تبیان، دستیار زندگی
روزی در ادامه كار، طی نامه ای خدمت حضرت امام نوشتم كه ما دست به این كار زده ایم و اكنون باید مخارج چهار هزار زن را بپردازیم و تقاضای كمك مالی كردم. حضرت امام فرمودند: «اگر از كمك های مردمی تأمین نشدید،
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطرات «شیخ حسین انصاریان» درباره براندازی مراكز فحشا

روزی در ادامه كار، طی نامه ای خدمت حضرت امام نوشتم كه ما دست به این كار زده ایم و اكنون باید مخارج چهار هزار زن را بپردازیم و تقاضای كمك مالی كردم. حضرت امام فرمودند: «اگر از كمك های مردمی تأمین نشدید، من به شما اجازه می دهم از سهم ما استفاده كنید.» نیز در ادامه كار، آقای گیلانی مبلغ سه میلیون تومان دیگر به ما دادند كه در پایان مقدار زیادی اضافه آمده بود. خواستیم مقدار باقی مانده را پس بفرستیم كه ایشان گفتند: «در امر خیر دیگری به مصرف برسانید».

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
خاطرات «شیخ حسین انصاریان» درباره براندازی مراكز فحشا

ماجرای پاك كردن لانه های فحشا و كاباره ها از دامن اجتماع

موضوع مبارزه با فساد اخلاقی از جمله دغدغه های خاص مردم در اوائل انقلاب بود كه البته با اتفاقات جالبی نیز همراه شد. «شیخ حسین انصاریان»  در كتاب خاطرات خود به تلاشی كه در آن دوران برای از بین بردن فساد اخلاقی صورت گرفته است، اشاره می كند كه در نوع خود جالب توجه است. در ادامه گوشه ای از خاطرات وی را در این زمینه می خوانید:

براندازی مراكز فحشا

چندین سال قبل از انقلاب، طلبه جوان 25-26 ساله ای به فكر افتاده بود تا به طریقی بعضی از زنان را از مراكز فحشا از منجلاب فساد نجات دهد. نام او آقای اثنی عشری و اهل تهران بود. وی بیشتر روی این نكته حساس شده بود كه بسیاری از زنان فاسد شاغل در مراكز فحشا، به طور ناخودآگاه و به وسیله شیادان سر از این جا درآورده اند.

در آن زمان، من در مبارزه با منكرات، فعالیت شدیدی داشتم و با برخوردهای شخصی و نیز دعوت از اهل فساد و كشاندن آنان به پای منبر، آن ها را راهنمایی و دستگیری می كردم. آقای اثنی عشری كه از فعالیت من در این زمینه ها خبر داشت، ابتدا نظر خود را با من در میان گذاشت. او اطلاعات مفصلی درباره آن مراكز به دست آورده بود و می گفت، در آن جا دخترانی وجود دارند كه مثلاً از دوست پسرشان فریب خورده اند، یا از خانه فراری بوده و به تور آدم پستی افتاده و بدین مركز فروخته شده اند و ... و اكنون روی برگشتن به خانه و كاشانه خود را ندارند. به علاوه روسای آنان به هیچ وجه دست بردار نیستند و برای محكم كاری، از زنان بیچاره سفته و ضمانت گرفته اند.

آقای اثنی عشری به این فكر افتاده بود كه به نحوی به آن زنان در دام افتاده ، كه از صبح تا شب مجبور به آن عمل شنیع هستند، امید و انگیزه بدهد و به آن ها تفهیم كند كه چاره ای غیر از آن هم هست. او می خواست با طرحی جامع همه آنان را نجات دهد.

من، او و آقای محمود اصفهانیان  ? كه اكنون كارمند مجلس شورای اسلامی است  ? با هم نشستیم و نقشه ای بدین قرار طرح كردیم: چند جوان پاكدامن را از میان دوستان انتخاب كردیم و از آن ها خواستیم بدان مركز رفته، با دختران قصد و نیت خود را مطرح سازند و آن ها را تشویق و ترغیب به نجات خود كنند.

این نقشه گرفت و بعضی از آن زنان استقبال كردند. ما وجه آن سفته های امضا شده را پرداخت می كردیم و آنان را از آن مركز بیرون می آوردیم. پس از چندی كه زنان را در جوی سالم نگه داشته، مسایل شرعی یادشان می دادیم و با آن ها صحبت می كردیم، روحیه شان تقویت می شد و از كارهای بد خود پشیمان شده، توبه می كردند و به تدریج آمادگی نسبی پیدا می كردند كه به كانون گرم و پاك خانواده بازگردند. ما هم آن ها را همراهی كرده، به آغوش خانواده شان می سپردیم و عنوان می كردیم كه مثلاً  دختر شما گم شده بوده و اكنون به ما پناه آورده است و از اصل ماجرا هیچ حرفی نمی زدیم.

بعضی از زنان جوان نیز به همت آقای اثنی عشری، ازدواج كردند و زندگی پاك و سالمی را تشكیل دادند. بدین ترتیب دختران و زنان زیادی را چه شهرستانی و چه تهرانی (كه خانواده محترمی هم داشتند) نجات دادیم. آرزوی ما بر چیدن كل آن لانه فساد بود؛ ولی در آن زمان برای ما مقدور نبود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، آن محل، لكه ننگی بر دامن مملكت ایران بود. روزی هم مردم حمله كردند و آنجا را آتش زدند، اما شعله های آتش دامنگیر نشد. آقای طالقانی نیز نسبت به این برخورد عكس العمل نشان دادند و ناراحت شدند. روزی آقای قدوسی، دادستان انقلاب، كه از فعالیت من در این زمینه آگاهی داشت، مرا دعوت كرد و گفت: «برای براندازی این مجموعه چه كار می توانی انجام بدهی؟» من گفتم: «فقط پول و جا و مكان مناسب می خواهد.» او چكی به مبلغ سیصد هزار تومان برایم نوشت و نیز آقای گیلانی، كه بیشترین كمك مالی را در این زمینه كرد، سه میلیون تومان در اختیار ما گذاشت. سپس حكمی برایم صادر شد و مركزی به نام دایره مبارزه با منكرات وابسته به دادستانی انقلاب تأسیس گردید. همچنین مركز بزرگی را در شمیران، برای اسكان زنان در اختیار ما قرار دادند.

من دوستان قبل از انقلاب را جمع كردم و پس از سر و سامان دادن محل كارمان، آنها را برای آمارگیری به مركز فحشا فرستادم. هزار و 120 خانه یك طبقه و دو طبقه و در مسافتی برابر با 80 هزار متر مربع در آنجا وجود داشت. خانه ها همه كلنگی بود و مالك شخصی داشت. گرچه آن افراد خانه های خود را در اختیار فساد و فحشا قرار داده بودند، این معصیت بزرگ، مالكیت آن ها را باطل نمی كرد و مصادره جایز نبود؛ از این روی در روزنامه اطلاعیه دادیم و در محل نیز اعلام كردیم كه همه مالكان محل مذكور، با سند رسمی به دایره مبارزه با منكرات مراجعه كنند.

آقای قدوسی برای خرید تمام خانه ها به من وكالت دادند. همه مالكان مراجعه كردند. برخی از آن ها صاحب چند خانه بودند. دوستانه و خیرخواهانه با آن ها صحبت كردیم و همه را راضی كردیم كه خانه هایشان را به مركز بفروشند. جملگی حاضر  شدند و خیلی سریع كارشناسی شد، گران ترین خانه 50 هزارتومان بود. در محضری، واقع در راه آهن، كل اسناد به ما واگذار شد و صاحبان خانه ها پول خود را به طور نقد دریافت كردند. این كار با رضایت همه مالكان و درحالی كه از خطای گذشته خود اشك می ریختند، به نحو احسن پایان پذیرفت. بعضی نیز سند را به نام ما زدند و اصلاً پولی نگرفتند و گفتند كه ما می خواهیم در این امر خیر سهمی داشته باشیم تا بلكه خداوند از سر تقصیرات ما درگذرد.

پس از آن، موقعی كه دیگر تمام خانه ها در اختیار ما قرار گرفته بود، با اعلامیه ای همه زنان آنجا را فراخواندیم؛ البته آن ها سه دسته جوان، میانسال و سالمند بودند. برای سالمندان مقرری تعیین كردیم كه ماهانه به آن ها پرداخت می شد. میانسال ها و بعضی از جوانان را با آماده سازی و توبه دادن، به خانواده هایشان تحویل دادیم. شماری از زنان جوان را نیز شوهر دادیم كه در این بین، چند نفر به عقد كارمندان دایره منكرات در آمده و زندگی سالم و پاكی را تشكیل دادند و اكنون نیز صاحب فرزندانی هستند كه گاهی هم پای منبر من می آیند.

بدین ترتیب كل منطقه از فحشا و منكر و موادمخدر پاكسازی شد. فوراً با چند بلدوزر، منطقه را با خاك یكسان كردیم؛ بخشی به بیمارستان فارابی واگذار شد و بخش اعظم دیگر برای احداث پارك و مركز تفریحی برای همشهریان اختصاص یافت.

امام فرمودند از سهم ما استفاده كنید

روزی در ادامه كار، طی نامه ای خدمت حضرت امام نوشتم كه ما دست به این كار زده ایم و اكنون باید مخارج چهار هزار زن را بپردازیم و تقاضای كمك مالی كردم. حضرت امام فرمودند: «اگر از كمك های مردمی تأمین نشدید، من به شما اجازه می دهم از سهم ما استفاده كنید.» نیز در ادامه كار، آقای گیلانی مبلغ سه میلیون تومان دیگر به ما دادند كه در پایان مقدار زیادی اضافه آمده بود. خواستیم مقدار باقی مانده را پس بفرستیم كه ایشان گفتند: «در امر خیر دیگری به مصرف برسانید».

به دنبال كار ما در تهران، در شهرهای دیگر نیز مراكز فساد و فحشا برچیده شد كه بعضاً از ما راهنمایی و خط و مشی می گرفتند. مراكز فحشا، علاوه بر معصیت و عواقب وخیم اخروی، آلودگی و بیماری بسیار بدی هم داشت و خیلی از جوانان به مرض های مختلف دچار می شدند.

من در آن مدت با چهار هزار زن سروكار داشتم. آنها به دفتر اداره می آمدند، صحبت كرده، مشكلاتشان را مطرح می كردند. من هم به آن ها راهنمایی و كمك می كردم. خدا شاهد است كه در این مدت من همیشه سرم پایین بود و حتی چهره یكی از آنها را ندیدم. اضافه بر آن، برای آن كه كارم خالص و مخلص برای پروردگار باشد، در این امر خیر یك ریال دستمزد هم نگرفتم. بچه های اداره هم همه پاك و سالم بودند. در برخورد با صاحب خانه ها هم دقت كردم تا رضایت كامل حاصل شود و اجازه دادیم تمام وسایل و اثاثیه نو را جمع و جور كنند و با خود ببرند.

گاهی مجله ها و رسانه  های جمعی، با زنانی كه از آن مراكز فساد رهایی یافته و دنبال زندگی سالمی رفته بودند، مصاحبه می كردند. روزی ساعت ده صبح، یكی از آن  مصاحبه ها از طریق رادیو پخش شد. من خود شنیدم كه خبرنگاراز دختر جوانی سوال كرد كه «شما قبلاً كجا بودید و چه می كردید؟» او گفت: «من اصلاً به قبل و بعد كاری ندارم و هیچ حرفی برای گفتن ندارم. فقط این را می خواهم بگویم كه یك نفر آمد و مرا نجات داد كه او هم پدر من است و هم عمویم، هم برادر و دایی و مادرم، او همه كاره من است. او شیخ حسن انصاریان است.»

دایره مبارزه با منكرات

كار دیگر دایره مبارزه با منكرات، تعطیلی كاباره ها بود. بعد از پیروزی انقلاب، برنامه های آن مراكز همچنان ادامه داشت و مجالس رقص و آواز و عیش و نوش برپا بود. همه صاحبان كاباره ها را احضار كردیم و دستور دادیم آن شغل را ترك كرده، به شغل دیگری روی آورند و به زودی در آن مراكز، كارهای مفید اجتماعی راه اندازی شد.

روزی خبر رسید كه یك كامیون فیلم مفتضح در لاله زار وجود دارد. افرادی را فرستادیم كه آنها را كشف و ضبط كردند. با بچه های اداره، آتش روشن كردیم و همه فیلم ها را سوزاندیم. همچنین كارهای دیگری از این قبیل در طول نه ماه فعالیت در دایره مبارزه با منكرات انجام شد. من از طرف آیت الله گیلانی وكالت تام داشتم و مورد اطمینان و اعتماد ایشان بودم. با این وجود، برای انجام هركاری با ارسال نامه ای با ایشان هماهنگی می كردم.

پس از چندی روزنامه های فرانسوی نوشتند: «در تهران اداره ای است به نام دایره مبارزه با منكرات، كه شهر را از هرگونه فسادی پاكسازی كرده است؛ به تهران كه وارد می شوی نه دیگر كاباره ای می بینی، نه فاحشه خانه ای و نه مغازه های آن چنانی.»

افرادی كه با من همكاری می كردند عبارت بودند از: آقای اصفهانیان، كه قبلاً نیز در همین امر فعالیت كرده بود؛ آقای شیخ محمد گلابچی؛ آقای معین شیرازی، كه اكنون در یكی از مساجد تهران امام جماعت است؛ حاج حسین عطری نژاد؛ حاج محمد ارسین، كه عكس او در كتاب های ابتدایی بعد از انقلاب بود كه داشت مجسمه شاه را با هفت تیر می زد، یكی از محافظان آیت الله گیلانی و دو برادر به نام تقوی، كه بعداً با امضای خود من به دفتر رهبری راه پیدا كردند و هم اكنون در آنجا مشغول خدمت هستند.

حاج حسین عطری نژاد، رئیس صنف نقاشان ساختمانی تهران بود و علاوه بر آن حدود 40 سال بود كه در جلسات مذهبی تهران منبر می رفت و برای مردم فقه و مسایل شرعی می گفت و از این بابت هیچ پول نمی گرفت. من از دوران بچگی با او آشنا بودم.

حاج حسین در دایره مبارزه با منكرات، معاون بود. او كه مردی متدین و باوقار و پرحوصله بود، از بیان خوبی برخوردار بود و به قول معروف، زبان چرب و نرمی داشت.

او در این امر نقش بسیار خوبی ایفا كرد. آدرس زنان و دختران مذكور را چه در تهران و چه در شهرستان ها به دست می آوردیم و به او می دادیم. او می رفت و خیلی هنرمندانه و با گفتاری محبت برانگیز خانواده آنان را راضی و متقاعد می كرد تا پذیرای دختر خود شوند.

حاج محمد ارسین نیز انسان پرشوری بود كه در این امر كمك بسیاری به ما كرد. او پول زیادی از صنف خودش فرش فروشی جمع آوری كرده، برای ما می آورد. با كمك آن پول ها 40 عدد چرخ خیاطی برای زنانی كه در شمیران و در خانه ثابت پاسال اسكان داده بودیم، تهیه كردیم. اسم آن جا را «كانون تربیت اسلامی» گذاشته بودیم. آن زنان حدود ده سال در آنجا ماندگان شدند و زندگی سالم و پاكی داشتند.

مكان دایره مبارزه با منكرات، نزدیك خیابان منوچهری بود. با پایان یافتن كارهای عمده پاكسازی، طی نامه ای خطاب به آقای قدوسی نوشتم كه مایل هستم به سر كارهای خودم  ? منبر و تألیف  ? برگردم. او موافقت كرد و پست من به فردی روحانی واگذار شد؛ اما او به دست منافقین ترور شد و پس از چندی دایره به كل تعطیل گردید.

با همه دقتی كه در كارها داشتم، پس از چندی كه از ماجرا گذشت، در درونم احساس نگرانی پیش آمد كه مبادا در آن گیرودارها حق الناسی ضایع شده باشد و من فردای قیامت مسئول باشم. برای آیت الله گیلانی نامه نوشتم و نگرانی ام را اظهار كردم. او در جواب نوشت: «من كل كارهای شما را خدمت حضرت امام عرض كردم و ایشان فرمودند كه ثواب كار شما از كلیه دعاهای كمیل و سخنرانی هایی كه برای مردم داشته اید و مردم به واسطه آنها هدایت شده اند، بیشتر است. شما در این زمینه هیچ گونه نگرانی نداشته باشید.»


منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی