تبیان، دستیار زندگی
نشست وزرای خارجه ده کشور غربی و عربی هم پیمان با شورشیان سوری موسوم به دوستان سوریه بدون نتیجه مشخصی در پاریس پایان یافت و حاضران متعهد شدند تا به تلاش برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور ادامه دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایان بی نتیجه نشست "دوستان سوریه" در پاریس

نشست وزرای خارجه ده کشور غربی و عربی هم پیمان با شورشیان سوری موسوم به "دوستان سوریه" بدون نتیجه مشخصی در پاریس پایان یافت و حاضران متعهد شدند تا به تلاش برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور ادامه دهند.

بخش سیاست تبیان

سوریه،بحران سوریه،آمریکا،وزیر،وزیر امور خارجه،نشست،جان کری،داعش،جنگ در سوریه،بشار اسد،آخرین اخبار

نشست وزرای خارجه ده کشور غربی و عربی هم پیمان با شورشیان سوری موسوم به "دوستان سوریه" بدون نتیجه مشخصی در پاریس پایان یافت و حاضران متعهد شدند تا به تلاش برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور ادامه دهند. در این نشست که با حضور وزرای خارجه کشورهای غربی و عربی از جمله وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان، قطر، امارات، اردن و چند کشور دیگر در پاریس برگراز شد، همانگونه که انتظار می رفت جز سخنرانی های معمول نتیجه خاصی به دست نیامد.

در پایان این نشست جان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد: مخالفان سوری اعلام آمادگی کرده اند تا بدون هیچ پیش شرطی به میز مذاکرات بازگردند.فرانسه با هرگونه دخالت بین المللی که هدف از آن نجات دولت سوریه باشد مخالف است.

جان کری گفت: تعامل با شبه نظامیان مخالف دولت سوریه در حلب برخلاف قوانین جنگ بوده است.

اشاره وی احتمالا به تلاش های روسیه برای رسیدن به توافقی در مورد درگیری های سوریه به ویژه حلب است که در آن روسیه تلاش دارد حلب را از وجود شبه نظامیان مخالف خالی کند.

آیرو در کنفرانس مطبوعاتی با همتایان آلمانی و آمریکایی خود گفت: اولویت ما کاهش رنج مردم حلب و دیگر مناطق سوریه است. آنچه که در حلب می گذرد شبیه پاکسازی قومی است و این خود در آینده باعث تنش های بیشتری خواهد شد.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان نیز گفت: ما از ایران و روسیه خواهیم خواست تا اجازه خروج شبه نظامیان از حلب را بدون اینکه به آنها تعرضی صورت بگیرد بدهند. حضور نیروهای النصره در حلب دلیلی برای نابود کردن این شهر به طور کامل نیست و هیچ امری نمی تواند چنین فاجعه ای را توجیه کند.

وزیر خارجه آلمان ادامه داد: "سقوط حلب" به معنای پایان جنگ در سوریه نیست چراکه جنگ در دیگر مناطق سوریه همچنان ادامه خواهد داشت. در نشست پاریس فرصت های رسیدن به آتش بس در شرق حلب و ارسال کمک های بشردوستانه به محاصره شدگان را بررسی کردیم.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز در پایان این نشست گفت: تعامل با شبه نظامیان مخالف دولت سوریه در حلب برخلاف قوانین جنگ بوده است. وی تاکید کرد که تنها راه حل بحران در سوریه و پایان دادن به جنگ 5 ساله در این کشور مذاکرات سیاسی است.


منبع : جهان 24