تبیان، دستیار زندگی
بی میلی و عدم رغبت برخی جوانان و نوجوانان به انجام فرایض دینی و اقامه نماز از نمونه معضلات و چالش هایی به شمار می رود که گاهی به دغدغه ای جدی میان والدین و خانواده ها تبدیل می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه جوانان را به خواندن نماز مشتاق کنیم؟

بی میلی و عدم رغبت برخی جوانان و نوجوانان به انجام فرایض دینی و اقامه نماز از نمونه معضلات و چالش هایی به شمار می رود که گاهی به دغدغه ای جدی میان والدین و خانواده ها تبدیل می شود.

بخش خانواده ایرانی تبیان
جوانان و نماز

بی میلی و عدم رغبت برخی جوانان و نوجوانان به انجام فرایض دینی و اقامه نماز از نمونه معضلات و چالش هایی به شمار می رود که گاهی به دغدغه ای جدی میان والدین و خانواده ها تبدیل می شود.

بابک رضوی، دانش آموخته رشته معارف اسلامی در تشریح دلایل و عوامل موثر در بروز چنین رویه و رفتارهایی از سوی برخی جوانان و نوجوانان اظهار داشت: اصلی ترین و ریشه ای ترین عامل دراین بی میلی و بی انگیزگی را باید در عدم شناخت و آگاهی برخی جوانان به فلسفه دین،عبادت،مناجات جستجو کرد.

وی افزود:به واقع در بستر و فضایی که جوان یا نوجوان از هیچگونه شناختی نسبت به اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی و انجام فریضه دینی و ثمرات آن برخوردار نیست،بروز چنین بی میلی و بی انگیزگی نسبت به نماز و یا اتجام امور عبادی و اعتقادی غیر ممکن نخواهد بود.
رضوی گفت:الگو پذیری نامناسب،معاشرت با گروه های هم سن و سال که فاقد چنین اعتقادات و باورهای مذهبی هستند نیز از دیگر عوامل موثر در شکل گیری رفتارهای اینچنینی محسوب می شود.

دانش آموخته رشته معارف اسلامی عنوان کرد:الگوبرداری از اطرافیان و همسان سازی رفتارها با گروه های هم سن و سال از سوی برخی از جوانان و نوجوانان از موضوعاتی است که در صورت عدم لحاظ کردن تدبیر،درایت و هوشمندی لازم از سوی والدین می تواند مسبب بروز معضلات و چالش های بسیاری شود.

وی افزود:از سوی دیگر نباید از رفتارها و کیفیت و نوع باورهای والدین نیز به سادگی گذشت و طبیعتا در شرایطی که پدر و مادر از انجام فرایض و واجبات دینی همچون نماز سر باز می زنند،بی توجهی یا کم توجهی فرزندان این خانواده ها به مقوله مذکور چندان تعجب آور نخواهد بود.

وی افزود: در سیر حیات فرزندان از کودکی تا نوجوانی و سپس جوانی،رعایت زنجیره ای از بایدهای و نبایدها از ضروریاتی است که در رشد،پویایی،تکامل و تعالی روحی،روانی و فکری فرزندان را تضمین می کند و در صورت بروز خلل در این سیکل و روند،تکوین و رشد شخصیتی و اعتقادی جوانان و نوجوانان با بن بست ها و چالش های عدیده ای مواجه خواهد شد.

*از جهل به نیازهای خویش تا رفتارهای نامتعارف مدعیان دینداری

مهدی فروزش جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی  در تشریح عوامل موثر در بروز برخی بی میلی ها به انجام واجبات و فرایض دینی همچون نماز از سوی برخی نوجوانان و جوانان عنوان کرد:تحقیقات و پژو هش های علمی این واقعیت را به اثبات رسانده که اساسا افرادی که نسبت به چارچوب ها و ارزش های اعتقادی و دینی بی تفاوت هستند از منظر روحی و روانی در معرض آسیب ها و سرخوردگی های بیشتر ی قرار می گیرند.

وی افزود: انجام فرایض دینی و واجباتی همچون نماز،به نوعی تحکیم بخش اراده افراد است و در طیف ها،اقشار و گروه هایی که فاقد این اعتقادات هستند، احتمال بروز لغزش های روحی،روانی بیشتر به چشم می خورد.

فروزش بیان کرد: به واقع این طیف و تیپ از جوانان و نوجوانان به نیازهای واقعی درونی خویش آگاه نیستند و همین جهل و بی اطلاعی باعث می شود از سوی این افراد به مقوله نماز توجه چندانی نشود.

جامعه شناس وآسیب شناس مسائل اجتماعی گفت: یکی دیگر از دلایل و عوامل موثر در فاصله گرفتن از انجام فرایض دینی همچون نماز به برخی رفتارهای افراد به ظاهر دیندار معطوف می شود که این امر ذهنیت جوانان و نوجوانان را مخدوش و مکدر می کند.

وی افزود: به واقع در چنین تلقی و ذهنیتی نقش والدین بسیار موثر است و باید این واقعیت برای جوانان و نوجوانان اینچنینی تفهیم شود که اصل و واقعیت دین از این ناخالصی ها مبراست و اگر عده ای با ادعای دینداری رفتاری بر خلاف دین انجام می دهند ناشی از اصل دین نیست، بلکه ریشه آن را باید در سوء استفاده ای جستجو کرد که از دین می شود و می تواند این سوء استفاده در هر حوزه دیگری نیز قابل مشاهده باشد.

فروزش عنوان کرد:نقش نهادهای فرهنگی، آموزش و پرورش، خانواده، گزینش صحیح دوستان و گروه های هم سن و سال در پیشگیری از چنین تلقی و ذهنیت های نادرستی بسیار موثر است.

وی در پایان یادآور شد: در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که باید در مواجهه با چنین جوانان و نوجوانانی، منطق و عقلانیت در تعاملات و توجیه جوانان و نوجوانان سر لوحه والدین قرار گیرد،امر و اصلی حائز اهمیت که متاسفانه از سوی برخی والدین مورد کم توجهی و بی توجهی واقع می شود و اساسا به زعم برخی والدین باید در مقابل چنین رفتارهایی برخوردهای خشن، سلبی و قهری اعمال شود که این رویه و رویکرد کاملا اشتباه است و باید با منطق و عقلانیت و توجیه کردن این تیپ از جوانان و نوجوانان به نحوی جدی و عمیق آنها را به واقعیت ها و حقیقت دین و فریضه نماز آشنا و آگاه ساخت.منبع:خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.