تبیان، دستیار زندگی
مقامات پنتاگون سال 2010 میلادی پس از شش سال تحقیق و سرمایه گذاری 19 میلیارد دلاری برای ساخت فناوری های بهتر تشخیص بمب اعلام کردند بینی سگ ها بهتر از هر سیستم هوشمند امروزی می تواند محل اختفای بمب را تشخیص دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا سگ ها بهترین بمب یاب محسوب می شوند؟

مقامات پنتاگون سال 2010 میلادی پس از شش سال تحقیق و سرمایه گذاری 19 میلیارد دلاری برای ساخت فناوری های بهتر تشخیص بمب اعلام کردند بینی سگ ها بهتر از هر سیستم هوشمند امروزی می تواند محل اختفای بمب را تشخیص دهد.

بخش دانش و زندگی تبیان
بمب‌یاب

مقامات پنتاگون سال 2010 میلادی پس از شش سال تحقیق و سرمایه گذاری 19 میلیارد دلاری برای ساخت فناوری های بهتر تشخیص بمب اعلام کردند بینی سگ ها بهتر از هر سیستم هوشمند امروزی می تواند محل اختفای بمب را تشخیص دهد و تاکنون هیچ فناوری ساخته نشده است که بینی سگ ها بهتر عمل کند.

هم اکنون دانشمندان با مطالعه بیشتر دریافتند بینی سگ ها چگونه عمل می کند و مکانیسم بو کشیدن در این حیوان چگونه است که به خوبی بمب ها را شناسایی می کند.

«الکساندر هورویتز» در این خصوص توضیح داد: «زمانی که ما یک قاشق چای خوری شکر را به یک فنجان قهوه اضافه می کنیم، طعم شیرین آن را به خوبی متوجه می شویم. ولی زمانی که همین میزان شکر به یک میلیون لیتر قهوه اضافه شود حس چشایی انسان نمی تواند شیرینی آن را تشخیص دهد. در مقابل سگ ها به راحتی می توانند آن را شناسایی کنند».

حس بویایی منحصر به فرد سگ ها باعث شده است این حیوان به کارآمدترین وسیله برای تشخیص بمب تبدیل شود. محققان موسسه ملی فناوری و استاندارد آمریکا (NIST) با همکاری آزمایشگاه فناوری لینکولن، و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بالاخره متوجه شدند سگ ها چگونه می توانند بوها را با این دقت تشخیص دهند.

برای بدن انسان سیستم تنفس و بویایی به صورت یکپارچه تعریف شده است و تفاوتی میان آن وجود ندارد. ولی مکانیسم تنفس و بو کشیدن در سگ ها به صورت مجزا انجام می شود. سگ ها برای بو کردن از یک فرآیند مجزا استفاده می کنند و همین مسئله باعث شده است این موجود به خوبی محل اختفای بمب را شناسایی کند.

دانشمندان با استفاده از مدل سازی های سه بعدی به این نتیجه رسیدند که بینی سگ فرآیند تنفس و بو کشیدن را به صورت کاملا جداگانه انجام می دهد.


منبع:Fars News Agency

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .