تبیان، دستیار زندگی

نشانه‌های ضربه مغزی

در صدمات مغزی جایی برای تعلل نیست. ضربه مغزی انواعی از صدمات سانحه‌ای مغزی است. تحقیقات نشان می دهد این اتفاق زمانی رخ می دهد که مغز در اثر ضربه‌ای به سر، در داخل جمجمه به اطراف پرت می‌شود که‌این امر می‌تواند سبب آسیب سلول های مغزی و یا تغییرات شیمیایی مغز شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ضربه مغزی

نویسنده: صادق مظفری 
باید توجهداشت که هر دردی بعد از ضربه به سر نشانه‌ی ضربه‌ی مغزی نیست. ولی اگر مشکوک به ضربه‌ی مغزی هستید، به پزشک مراجعه کنید.

به گفته‌ی متخصصان، در این گونه موارد هیچ راه مناسبی برای اینکه بگوییم کسی قطعا دچار ضربه‌ی مغزی شده است وجود ندارد و عملیات غربالگری یا آزمایش خونی تشخیص دهنده‌ای در حال حاضر نداریم، البته تحقیقات گسترده‌ای برای دستیابی به راه‌های جدید در حال انجام است.
در این مطلب برخی از نشانه‌های ضربه مغزی را بیان می‌کنیم.

احساسی ندارید

شاید اشیاء تار به نظرتان برسند و یا شما نتوانید تمرکزی بر آن ها داشته باشید. برخی از دانشمندان این حالت را "احساس فشار و تنگنا"می‌نامند. با اینکه‌این حالت بعد از ضربه به سر می‌تواند آسیب رسان باشد، اما برای تشخیص ضربه‌ی مغزی کافی نیست. شما باید تغییرات وضعیت ذهنی را نیز داشته باشید.

دیگران متوجه می‌شوند که شرایط شما طبیعی نیست

به یاد داشته باشید که علائم اصلی ضربات مغزی، علائم عصبی (نورولوژیک) است و این امر ممکن است موقع مواجهه شما با دیگران و یا در مسیر حرکت رخ دهد. به عنوان مثال ممکن است وقتی بلند می‌شوید و قصد حرکت دارید، تعادل خود را از دست بدهید و یا در هنگام سخنرانی و صحبت کردن دچار لکنت زبان شوید.

حتی ممکن است هماهنگی شما به طور کلی دچار تغییر و بی نظمی‌شود. این نشانه‌ها که خانواده و دوستان تان به راحتی متوجه آنها می‌شوند، به شما نشان می دهد که نیاز به چکاپ پزشکی دارید.

افرادی که دچار ضربات مغزی می‌شوند در فکر کردن بسیار کند عمل می‌کنند

 

خود را در جایی نامشخص احساس می‌کنید (احساس سردرگمی)

این امر ممکن است طوری رخ دهد که شما واقعا فکر کنید که در جای دیگری هستید. به بیماران توصیه می‌شود مراقب این نشانه باشند که به‌این شکل است که شما به یک جای خالی خیره می‌شوید و نگاهتان گیج و مبهوت می‌شود.

شخصیت شما تغییر می‌کند

بیایید این طور بگوییم که شما قبلا در حالت عادی درباره‌ی اخبار و اتفاقات با همسرتان برای مدت طولانی صحبت می‌کردید. اما بعد از آسیب سر، ذهن شما به اندازه‌ی نصف مکالمات هر روزه هم همراهی تان نمی‌کند.

زمان بررسی اطلاعات و مفاهیم در ذهن‌تان طولانی‌تر شده است. دیر به سئوالات پاسخ می دهید. برای درک صحبت‌ها و پیام‌های دیگران مشکل پیدا کرده‌اید و دیگر مانند گذشته زبر و زرنگ نیستید. حتی شاید بتوان گفت که شما دچار کندذهنی و آشفتگی شده‌اید. افرادی که دچار ضربات مغزی می‌شوند در فکر کردن بسیار کند عمل می‌کنند. اینها نشانه‌های کلیدی هستند.

تهوع

 

زیاد دچار حالت تهوع می‌شوید

وقتی که ضربه‌ای به سرتان وارد می‌شود و گوش میانی تان تکان می خورد، حالت تعادل شما بر هم می‌خورد و یا حتی ممکن است ضربه سبب حساس شدن‌تان شود و شما را دچار ناراحتی معده کند، طوری که هنگام چرخیدن حالت تهوع به سراغ‌تان بیاید. حالت تهوع برای تشخیص ضربه‌ی مغزی کافی نیست، اما اگر مکررا دچار حالت تهوع می‌شوید، به پزشک بگویید.

شما دچار یک ضربه‌ی ناگهانی شده‌اید

به گفته‌ی متخصصان هر وقت ضربه‌ای به سرتان وارد شد و شما را دچار کاهش هوشیاری کرد ، باید به پزشک مراجعه کنید. اما با پرسش از افراد پیرامون‌تان مطمئن شوید که چه اتفاقی افتاده است. خیلی از اوقات خود افراد صدمه دیده نمی‌دانند که ضربه‌ای به سرشان وارد شده است یا نه.

حتی ممکن است اکثر اوقات که از خواب بیدار می‌شوید و بلافاصله می خواهید صحبت کنید و یا به طرفی بروید، دچار عدم هوشیاری شوید که‌این خود نوعی فراموشی است.

با این حال اگر هنگام صدمه دیدن تنها بوده‌اید، شاید به سختی بتوانید بفهمید که چه اتفاقی برایتان رخ داده است، بنابراین بهترین کار برای اطمینان خاطرتان، مراجعه به پزشک است.

این علائم ممکن است وابسته به صدمات جدی دیگر، نظیر آسیب گردن یا وجود یک لخته‌ی خونی در مغز (هماتوم) باشد. لذا هر چه زودتر نزد پزشک بروید

 

علائم شما بلافاصله بروز می یابد

ممکن است این اتفاق برای اسطوره‌ها رخ دهد که بعد از رخ دادن سانحه‌ای بتوانند روزها و هفته‌ها تحمل کنند، اما متخصصان می‌گویند که‌این کار درست نیست. اگر علائم با تأخیر رخ دهند، ممکن است اتفاق دیگری در حال بروز باشد. حتی می‌شود که بسیاری از این علائم را نادیده گرفت و به آسانی از کنارشان رد شد.

ولی این علائم ممکن است وابسته به صدمات جدی دیگر، نظیر آسیب گردن یا وجود یک لخته‌ی خونی در مغز (هماتوم) باشد. لذا هر چه زودتر نزد پزشک بروید.

علائم در حال بدتر شدن هستند

در حالی که سردرد، سرگیجه خفیف یا حساسیت نمی‌تواند دلیل بر ضربه‌ی مغزی باشد، اما اگر این علائم در حال بدتر شدن هستند، باید توجه بیشتری به آنها داشته باشید. به گفته‌ی متخصصان معمولا علائم با استراحت کردن در همان حد باقی می‌مانند و یا بهتر می‌شوند.

اما اگر احساس خستگی در شما بیشتر شد، بیدار شدنتان سخت‌تر شد و یا سردردتان به سمت حاد و مزمن شدن پیش رفت، حتما به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است یک آسیب جدی مغزی و یا آسیب جدی گردنی باشد، به هر حال نیاز به بررسی پزشکی دارد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.