تبیان، دستیار زندگی
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش دانش آموزی که در دبیرستان دکتر شریعتی منطقه 2 تهران برگزار شد، با بیان اینکه علم امروز، فناوری فرداست، اظهار کرد: رشد علم بدون رشد خلاقیت و غلبه فرهنگ نوآوری بر حوزه آموزش در همه سطوح از....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودکان را اسیر دیوارهای آموزش نکنید

کودکان را اسیر دیوارهای آموزش نکنید


وزیر آموزش ‌و پرورش با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان را اسیر دیوارهای آموزش‌ و پژوهش نکنیم، گفت: باید به تفکر و نوآوری در آموزش اهمیت دهیم.

خبرگزاری تسنیم: فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش دانش‌آموزی که در دبیرستان دکتر شریعتی منطقه 2 تهران برگزار شد، با بیان اینکه علم امروز، فناوری فرداست، اظهار کرد: رشد علم بدون رشد خلاقیت و غلبه فرهنگ نوآوری بر حوزه آموزش در همه سطوح از پیش‌دبستانی گرفته تا متوسطه و آموزش عالی امری نا ممکن است.

وی افزود: معتقدم همه ما باید کاری کنیم که اساس سیستم آموزش، تربیت دانش‌آموز و دانشجوی متفکر و خلاق باشد. پژوهشگری، زاییده آموزش نیست بلکه پایه آموزش است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پژوهشگر بودن تنها یک فضیلت در نظام آموزشی نیست بلکه یک ضرورت است، گفت: خلق و تولید علم با آموزش‌های بسته‌بندی شده و تکیه بر محفوظات به انجام نمی‌رسد. شکوفایی علم از ابتدا تا انتها محصول پژوهش‌مدار کردن آموزش است.

دانش‌آشتیانی افزود: وقتی سخن از اولویت پژوهش بر آموزش مطرح است، مقصود ما محدود شدن در فرمالیسم نیست و اضافه کردن بخشنامه‌های جدید مدنظر نیست بلکه منظور متحول کردن نگرش‌ها و اصلاح فرآیندها و ساختارهای یادگیری بر پایه آن است. ما باید سعی کنیم نگرش‌ها، بینش‌ها و ساختارها را اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش فقط در کلاس‌های درس اتفاق نمی‌افتد، افزود: نیازمند فهمی جدید، رویکردی جدید و سیاست‌گذاری‌هایی جدید هستیم. اسناد بالادستی ما را به این نقطه مهم راهبری می‌کند که تفکر خلاق و فهم پژوهش، بنیان را مبنای آموزش قرار دهیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در مقام اجرا هنوز موانع جدی در مسیر بنیادی کردن پژوهش در نظام آموزش وجود دارد. تغییر در نگرش تنها یک مسئله درون بخشی نیست و تنها یک مسئله ملی است. تحقیقات بخش زینتی یا توجیه‌گر آنچه در حال انجام است، نیست. پژوهش باید یک نیاز جدی و سرمایه‌گذارانه محسوب شود.

دانش آشتیانی گفت: در فنلاند وقتی مدل سیستم آموزشی را تشریح می‌کنند شاهد هستیم براساس مدلی که از سال 2016 آغاز شد در مقطع ابتدایی دروس به صورت تلفیقی ارائه می‌شود و اینگونه نیست که در کلاس دروسی مانند ریاضی، فارسی و هنر به صورت مجزا ارائه شود بلکه این مباحث را تلفیق کرده‌اند و در قالب پروژه، دانش‌آموزان مسائل مختلف را فرا می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه بازنگری و تدوین نظام ارزشیابی آموزشی، چابک کردن فرآیندهای اجرایی و اصلاح مقررات به سود پژوهش و کاهش دیوان‌سالاری‌های فرساینده به سود مدرسه از ضرورت‌هاست، افزود:‌ باید به تفکر و نوآوری در آموزش اهمیت دهیم.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: باید آموزش و پرورش درهای خود را به سوی نهادهای مولد اندیشه باز کند و در بحث پژوهش در مدرسه به دام کلیشه‌های رایج نیفتیم چرا که توجه به تفاوت کودکان و نوجوانان با پژوهشگری دانشمندان و بزرگسالان متفاوت است.

دانش آشتیانی گفت: کودکان و نوجوانان را اسیر دیوارهای آموزش‌ و پژوهش نکنیم، خلاقیت و نوآوری مهمترین عوامل مورد توجه در مدارس است.

منبع: امروز فردا را می سازم

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی