد دلار است. طی این قرارداد بوئینگ قرار است در یک دهه آینده به شرکت ایران ایر هواپیما بفروشد.

دفتر دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) که باید مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ را صادر می کرد در ماه سپتامبر چراغ سبز خود را برای این قرارداد نشان داد.

شرکت بوئینگ روز گذشته برای نشان دادن اهمیت سیاسی بالای این معامله اعلام کرد کاملا با دولت آمریکا در سرتاسر روند فروش و نیز دریافت مجوزهای لازم برای اجرایی کردن قرارداد فروش هواپیما به ایران، هماهنگ بوده است. این شرکت تاکید کرد قرارداد فوق باعث ایجاد فرصت های شغلی در آمریکا می شود.

قرارداد دو شرکت هواپیمایی بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران از سوی منتقدان به شدت مورد مخالفت قرار گرفته است. دونالد ترامپ نیز تاکنون چندین بار به توافق هسته ای با ایران حمله کرد و تهدید کرده است که آن را لغو خواهد کرد.

وال استریت ژورنال در ادامه این گزارش نوشت: با وجود آن که پیروزی ترامپ در انتخابات اخیر آمریکا باعث ایجاد شک و تردید میان شرکت های مشتاق برای تجارت با ایران شده است، به نظر می رسد برخی پروژه های مهم ادامه خواهد یافت. هفته گذشته نیز شرکت نفتی رویال شل اعلام َ کرد با شرکت ملی نفت ایران برای انجام پروژه های آتی به توافق رسیده است.

دفتر دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) که باید مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ را صادر می کرد در ماه سپتامبر چراغ سبز خود را برای این قرارداد نشان داد. شرکت هواپیمایی ایرباس نیز ماه ژانویه قراردادی را با ارزش حدود 25 میلیارد دلار برای 118 فروند هواپیما با ایران امضا کرد.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان