تبیان، دستیار زندگی
در خیابان های شلوغ، پشت چهارراه ها، در قطارهای مترو، در پایانه های اتوبوسرانی و حتی در گورستان ها، دیگر کمتر جای پر ازدحامی را می توان مثال زد که در آن، نشانی از کودکان متکدی نباشد؛ کودکانی که فقط از سوی خانواده و بستگان شان رها نشده اند، چراکه چشم ها
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودکان متکدی همه جا هستند

در خیابان های شلوغ، پشت  چهارراه ها، در قطارهای مترو، در پایانه های اتوبوسرانی و حتی در گورستان ها، دیگر کمتر جای پر ازدحامی را می توان مثال زد که  در آن، نشانی از کودکان متکدی نباشد؛ کودکانی که فقط از سوی خانواده و بستگان  شان رها نشده اند، چراکه چشم های بسته قانون نیز به سرگردانی آنها، دامن می زند و نبود قوانین بازدارنده را نیز باید دلیل اصلی مرهم نیافتن این زخم کهنه کلانشهرها دانست.

بخش اجتماعی تبیان

کودکان متکدی همه جا هستند

به گزارش تبیان به نقل از جام جم، طرح هایی که محکوم به شکست است؛ این شرح تلاش های شهرداری، بهزیستی، فرمانداری و استانداری ها برای جمع آوری کودکان متکدی یا کار و خیابان است. گواه این ادعا نیز حضور پر رنگ تر کودکان متکدی در معابر شلوغ کلانشهرهای کشور است.
 کلاف سردرگم ساماندهی کودکان متکدی را باید در نبود قوانین بازدارنده و ضعف دستگاه های مسئول در کارفرابخشی جست وجو کرد؛ زیرا هرکدام از نهادهای مسئول در این حوزه برنامه هایی را در دستور کار دارند و به این منظور نیز اعتبار می گیرند ، اما در نهایت این مساله حل نشده باقی می ماند و به افزایش مشکلاتی دیگر مانند گسترش اعتیاد و بیمارهایی مانند ایذر در میان کودکان کار و خیابان دامن می زند.

خلأ قانونی بچه ها را به خیابان می کشاند

کودکان متکدی یا کار و خیابان برای ساعتی محدود از سطح خیابان یا پاتوق هایشان جمع آوری می شوند، اما در نهایت بیشتر از یک روز زمان نمی برد و آنها به پاتوق هایشان بر گردند.
این مشکلی است که باید دلیل اصلی اش را در نبود قوانین مناسب، جست  وجو کرد؛ چرا که والدین و سرپرستان بی صلاحیت نیز، از این خلأهای قانونی باخبرند به همین دلیل وقتی بهزیستی این کودکان

کودکان متکدی یا کار و خیابان برای ساعتی محدود از سطح خیابان یا پاتوق هایشان جمع آوری می شوند، اما در نهایت بیشتر از یک روز زمان نمی برد و آنها به پاتوق هایشان بر گردند.

را به مراکز نگهداری خود منتقل می کند، به عنوان سرپرست قانونی کودک وارد عمل شده و برای برگشت کودکشان به خیابان سنگ تمام می گذارند.
این مساله ای است که حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز  تائیدش می کند، آن طور که او توضیح می دهد، برای رفع معضل تکدی گری کودکان، به قوانینی که ضمانت اجرایی مناسبی داشته باشد، نیاز است.
سرپرستانی که صلاحیت لازم را ندارند به چشم یک منبع درآمد، به کودکان نگاه می کنند به همین خاطر آنها را روانه خیابان می کنند تا با برانگیختن حس ترحم در شهروندان به درآمد چشمگیری دست پیدا کنند.
نوروزی از این می گوید که وقتی کودکان کار در مراکز بهزیستی پذیرش شوند، چنین والدینی بیکار نمی نشینند و با معرفی خود به عنوان سرپرست قانونی کودکان و تائید این مساله، خیلی زود کودک را از مراکز بهزیستی خارج می کنند تا با فرستادنشان به خیابان درآمدزایی کنند.
او ادامه می دهد: در روزهای آینده در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به این مساله پرداخته خواهد شد تا بتوان شرایطی را ایجاد کرد تا سرپرستان بی صلاحیت نتوانند کودکان را در اختیار داشته باشند.

دندان تیز مافیا برای کودکان کار

بخت کودکان کار با خیابان گره خورده و هر روز امید و آرزوهای آنها در خیابان های سرد و دود گرفته کلانشهرها رنگ می بازد؛ چراکه درآمد کودکان متکدی و کار آن قدر زیاد هستند که مافیایی برآنها سایه بیندازد. مافیایی که نهایت تلاش خود را به کار می گیرد تا هیچ چهارراهی بدون کودک کار یا متکدی باقی نماند.
این مافیا برای رسیدن به هدف خود، کودکان را از نقاط دور و نزدیک، روانه کلانشهرها می کند، به همین خاطر، بیشتر کودکان متکدی پایتخت، کودکانی هستند که از دیگر شهرها و حتی کشورها به پایتخت آورده شده اند.
مصطفی سراج، رئیس بهزیستی شهر تهران نیز، این مساله را تائید کرده و می افزاید: حدود 70 درصد کودکان کار و خیابان ایرانی د ر تهران از شهرهای دیگر به پایتخت مهاجرت کرده اند.
آن  طور که او می گوید، بخش قابل توجهی از کودکان کار و خیابان نیز از اتباع بیگانه هستند. برای نمونه از اواسط سال گذشته تاکنون حدود 2600 کودک از معابر شهر تهران جمع آوری شده و در این میان 1800نفرشان اتباع بیگانه بوده اند.

برنامه های خانواده محور

کودکان متکدی و کار را می توان به آسانی از سطح معابر کلانشهرهای کشور جمع آوری کرد، اما مساله، نحوه نگهداری آنها در مراکز بهزیستی است و این که نباید به والدین و سرپرستانی که صلاحیت ندارند اجازه داد دوباره کودکان را از سازمان بهزیستی تحویل بگیرند.
هر چند برای حل این مساله به حمایت قانون نیاز است تا قضات نیز هنگام بررسی پرونده این کودکان بتوانند با استناد به آن، مانع برگشت کودک به خانواده های نابسامان شوند، اما نباید فراموش کرد که برای بهبود شرایط والدینی که صلاحیت لازم را ندارند باید تلاش کرد. به این منظور سازمان بهزیستی

هر چند برای حل این مساله به حمایت قانون نیاز است تا قضات نیز هنگام بررسی پرونده این کودکان بتوانند با استناد به آن، مانع برگشت کودک به خانواده های نابسامان شوند، اما نباید فراموش کرد که برای بهبود شرایط والدینی که صلاحیت لازم را ندارند باید تلاش کرد

باید برنامه های خانواده محور را با جدیت بیشتری دنبال کند؛ چرا که تازمانی که سرپرستان توانمند نشوند، نمی توان امیدوار بود آنها به چشم منبع درآمد به کودکان خود نگاه نکنند.
سراج نیز با اشاره به این که سازمان بهزیستی توجهی ویژه به برنامه های خانواده محور دارد از این می گوید که بهبود یافتن شرایط کودکان متکدی به کار فرهنگی نیز نیاز دارد، چراکه پژوهش های آنها نشان داده  بیش از 60 درصد این افراد نیازمند واقعی نیستند.
به همین خاطر او به شهروندان توصیه می کند به جای کمک مستقیم به این افراد، به نهادهایی که برای ارتقای سلامت کودکان تلاش می کنند کمک کرده تا به سهم خود نقشی در مدیریت این معضل داشته باشند .
   مجتبی عبداللهی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران  نیز با اشاره به پشت پرده حضور گسترده متکدیان کودک در معابر شهر می گوید: در معابر شهر، کمتر می توان متکدی بزرگسال مشاهده کرد؛  چون قانون در جمع آوری متکدیان کودک خلأ دارد و سرکردگان باندهای تکدیگری نیز این موضوع را می دانند، نسبت به جذب کودکان برای گدایی اقدام کرده اند. آن طور که او به ایسنا می گوید بر اساس قانون، شهرداری فقط مسئولیت جمع آوری متکدیان بزرگسال را دارد و ساماندهی متکدیان کودک به عهده بهزیستی و نیازمند اخذ دستور قضایی است. بر همین اساس می بینیم که این روزها تعداد کودکان متکدی افزایش یافته   است.
به گفته عبداللهی، شهروندان  باید دقت داشته باشند که نباید به این افراد کمک کنند؛ چرا که هر ریالی که به این کودکان کمک می شود به جیب سرکرده باندهای تکدیگری می رود .
کودکان کار و خیابان نیز به نوعی در گروه کودکان متکدی قرار می گیرند، زیرا در بیشتر مواقع به توصیه سرکرده باندهای تکدیگری برای برانگیختن احساسات شهروندان اشیای ارزانی مانند فال یا دستمال کاغذی را برای فروش ارائه می کنند. 
ساماندهی کودکان متکدی، داستانی است که تا کنون آن طور که باید برای مدیریتش زمان گذاشته نشده و به همین خاطر دستگاه های مسئول باید هرچه زودتر برای رفع خلأ های قانونی یا اعتباری قدم برداشته و مانع این شوند که گسترش تعداد کودکان متکدی آسیب های بیشتری به جامعه تحمیل کند.


منبع: جام جم