تبیان، دستیار زندگی
ستاد نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امروز22 آذرماه 95، همایشی با موضوع فناوری های فرهنگی و صنایع خلاق را به طور مشترک با کشور کره جنوبی برگزار می کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برگزاری نشست مشترک ایران و کره در زمینه فناوری‌های فرهنگی و صنایع خلاق

نشست مشترک ایران و کره جنوبی

ستاد نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 22 آذرماه 95، همایشی با موضوع فناوری‌های فرهنگی  و صنایع خلاق را به طور مشترک با کشور کره جنوبی برگزار نمود.

با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و معاون وزیر فرهنگ ورزش و گردشگری کره جنوبی، اولین نشست سالیانه ایران و کره جنوبی در حوزه صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی صبح امروز آغاز شد.

سورنا ستاری

سورنا ستاری در اولین نشست سالیانه ایران و کره جنوبی در حوزه صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی:
 اقتصاد دانش بنیان یکی از مباحث مهمی است که در این دولت مورد توجه جدی است و خوشبختانه در ایران توانایی ها و زیرساخت های خوبی همچون بیش از 30 میلیون نیروی جوان و افراد تحصیلکرده برای این موضوع وجود دارد. با توجه به این نکته روند وابستگی کشور به نفت نیز کاهش یافته به گونه ای که میزان وابستگی به نفت در سال های اخیر به حدود 20 درصد رسیده است و این افتخاری برای کشوری همچون ایران با فرهنگ غنی است.

استفاده از کمک های فنی و فکری در دو کشور


رییس بنیاد ملی نخبگان ایران درباره همکاری های علمی با کره جنوبی بیان کرد: ایران و کره جنوبی مشابهات فرهنگی زیادی دارند و هر دو کشور دارای تاریخی قدیمی و کهن هستند، در حوزه فناوری های فرهنگی نیز ایران می تواند از تجربیات کره جنوبی بهره برد زیرا ایران کشوری جوان در این حوزه است البته سایر کشورها نیز در این حوزه جوان هستند اما کره جنوبی کشوری است که در این حوزه به خوبی فعالیت کرده است.

تسهیل ایجاد زیرساخت های تبادلات علمی و فناوری توسط معاونت علمی


معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه معاونت علمی به عنوان بخشی از دولت با ایجاد زیرساخت های لازم تبادلات در این زمینه را تسهیل می کند عنوان کرد: شناسایی شریک مناسب برای فعالیت‌ها بین دو کشور اقدام مهمی برای توسعه همکاری ها است که در این زمینه دولت باید یاری گر بخش خصوصی باشد. بنابراین برای داشتن شرکت های فعال در حوزه جهانی باید اقدامات مذکور را انجام دهیم.

ستاری با اشاره به فعالیت شرکت های ایرانی و موفقیت آنها در حوزه های مختلف گفت: در حوزه ict ایران بزرگترین بازار و شرکت های منطقه را دارا است شرکت هایی که فروشی بیش از یک میلیارد دلار در سال دارند همچنین سال آینده فروش بازار تجارت الکترونیکی به 80 میلیارد دلار خواهد رسید که تمام این موارد می تواند پایه ای برای توسعه بحث فناوری های فرهنگی در کشور باشد بنابراین از هر گونه همکاری بین شرکت های دانش بنیان ایرانی و کره ای در این حوزه حمایت لازم و کامل را می کنیم.

تیون یون معاون وزیر فرهنگ، ورزش و گردشگری کره جنوبی، کیم سئونگ‌ــ‌هو سفیر کره جنوبی در ایران، علی وطنی معاون توسعه فناوری، سیدمحمدحسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و سید احمدرضا علایی طباطبایی مدیرکل دفتر تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از دست اندرکاران حوزه صنایع خلاق در نخستین نشست سالیانه ایران و کره جنوبی در حوزه صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی حضور داشتند.
 
لازم به ذکر است سرکار خانم فطیر خورانی مسئول مرکز یادگیری، به عنوان نماینده موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان در این همایش حضور داشتند.
✅هدف از برگزاری این همایش اجرایی سازی بندهای تفاهم‌نامه ایران و کره جنوبی است که از زمینه‌های همکاری تفاهم‌نامه مذکور می‌توان به برگزاری جلسات مشاوره‌های بازرگانی در سطح بنگاه‌ها و مشارکت در بازارها به‌منظور تسهیل فعالیت‌های بازرگانی بین طرف‌ها، ترغیب شرکت‌های خطرپذیر و راه‌اندازی فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ و صنایع خلاق، شرکت در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها به‌منظور گسترش تبادلات در صنایع نشر و انتشار دانش و تجربیات و سایر همکاری‌ها و  تبادلات در حوزه‌های فناوری‌های فرهنگی و صنایع خلاق اشاره کرد.

✳️طبق برنامه‌ریزی‌ها این همایش سالیانه خواهد بود و هر سال در یکی از دو کشور ایران و کره برگزار می‌شود که نخستین دوره آن 22 آذرماه در ایران و همایش بعدی، سال آینده در کره جنوبی برگزار خواهد شد. مخاطبین این همایش نیز مقامات دولتی و دانشگاهی ایران و کره جنوبی و همچنین شرکت‌های خصوصی منتخب هستند.

✅در این همایش سه پنل تخصصی با موضوعات بازی‌های رایانه‌ای، پویانمایی و محتوای دیجیتال برگزار می‌شود که طی آن به معرفی فعالیت های طرفین در حوزه های مذکور و معرفی نهادها و شرکت های مهم و تاثیرگذار در این حوزه ها پرداخته می شود.  پس از آن در نشست‌های B2B  نحوه فعالیت‌های تجاری مشترک میان شرکت های منتخب و اصلی در حوزه های مذکور بررسی و شرکت ها با یکدیگر به تعامل می پردازند.


مرکز یادگیری سایت تبیان