تبیان، دستیار زندگی
گردهمایی دانشجویان و دانش آموختگان صنایع دستی و هنرهای سنتی و رشته های مرتبط با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، معاون صنایع دستی و جمعی از اساتید دانشگاه در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزار می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گردهمایی دانش آموختگان صنایع دستی برگزار می شود

گردهمایی دانشجویان و دانش آموختگان صنایع دستی و هنرهای سنتی و رشته های مرتبط با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، معاون صنایع دستی و جمعی از اساتید دانشگاه در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی برگزار می شود.

بخش هنری تبیان

گردهمایی دانش‌آموختگان صنایع دستی

علی حاجی شیزری - مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور - گفت: نظر به این که در سطح کشور، در عرصه طراحی و تولید آثار صنایع دستی، سرمایه های انسانی و اقتصادی زیادی به صورت پتانسیل های موجود و متفاوت جاری است و با وجود آن، متاسفانه انتظارات معقول برآورده نشده باقی مانده است، ضرورت توجه و حرکت به سوی برنامه های نو و آینده ساز غیرقابل انکار است.

او تاکید کرد: یکی از مهم ترین برنامه ها، ساماندهی و تجمیع سرمایه های انسانی آموزش دیده دانشگاهی است که با وجود آمار بالای آن، اثرات وجودی توانایی های کسب شده شان در حوزه های مختلف مرتبط با صنایع دستی کمتر دیده می شود. این در حالی است که تولید و عرضه صنایع دستی از ابتدایی ترین مراحل نیازمند قوه محرکه  پیش برنده تحول ساز است.

شیزری یادآوری کرد: طرح «ارتباط با دانش آموختگان دانشگاهی» بر مبنای رسالت و وظایف سازمانی معاونت صنایع دستی کشور درباره حفظ توسعه و ترویج و مدیریت صنایع دستی به دنبال شناسایی و ارتباط گیری با دانش آموختگان دانشگاهی و ارتباط دهی آن ها به حوزه تولید و عرضه است. این طرح با ماهیت «هم اندیشی و تعامل گرایی» و استراتژی «مدیریت فرآیند آموزش تا تولید و عرضه» به روش «نشست آزاد اندیشانه» برگزار خواهد شد و هدف غایی آن آغاز و انجام یافتن آموزش های دانشگاهی و موثر ساختن آن در رشد و ارتقای صنایع دستی کشور است.

وی با تاکید بر لزوم توجه معاونت صنایع دستی به حوزه توسعه و ترویج هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی و اصیل ایرانی، افزود: نقش و جایگاه مهم معاونت صنایع دست کشور در پیشبرد اهداف آموزشی این حوزه نه تنها اثبات، بلکه تحقق یافته و اعتلاپذیر می شود.

وی همچنین اظهار کرد: از اهداف و برنامه های طرح گردهمایی دانش آموختگان دانشگاهی رشته های صنایع دستی و هنرهای سنتی می توان به کمک برای برگزاری طرح از طریق فراخوان اینترنتی و رسانه ای، برنامه ریزی و سازمان دهی نشست تعاملی مسئولان حوزه معاونت صنایع دستی با دانش آموختگان دانشگاهی به صورت دوره ای، تنظیم برنامه های نظام مند و مرحله ای با موضوعیت های مختلف مرتبط با اهداف طرح برای نشست های دوره ای، تهیه و تدوین برنامه های پیشنهادی خلاق برای جهت مند ساختن نظرات، شکل گیری تشکل های حرفه ای دانش آموختگان و هدف دار کردن برنامه گردهمایی، شناخت شایستگی ها و توانایی انجام کار در محیء توسط دانش آموختگان دانشگاهی، به منظور کمک به تلفیق دانش و مهارت و ارتقای آن، طرح نقشه یادگیری تکمیلی برای رسیدن به شایستگی های لازم مطابق استاندارد مشاغل صنایع دستی و انتقال آن به جامعه دانش آموختگان دانشگاهی، طراحی برنامه های آشناسازی دانش آموختگان دانشگاهی با محیط واقعی در مشاغل خاص صنایع دستی، طراحی برنامه های پشتیبانی بر اساس پتانسیل، نیازها و نظرات دانش آموختگان دانشگاهی، تنظیم و ترویج مبانی اخلاق حرفه ای در میان دانش آموختگان دانشگاهی به منظور ارتقای هویت حرفه مندی صنایع دستی اشاره کرد.
مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی کشور درباره دستاوردهای اجرای این طرح، گفت: تشکیل بانک اطلاعاتی دانش آموختگی دانشگاهی، شناسایی نقاط ضعف و قوت آموزش های آکادمیک، تدوین برنامه های خلاق پشتیبان آموزش، شناسایی منابع تامین و رفع نیازهای علمی و حرفه ای عرصه تولید صنایع دستی و تدوین برنامه های پیشنهادی کارآمد برای آموزش های آکادمیک صنایع دستی از جمله نتایجی خواهد بود که برای رونق صنایع دستی به مسوولان امر کمک می کند.

گردهمایی دانشجویان و دانش آموختگان صنایع دستی و هنرهای سنتی و رشته های مرتبط 22 آذرماه از ساعت 9 تا 16 در دانشگاه الزهرا (س)، ساختمان خوارزمی، سالن تورانی برگزار می شود.


منبع:روابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور