تبیان، دستیار زندگی
اقتصاد سبز، اقتصادی است که در سایه زندگی انسان های پیشرفته و عدالت اجتماعی پدید می آید، در حالی که در آن خطرها و آسیب های زیست محیطی در کمترین میزان ممکن است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توسعه اقتصاد سبز کلید خورد

اقتصاد سبز، اقتصادی است که در سایه زندگی انسان های پیشرفته و عدالت اجتماعی پدید می آید، در حالی که در آن خطرها و آسیب های زیست محیطی در کمترین میزان ممکن است.

بخش اقتصاد تبیان
 اقتصاد سبز

اقتصاد سبز، اقتصادی است که در سایه زندگی انسان های پیشرفته و عدالت اجتماعی پدید می آید، در حالی که در آن خطرها و آسیب های زیست محیطی در کمترین میزان ممکن است. اقتصاد سبز یک اقتصاد یا توسعه اقتصادی  بر پایه توسعه پایا و آگاهی از اقتصاد بومی (سازگار با بوم) بنا تعریف شده که برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع توجه ویژه ای دارد.

مسبب اصلی تغییر اقلیم در ایران و جهان، انسان ها و برنامه ریزی های آنان تبیین شده که در ایران نیز از حدود دو دهه قبل دوران خشکسالی با ویژگی های ناشی از تغییر اقلیم حادث شده لذا بخش زیادی از تالاب ها، دریاچه ها و رودخانه ها به دلیل عملکرد منفی انسانی آسیب دیده است.

امروز دریاچه ارومیه، تالاب هامون، رودخانه های بزرگ از جمله کارون آسیب جدی دیده اند، به طوری که تالاب هامون یکی از بزرگ ترین بدنه های آب شیرین با ۱۸ میلیارد مترمکعب مخزن اکنون به یک شنزار خشک تبدیل شده و شهرهای اطراف خود را تهدید می کند؛ مردم آن ناحیه که روزگاری با ماهیگیری از این دریاچه امرار معاش می کردند امروزه ناچار به مهاجرت شده اند.

همچنین اثرات تغییر اقلیم در مهاجرت، از سایر مؤلفه های اقتصادی و اجتماعی کمتر نیست و بر اساس پیش بینی مراجع جهانی این وضعیت در غرب آسیا و سایر کشورها در دهه های آینده شدت خواهد گرفت، ایران نیز دستخوش این حوادث است و بیشترین آسیب را در این زمینه خواهد دید.

بر همین اساس در برنامه ششم توسعه برنامه های راهبردی و استراتژیک و چشم انداز ۲۰ سال آینده کشور پیش بینی شده که در حوزه وظایف تولید انرژی الکتریکی، کاهش گازهای گلخانه ای و  CO۲ مباحث مهمی هستند که به آن ها پرداخته خواهد شد.

این برنامه ها شامل توسعه انرژی های تجدیدپذیر، کاهش کربن ناشی از سوخت نیروگاه ها، افزایش راندمان نیروگاه ها از ۳۷ به ۶۰ درصد، استفاده از حرارت خروجی نیروگاه ها برای تولید آب شیرین و کاهش هدر رفت انرژی در تولید، انتقال، توزیع و مصرف خواهد بود.

در تمام این اقدامات مشوق های مالی بصورت یارانه های نقدی و سایر کمک ها از جمله مشارکت فرد فرد مردم مد نظر قرار خواهد گرفت که از جمله می توان به تولید برق از انرژی فتوولتائیک بر بام خانه ها و تعویض سامانه های سرمایشی و گرمایشی برای کاهش گاز کربن اشاره کرد.

بازنشسته کردن نیروگاه های با عمر بیش از ۳۰ سال و جایگزینی نیروگاه هایی با راندمان ۷۰ درصد که می تواند تا ۵۰ درصد مصرف سوخت را کاهش دهد و عدم استفاده از سوخت هایی نظیر مازوت و گازوئیل و استفاده از گاز مایع می تواند صرفه اقتصادی بالایی برای کشور داشته باشد.

علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو بر این باور است که استفاده از ظرفیت های بین المللی و تسهیلات سازگاری اتحادیه اروپا در قسمت اقتصاد سبز از جمله مباحث مهمی است که در برنامه ششم پیش بینی شده که می توان از این منابع تسهیلاتی برای ارتقای انرژی لحاظ کرد.

وی با بیان اینکه در این راستا سازمان های بزرگی از جمله سازمان انرژی های نو ایران (سانا) و سازمان بهره وری انرژی (سابا) همکاری موثری خواهند داشت معتقد است که تغییر نوع کشت متناسب با اقلیم منطقه، اصلاح الگوی کشت، اصلاح میزان آب مصرفی، استفاده از کشت های کم آب بر، کاهش کشت افقی و توسعه کشت گلخانه ای می تواند بسیار مؤثر باشد.

در این زمینه وزارت نیرو از تجربیات کشور آلمان و اتحادیه اروپا کمک گرفته تا بتوان در کاهش نرخ رشد و توسعه کشور مستقل از افزایش گاز گلخانه ای اقداماتی را انجام داد.


منبع:ISNA News Feed

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .