تبیان، دستیار زندگی
من یک پشت کنکوری هستم که به درس خواندن علاقه دارم ولی زمانیکه تصمیم می گیریم درس بخوانم یک نیرویی مانع می شود که من سمت کتاب برم. هیچ مشکل خاصی هم ندارم ولی یک مشکلی هست آن هم این که بیش از حد ذهنم درگیره لطفا راهنمایی ام کنید که چگونه درس بخوانم که موفق
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیشرفت تحصیلی با افزایش تمرکز

من یک پشت کنکوری هستم که به درس خواندن علاقه دارم ولی زمانیکه تصمیم می گیریم درس بخوانم یک نیرویی مانع می شود که من سمت کتاب برم. هیچ مشکل خاصی هم ندارم ولی یک مشکلی هست آن هم این که بیش از حد ذهنم درگیر است لطفا راهنمایی ام کنید که چگونه درس بخوانم که موفق شوم؟

مشاور: دکتر بمانی - مرکز مشاوره تبیان
درس خواندن

مشکلی که اشاره فرمودید مشکل بسیاری از افراد است و شما نباید خود را در این زمینه تنها ببینید. ابتدا تکلیفتان را با خودتان روشن کنید. آیا واقعاً به پژوهش در رشته تحصیلیتان علاقه دارید یا خیر؟ آیا به رشته دیگری علاقه دارید؟ تا نتوانید علاقه به پژوهش و کسب علم بیشتر را در یک رشته را در خود ایجاد کنید انگیزه لازم برای مطالعه را پیدا نخواهید کرد. اگر این علاقه در شما وجود دارد مطالعه و درس خواندن را بخشی از زندگی بدانید و نه قسمتی جدا از آن، اگر با این دید نگاه کنید همیشه از مطالعه لذت خواهید برد همانطور که از ورزش کردن، صحبت با دوستان و ... خوشحال خواهید شد. اما در غیر اینصورت هنگامی که زمان مطالعه می رسد گمان خواهید کرد که باید زندگیتان را فعلاً تعطیل کرده و سراغ یک عمل اجباری و خسته کننده بروید. برای اینکه مطالعه شما عملی دوست داشتنی تلقی شود باید از خواندن و یادگیری مطالب جدید علمی لذت ببرید و از اینکه با هر سطر مطالعه به دانشتان افزوده می شود احساس غرور کنید.

با رعایت نکات زیر ان شاء الله تمرکز و پیشرفت شما در تحصیل افزایش خواهد یافت:
- ابتدا کمی از زمانتان را به یادداشت افکار مزاحم و تفکر در مورد آنها اختصاص دهید. علت اینکه خیلی از این افکار هنگام مطالعه به ذهن خطور می کند این است که فرصت تفکر بر روی آنها نداشته اید و این افکار در ذهن بصورت غیر طبقه بندی و نامنظم باقیمانده اند. یکبار برای همیشه به آنها فکر کنید و آنها را کنار بگذارید.

- برنامه مطالعه منظم داشته باشید و پیوسته برنامه درس خواندنتان را تغییر ندهید.

یكی از كارهای بسیار مفید برای افزایش تمركز، نوشتن هنگام خواندن است، یعنی وقتی دارید موضوعی را می خوانید، كلمات مهم و بخش هایی كه احساس می كنید باید به خاطر بسپارید را بنویسید. این نوشته لازم نیست، تمیز و مرتب باشد و یا مثل یک خلاصه نویسی باشد؛ صرفاً نوشتن به خاطر درگیر كردن بخشی از نیمكره ی راست مغز، میزان تمركزتان را افزایش می دهد.

پس از هر 45 دقیقه مطالعه از جای خود بلند شده و کمی استراحت کنید.

- همان طور كه می دانید، هر بخش از مغز انسان، مخصوص انجام فعالیتی خاص است، مثلاً بخشی مربوط به شنوایی، بخشی مربوط به بینایی، بخشی مربوط به لامسه و... از نظر مساحت، بخشی از مغز كه مربوط به شنوایی است، از بقیه ی بخش ها بیش تر است. از این رو، برای افزایش تمركز، به این صورت عمل كنید. چشم های تان را ببندید و فقط بشنوید؛ سعی كنید، 3 صدای متفاوت را در اطراف تان تشخیص دهید. گاهی باید چند دقیقه صبر كنید. هیچ ایرادی ندارد، صبور باشید و با این كار، الكتریسیته ی ساكن موجود در اعصاب شنوایی، تخلیه می شوند و وقتی چشم های تان را باز می كنید و مطالعه را ادامه می دهید، متوجه خواهید شد كه میزان تمركزتان چندین برابر شده است. اگر میزان حواس پرتی تان زیاد است، هیچ اشكالی ندارد كه هنگام مطالعه، چندین بار این كار را انجام دهید یعنی به محض احساس حواس پرتی، این تمرین را انجام دهید. (از این تمرین در ورزش یوگا، بسیار استفاده می شود).

- اگر هنگام خواندن درس خاصی تمرکز ندارید سعی کنید آن درس را هر روز و در بازه های زمانی کوتاه 30 الی 45 دقیقه ای مطالعه نمائید.

- در هنگام مطالعه یا در زمانهای استراحت میان دو تایم مطالعه تلویزیون تماشا نکنید.

- یک مداد، یک سیب و یا هر شی دیگر را انتخاب کنید و به آن خیره شوید، سعی کنید فکر خود را روی آن متمرکز کنید، فکر شما مانند یک حیوان گریز پا فرار می کند و پس از چند ثانیه متوجه می شوید که ذهنتان متمرکز نیست. دوباره سعی کنید که فکرتان را بر روی آن جسم متمرکز کنید. این تمرین را هر روز به مدت 2 الی 5 دقیقه انجام دهید. مطمئن باشید پس از مدتی پرش ذهن شما کمتر خواهد شد.

- حواست را جمع کن: شیوه ای ساده ولی بسیار موثر است. وقتی حواستان پرت و ذهنتان سرگردان است مرتب به خودتان هشدار دهید که «حواست را جمع کن». ممکن است در ابتدا این عمل را صدها بار در هفته انجام دهید ولی مطمئن باشید که در روزهای آینده قدرت تمرکزتان بیشتر خواهد شد.

- در رختخواب مطالعه نکنید. بعبارت دیگر در محلی غیر از مکان استراحتتان مطالعه نمائید.

- غذای سنگین و پرحجم میل نکنید.

- در محیطی با نور کافی و هوای تازه مطالعه نمائید.

- پس از هر 45 دقیقه مطالعه از جای خود بلند شده و کمی استراحت کنید.

- مطالعه روزانه را از مباحثی که کمتر به آنها علاقه دارید آغاز کنید.

با توجه به شرایط سنی تان شما تازه در ابتدای راه هستید و لذا باید از الان یک سری از مسایل و اصول را همواره در زندگی تان اجرایی کنید تا جدی نشود. افرای که می بینید بسیار با اعتماد به نفس و موفق به نظر می رسند تقریبا به هیچ تجربه ای نه نمی گویند یعنی هر موقعیتی که برایشان پیش می اید را ارزیابی کرده و تجربه می کنند تا چیزی بیاموزند(البته منظورم بی تدبیری و ورود به هر تجربه غلطی نیست) منظور این است که هر مهارت، هر هنر و هر تجربه مثبتی را حداقل برای آشنایی و هم مشاهده یک بار امتحان می کنند تا هم مهارتشان افزوده شود و هم اطلاعات نسبی در آن زمینه کسب کنند.

البته همیشه هم نباید منتظر بود تا آن موقعیت آموزش دهنده باشد بلکه لازم است که خود فرد نیز اطلاعاتی زمینه ای کسب کند و هر چه بیشتر در آن شرایط خاص پر و بال بیابد. وقتی دایره اطلاعاتی خود را زیاد کنید همواره درهر موقعیتی کاری بلدید یا اطلاعاتی دارید و یا در هر جمعی حرفی برای زدن دارید، با هر فردی در هر سن و سالی می توانید ارتباط برقرار کرده و مطالب رد و بدل کنید و .. پس منتظرننشینید که اعتماد به نفس کسب کنید، اعتماد به نفس در دستان خود شماست. خود شما هستید که با مواجه شدن با شرایط مختلف و کسب توانایی در آن موقعیت می توانید به اعتماد به نفس لازم دست یابید و از شکست و زمین خوردن نهراسید.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی کنکور کارشناسی اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره از بخش کنکور کارشناسی اینجا کلیک کنید.