تبیان، دستیار زندگی
شرکت نفتی OMV اتریش و شرکت نفت مناطق مرکزی در خصوص توسعه برخی از میادین نفتی و گازی این شرکت مذاکره کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مذاکره نفتی با اتریشی ها در تهران

شرکت نفتی OMV اتریش و شرکت نفت مناطق مرکزی در خصوص توسعه برخی از میادین نفتی و گازی این شرکت مذاکره کردند.

بخش اقتصاد تبیان

مذاکره نفتی

شرکت نفتی OMV اتریش و شرکت نفت مناطق مرکزی در خصوص توسعه برخی از میادین نفتی و گازی این شرکت مذاکره کردند.

بر اساس این گزارش روز گذشته هیئتی اقتصادی و نفتی از اتریش به منظور ارزیابی شرایط صنعت نفت ایران با امیر حسین زمانی نیا معاون اموربین الملل وزیر نفت و مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی دیدار و گفت وگو کردند. یکی از محورهای مورد مذاکره در این نشست میدان نفتی چشمه خوش بود به طوریکه مذاکرات فنی در خصوص توسعه این میدان مستقل نفتی باجدیت میان این شرکت اتریشی و شرکت نفت مناطق مرکزی ادامه دارد.

میدان نفتی چشمه خوش از میدان های مستقل نفتی ایران است، که در منطقه دشت عباس، استان ایلام و در فاصله 52 کیلومتری از جنوب شهرستان دهلران و 70 کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک مستقر است.

براساس برآوردهای اولیه ظرفیت تولید نفت خام میدان چشمه خوش،به طور متوسط معادل 18 هزار بشکه در روز است، همچنین می توان روزانه معادل 115 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی از این میدان استخراج کرد.

نفت تولیدی این میدان پس از فرآورش در واحد بهره برداری چشمه خوش، توسط خط لوله ای به طول 153 کیلومتر، به مجتمع بهره برداری اهواز3 انتقال می یابد و در نهایت به منظور تأمین خوراک پالایشگاه ها و یا صادرات، از طریق پایانه نفتی، به جزیره خارک ارسال می شود.

درخواست Omv اتریش برای توسعه میدان چشمه خوش

پس از معرفی قراردادهای جدید صنعت نفت، شرکت OMV اتریش در خواست رسمی خود را برای توسعه این میدان ارائه کرد.

این شریک سابق نفت و گاز ایران یکی از شرکت هایی بود که تا پیش از اعمال تحریم های بین المللی تفاهم نامه هایی به منظور توسعه بلوک نفتی مهر،فروش سالانه 2.2 میلیون تن LNG و مشارکت در طرح ایران ال. ان. جی و طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده بود که با شروع تحریم های نفتی نشان داد به هیچ یک از این تفاهم نامه ها پایبند نیست.

اعلام آمادگی این شرکت برای حضور در میدان نفتی چشمه خوش در قالب قراردادهای جدید صنعت نفت در حالی صورت می گیرد که مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران همواره اعلام کرده اند که میادین در قالب مناقصه واگذار خواهد شد.

این اعلام آمادگی در حالی از سوی شرکت اتریشی OMV برای این میدان  نفتی مطرح شده است که ظاهرا برخی از شرکت های اروپایی دیگر نیز در قالب قرار دادهای جدید صنعت نفت به دنبال توسعه این میدان نفتی هستند.

آخرین وضعیت توسعه میدان نفتی چشمه خوش

در حال حاضر منطقه عملیاتی چشمه خوش دهلران و کارخانه نمک زدایی این میدان با ظرفیت اسمی 181 هزار بشکه در روز نفت تولیدی میدان های آبان، چشمه خوش ،پایدار، پایدار غرب و دالپری را فرآورش و به وسیله دو خط لوله 18 و 20 اینچ بطول 153 کیلومتر به واحد بهره برداری شماره سه اهواز و تلمبه خانه شهید چمران ارسال می کند.

نفت ارسالی واحد چشمه خوش در نهایت به منظور صادرات از طریق پایانه نفتی به جزیره خارک و تامین خوراک پالایشگاه ها ارسال می شود.

به گفته مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برنامه توسعه این میدان آماده شده است به طوری که قرار است در چاه های نفت شماره 13 ، 18 و 19 میدان نفتی چشمه خوش از فن آوری های نوین برای افزایش تولید استفاده شود.

در همین رابطه مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اخیرا نیز اعلام کرده بود، هم اکنون اولویت افزایش تولید نفت با میادین نفتی مشترک با عراق در غرب کشور است.

وی، پتانسیل سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز مناطق مرکزی ایران را حدود 11 میلیارد دلار برآورد کرد و یادآور شد: این سرمایه گذاری با اولویت افزایش ضریب بازیافت، توسعه میادین مشترک نفت و گاز و اجرای طرح های تولید ثانویه همچون راه اندازی واحد های نمک زدایی انجام خواهد شد.


منبع:Fars News Agency

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .