تبیان، دستیار زندگی
ابزارهای ارتباطاتی با پیشرفت علم موجب می شوند در هر برهه ای برای عده ای شغل ایجاد شود و از طرف دیگر،عده ای را دچاربیکاری می کند. کم نیستند صاحبان مشاغلی که سالها در مغازه خود کاسبی کرده و در شغل خود، تجربه کسب کرده اند و عده ای، مشاغل آنها را از طریق موبا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موبایل، عده ای را از کار، بیکار کرد؟

ابزارهای ارتباطاتی با پیشرفت علم موجب می شوند در هر برهه ای برای عده ای شغل ایجاد شود و از طرف دیگر،عده ای را دچاربیکاری می کند. کم نیستند صاحبان مشاغلی که سالها در مغازه خود کاسبی کرده و در شغل خود، تجربه کسب کرده اند و عده ای، مشاغل آنها را از طریق موبایل و به صورت مجازی، عهده دار شده و اتفاقا مشتریان زیادی هم دارند.

فرآوری: فاطمه ناظم زاده- بخش اجتماعی تبیان

موبایل، عده ای را از کار، بیکار کرد؟

آنچه مشخص است اینکه در جامعه ما همزمان با فراگیر شدن موبایل و استفاده از تکنولوژی اینترنت، تعدادی از مشاغل به حاشیه رفته اند.
بسیاری از بیکاری ها می تواند نتیجه پیشرفت علم و تکنولوژی باشد و همیشه افرادی بوده اند که قربانی این پیشرفت شده  و از کار بیکار شده اند. حتی «علاف» ها هم روزی صاحب شغل بوده و حسابی کاروبارشان سکه بوده است و همان طور که از اسمشان معلوم است افرادی بوده اند که در ایستگاه هایی به چهارپایان علوفه می دادند.
با اختراع اتومبیل کم کم این علافان جای خود را به پمپ بنزین ها دادند و بیکار شدند. از آن روز به تمام

بسیاری از بیکاری ها می تواند نتیجه پیشرفت علم و تکنولوژی باشد و همیشه افرادی بوده اند که قربانی این پیشرفت شده  و از کار بیکار شده اند

آدم های ازکاربیکارشده «علاف» گفته شد! در هر مرحله ای از پیشرفت بشر، عده ای از نیروی کار حذف می شوند و با رواج تلفن همراه و اینترنت هم عده ای بیکار، عده ای جایگزین و عده ای هم فرصت شغلی جدید برای خود دست وپا کرده اند. نکته مهم در این رابطه این است که عده زیادی از افراد، وارد مشاغل مختلفی شده و برای خود، کسب درآمد دارند. حتی در مشاغلی که هیچ زمینه و تجربه ای در آن نداشته اند و در این میان هستند افرادی که عمری را در مغازه خویش به کسب درآمد پرداخته اند و در این شرایط به این نتیجه رسیده اند که مغازه خود را اجاره دهند و همان شغل را از طریق تبلیغ در شبکه های اجتماعی دنبال کنند و از این روند رضایت بیشتری دارند در حالیکه کمتر هزینه می کنند. این شاید یک معضل اجتماعی جدی باشد که به مرور زمان مشکلاتی را ایجاد کند.
به طور مثال میتوان از تعدادی از این مشاغلی که با ورود تلفن های همراه و اینترنت و اپلیکیشن های جدید، در حال انقراض هستند، سخن گفت.

از «آژانس» سر کوچه تا اپلیکیشن های تاکسی  یاب

تاکسی  تلفنی ها را سال های پیش باید فقط در آژانس هایی که معمولاً در هر محله ای یکی از آن ها بود، جست وجو می کردیم و مدت ها برای گرفتن ماشین منتظر می ماندیم، اما بعدها با تاکسی  تلفنی  های موبایلی و سیستم هوشمند، این تاکسی ها سریع تر و ارزان تر شدند و دیگر نیاز به یک دکان برای آن نبود.
حالا چند وقتی است که اپلیکیشن  های تاکسی یاب روی دست این آژانس های موبایلی هم بلند شده اند و با استفاده از درآمد تبلیغات خود، به مشتریان، خدماتی مثل سفر رایگان یا نصف قیمت ارائه می دهند و مسافر را به صورت دقیق در جریان مسیر مسافرت قرار می دهند و درنتیجه به رقیبی جدی برای آژانس های سنتی تبدیل شده اند.

موبایل، عده ای را از کار، بیکار کرد؟

وقتی «مشاوران املاک» بیکار می شوند

اپلیکیشن  های جست وجو که مشتری و فروشنده را به یکدیگر لینک می کند، بلای جان مشاغل واسطه ای به خصوص مشاورین املاک شده است؛ تا جایی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک صراحتاً گفته است یکی از اپلیکیشن ها که حسابی در کار آن ها اختلال ایجاد کرده را خراب می کند تا به 12 هزار نفر همکار خود کمک کند.
این اپلیکیشن ها باعث شده اند که مردم بتوانند واسطه را دور بزنند و بدون پرداختن هزینه اضافه به خریدوفروش و کرایه خانه بپردازند البته این جست وجوی اینترنتی به دلیل آن که نظارتی بر آن صورت نمی گیرد، ممکن است در برخی موقعیت ها مشکل زا هم بشود؛ برای همین، عده ای هنوز ترجیح می دهند به صورت سنتی معاملات خود را انجام بدهند.

«نیازمندی های روزنامه ها» و اپلیکیشن های هوشمند

سال هاست که صفحه نیازمندی های روزنامه ها، واسطه ای بین جویندگان شغل و کارفرماها هستند. حالا با اپلیکیشن ها جست وجوهای اینترنتی، کم کم این نیازمندی ها از رونق می افتند.
افراد با جست وجوی اینترنتی، از طرفی می توانند به صورت هوشمند، دنبال شغل یا نیروی کار خود بگردند و درنتیجه هم در وقت خود صرفه جویی کرده و ساعت ها در صفحات روزنامه اوقات نمی گذرانند، هم لازم نیست مسیری را تا دکه روزنامه فروشی طی کنند و هم اینکه بهای کمتری برای آن بپردازند.

شبکه های مجازی، «نشریات» را کم تیراژ می کنند

فضای مجازی باعث شده تا مردم دیگر اخبار و اطلاعات را از این بستر دنبال کنند و همین باعث شده تیراژ روزنامه ها کم و کمتر شود. شبکه های پیام رسان موبایلی، اخبار را سریع و کوتاه مخابره می کنند و افراد بدون هیچ زحمتی از داخل خانه می توانند از جزئیات اخبار مطلع شوند و حتی در این فضا می توانند فعالانه عمل کنند و خود موج خبری بسازند و علاوه بر خبر در جریان حاشیه های خبر هم قرار بگیرند.
بسیاری از مردم حتی ترجیح می دهند اگر قرار است روزنامه  بخوانند، آن را به صورت پی دی اف بر صفحات مجازی دنبال کنند تا بر روی دکه ها.

پایان انحصار اینترنت پرسرعت برای «کافی نت ها»

شاید زمانی که اینترنت خانه ها دیال آپ بود را هنوز به خاطر بیاورید؛ اینترنتی که هم بسیار کند بود هم خط تلفن را اشغال می کرد؛ هم با صدای قیژقیژش همه اهالی خانه را از وصل شدن ما به اینترنت

فضای مجازی باعث شده تا مردم دیگر اخبار و اطلاعات را از این بستر دنبال کنند و همین باعث شده تیراژ روزنامه ها کم و کمتر شود.

باخبر می کرد! برای همین کافی نت ها با اینترنت پرسرعت خود، خیلی شگفت انگیز و رویایی بودند.
بعدازاینکه افراد در خانه هم به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کردند، از شلوغی این کافی نت ها کم شد و در چند سال اخیر که اینترنت تلفن همراه راه اندازی شده و هر فرد جداگانه و در گوشی موبایلش به اینترنت دسترسی دارد، تقریباً این کافی نت ها رو به انقراض می روند و عملا کارکرد خود را از دست می دهند!

بنابراین به نظر می رسد باید به این روند عادت کرد که برخی مشاغل توسط شغل های جدید حذف و یا جایگزین می شوند و افراد در آینده باید مشاغلی جدید متناسب با نیازهای آینده و پیشرفت های نوین در علم و فناوری را انتخاب کنند.
آنچه مشخص است اینکه مشاغل آینده، نسبت به گذشته، دانش بنیان و دانایی محور هستند و شرایط اشتغال در آینده با پذیرش درصدی از ریسک، قابل پیش بینی است.
به هر حال پیشرفت تکنولوژی شرایط تازه ای را در زندگی ایجاد کرده و همین امر، ضرورت تامین دانش و آموزش های متناسب با این مشاغل جدید اینترنتی را،بیش از گذشته ایجاد کرده است.
هرچند که پذیرش این موضوع چندان خوشایند نیست که عده ای از مشاغل سنتی گذشته در مسیر انقراض هستند اما از طرفی هم به گفته مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران، بیش از یکصد هزار شغل جدید در حوزه بازاریابی اینترنتی و صنعت گردشگری در کشور می توان ایجاد کرد. این مساله می تواند نقطه امیدی برای نسل آینده باشد.


منابع: جام جم، ایرنا