تبیان، دستیار زندگی
در حال حاضر صرافی بانک ها در بازار آزاد عمدتا و به عنوان تزریق کنندگان ارز و به گونه ای تعیین کننده قیمت پایه در هر روز به شمار می روند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شرایط عرضه دلار در صرافی بانک ها

در حال حاضر صرافی بانک ها در بازار آزاد عمدتا و به عنوان تزریق کنندگان ارز و به گونه ای تعیین کننده قیمت پایه در هر روز به شمار می روند.

بخش اقتصاد تبیان
عرضه دلار در صرافی

در حال حاضر صرافی بانک ها در بازار آزاد عمدتا و به عنوان تزریق کنندگان ارز و به گونه ای تعیین کننده قیمت پایه در هر روز به شمار می روند. این در حالی است که در جریان تحولات و نوسان قیمتی که در بازار ایجاد می شود، صرافی بانک ها کانالی برای بانک مرکزی بوده تا از طریق آن ها کمبود ارز جبران و با تزریق، قیمت ها تعدیل شود.

گذری بر بازار ارز چهارراه استانبول و سرکشی به صرافی بانک ها نشان می دهد که تقریبا به غیر از صرافی پارسیان که از گذشته نیز عامل تزریق ارز بود بقیه صرافی بانک ها بر اساس قیمتی که از سوی بانک مرکزی به آن ها اعلام می شود نسبت به عرضه ارز به مشتریان عادی اقدام می کنند.

صرافی پارسیان اعلام می کند که عرضه ارز به مشتریان آزاد نداشته و سهمیه صرافی های آزاد را پرداخت می کند، اما در صرافی های دیگر بانکی حداقل پرداختی ارز ۱۰۰۰ دلار و تا سقف ۵۰۰۰ دلار قابل پرداخت است. البته درباره اینکه چرا کمتر از این نرخ پرداخت انجام نمی شود صرافی یکی از بانک ها اعلام کرد که با توجه به قیمت پایین تری که صرافی بانک نسبت به صرافی ها آزاد اعلام می کند در نتیجه چندان به صرفه نیست که بخواهد کمتر از ۱۰۰۰ دلار به مشتری بپردازد.

با این حال صرافی برخی بانک های دیگر کمتر از ۱۰۰۰ دلار هم عرضه می کنند، اما قیمت هایی که صرافی بانک ها برای دلار تعیین می کنند از حدود ساعت ۱۱:۳۰ شروع می شود که برای امروز تا حدود ۳۹۰۰ تومان قیمت خورد. این در حالی است که در بازار امروز یکشنبه قیمت دلار در صرافی های آزاد برای خرید حدود ۳۸۸۰ و برای فروش حدود ۳۹۲۰ تومان بود.

متقاضی دریافت ارز از صرافی بانک ها می تواند با ارائه کارت ملی و همچنین کارت بانکی به نام متقاضی است نسبت به دریافت ارز از حدود ساعت ۱۱ به بعد که قیمت ها در بازار مشخص می شود نسبت به خرید اقدام کند.

از این رو تفاوت قیمتی حداقل ۲۰ تومانی بین قیمت صرافی آزاد و صرافی بانک ها وجود دارد، اما این اختلاف چندان نفعی برای خریداران خرد و یا کلان ندارد، چرا که عمدتا صرافی بانک ها کمتر از ۱۰۰۰ دلار و یا بیشتر از ۵۰۰۰ دلار عرضه نمی کنند. در کنار صرافی بانک ها، خود بانک ها نیز از عرضه کنندگان ارز هستند که در چندماه گذشته و بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی مجاز به فروش دلار در بازار آزاد شدند.


منبع:ISNA News Feed

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .