تبیان، دستیار زندگی
وحدت برای اصول گرایان تقریبا آرزویی محال است. به نظر می رسد آنها خود هم به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند با یک نامزد وارد رقابت شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشکل بزرگ اصولگرایان؛ نبود فصل الخطاب

وحدت برای اصول گرایان تقریبا آرزویی محال است. به نظر می رسد آنها خود هم به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند با یک نامزد وارد رقابت شوند.

بخش سیاست تبیان

انتخابات،انتخابات ریاست جمهوری،انتخابات 96،نتیجه انتخابات،اصلاح طلبان،اصولگرایان،وحدتن،

اصلاح طلبان تکلیف خود را با انتخابات ریاست جمهوری سال آینده روشن کرده اند. حمایت از روحانی. بزرگان اصلاحات تصمیم گرفته اند همچون سال 92 از «شیخ دیپلمات» حمایت کنند. بدنه اصلاحات نیز بنا بر تصمیم سران، رای خود را به سبد روحانی می ریزند.

از آن سو اصول گرایان همچنان سردرگم پیدا کردن نامزدی برای رقابت با روحانی هستند. آنها یک بار قالیباف را نامزد مطلوب خود معرفی می کنند. دگر بار از جلیلی دم می زنند. گاهی به سمت موتلفه ای ها کشیده می شوند و برخی هم دم از حمایت روحانی می زنند.

تشتت آرا در جریان اصول گرایی یک دلیل مهم دارد و آن هم این است که این جریان یک رهبری واحد ندارد. در سال های نه چندان دور محافظه کاران تمام تصمیمات خود را بر اساس نظر بزرگان و ریش سفیدان می گرفتند.

اصول گرایان روزهای جدایی را تجربه می کنند. روزهایی که می َتواند به شکست دوباره این جریان در انتخابات ریاست جمهوری دیگر روبرو شود.

راست گرایان در دهه 60 و 70 مبتنی بر ریش سفیدی عمل می کردند و تصمیم خود را براساس نظر بزرگان جریان خود عملیاتی می کردند. لیست های این جریان برای انتخابات های مجلس براساس نظرجامعه روحانیت مبارز نمونه بارز این رفتار سیاسی بود. اما دهه 80 برای اصول گرایان پایانی بود بر سنت شیخوخیت در این جریان. اصول گرایان در سال 84 و در انتخابات ریاست جمهوری نهم سعی کردند با محوریت آیت الله مهدوی کنی و علی اکبر ناطق نوری و بر اساس اصل ریش سفیدی، یک نامزد را به عنوان نامزد نهایی این جریان وارد انتخابات ریاست جمهوری کنند اما نامزدهای اصول گرا بر اساس نظر ریش سفیدان خود عمل نکردند و همه وارد صحنه شدند.

بعد از انتخابات سال 84، ریش سفیدان اصولگرا دیگر در هیچ انتخاباتی موفق با ایجاد وحدت کلمه در این جریان نشدند و جوانان اصولگرا، رفتارهایی برخلاف سنت گذشتگان خود انجام می دادند. حضور لیست های متعدد اصولگرا با نام های مختلف با تعاریف گوناگون از اصولگرایی نمونه بارز این رفتار جوانان اصولگرا بود که پایان عصر شیخوخیت در جریان اصول گرایی را رقم زد.

امروز در جریان اصول گرایی همه ادعای رهبری دارند. روحانی شهره در مخالفت با اعتدال و اصلاحات در قم، نهادی در تهران، احزاب سیاسی و ... همه و همه ادعای رهبری اصول گرایی دارند. انگار در این جریان تقریبا دیگر فصل الخطابی وجود ندارد. در سمفونی وحدت اصول گرایی برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم هر کس ساز خود را می زند و از این سازهای ناکوک نمی شود انتظار داشت صدایی یک سان شنیده شود.

وحدت برای اصول گرایان تقریبا آرزویی محال است. به نظر می رسد آنها خود هم به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند با یک نامزد وارد رقابت شوند و در این میان تلاش می کنند حداقل با افرادی وارد صحنه شوند که سبد رای مشخص دارند.

اصول گرایان روزهای جدایی را تجربه می کنند. روزهایی که می َتواند به شکست دوباره این جریان در انتخابات ریاست جمهوری دیگر روبرو شود.


منبع : عصر ایران