تبیان، دستیار زندگی
علی فاضلی:در شرایط رکود حدود ۲۵ درصد از اشتغال زایی کشور را اصناف به خود اختصاص داده اند که اگر موانع از پیش پای بنگاه های صنفی برداشته شود این سهم را می توانیم تا ۴۰ درصد افزایش دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ابزار کنترل بازار به اتحادیه ها واگذار شود

علی فاضلی:در شرایط رکود حدود ۲۵ درصد از اشتغال زایی کشور را اصناف به خود اختصاص داده اند که اگر موانع از پیش پای بنگاه های صنفی برداشته شود این سهم را می توانیم تا ۴۰ درصد افزایش دهیم.

بخش اقتصاد تبیان
 کنترل بازار

علی فاضلی در هفتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه اصل در دوران پسابرجام رفع موانع پیش روی بنگاه های اقتصادی است، گفت: در شرایط رکود حدود ۲۵ درصد از اشتغال زایی کشور را اصناف به خود اختصاص داده اند که اگر موانع از پیش پای بنگاه های صنفی برداشته شود این سهم را می توانیم تا ۴۰ درصد افزایش دهیم.

وی با تاکید بر نقش بنگاه های کوچک در توسعه کشور، افزود: در کشوری مانند ایتالیا ۸۰ درصد اشتغال در اختیار بنگاه های کوچک و متوسط است و این سهم در کشور ترکیه ۷۸ درصد و در کره جنوبی ۸۸ درصد است.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه اگر تسهیلات در اختیار بنگاه های صنفی قرار گیرد سهم اشتغالزایی به ۴۰ درصد افزایش می یابد، اظهارداشت: تاکنون یک ریال تسهیلات برای ایجاد شهرک های صنفی به مجموعه اصناف تعلق نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه سرمایه به سمت سوداگری و واسطه گری غیر مفید سوق پیدا می کند، گفت: بازار ایران توسط اصناف مدیریت می شود اما متاسفانه ابزار لازم برای کنترل بازار در دست مدیران اتحادیه ها نیست.

فاضلی ادامه داد: ساختار بازرسی اصناف در کشور از حدود ۱۷ ماه پیش یک ریال دریافتی نداشته است و از محل بودجه اتحادیه های صنفی، ساختار بازرسی بازار کشور را اداره کردیم.

رئیس اتاق اصناف ایران بخش خدمات را یک نیاز در جامعه و اقتصاد کشور برشمرد و گفت: ۴۸ درصد از اشتغال ما در بخش خدمات است و این بخش در کشورهای توسعه یافته سهم ۶۰ درصدی را در تولید ناخالص داخلی کشورها دارد.

وی با اشاره به اینکه سهم فروشگاه های بزرگ در اقتصاد ما ۴ درصد است که باید ارتقاء یابد، اظهارداشت: نظر اصناف این نیست که فروشگاه ها گسترش نباید بلکه باید در شهرهایی ایجاد شود که ظرفیت راه اندازی فروشگاه های بزرگ وجود دارد.

فاضلی با انتقاد از اینکه اصناف در شورای عالی کار و شورای عالی تامین اجتماعی نماینده ندارند، اظهارداشت: اصناف ۶.۵ میلیون شغل ایجاد کرده اند اما جایگاهی در این شوراها ندارند. همچنین اصناف باید در شورای عالی مالیاتی کشور نماینده داشته باشند.منبع:خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .