تبیان، دستیار زندگی
کشور در حال حاضر با مسأله هایی روبرو است که تأثیر منفی بر کیفیت زندگی حال و آینده مردم دارد. مصرف بی رویه آب و تهدیدات محیط زیستی، دو مسأله بسیار مهم و مورد اجماع مردم و مسئولان است. بیکاری و رکود اقتصادی، مورد اتفاق کارشناسان اقتصادی است. انتقاد به
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روابط‌ عمومی‌ و مسأله‌ های اساسی کشور

کشور در حال حاضر با مسأله‌ هایی روبرو است که تأثیر منفی بر کیفیت زندگی حال و آینده مردم دارد. مصرف بی ‌رویه ‌ آب و تهدیدات محیط زیستی، دو مسأله‌ بسیار مهم و مورد اجماع مردم و مسئولان است.  بیکاری و رکود اقتصادی، مورد اتفاق کارشناسان اقتصادی است. انتقاد به کیفیت کالاهای ساخت داخل، میل به استفاده از کالاهای خارجی را افزایش داده و منجر به کاهش تولید و در پی آن، تشدید بیکاری شده است.


هومن بهلولی- روابط عمومی
امیرعباس تقی پور

ارزش سالانه قاچاق کالا موسوم به تجارت سیاه، ارقامی بین 15 تا 40 میلیارد دلار اعلام می ‌شود که حتی اگر عدد کوچکتر را مبنا قرار دهیم آثار زیانباری بر اقتصاد ملی وارد می ‌کند. در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، چالش‌های متعددی متوجه خانواده‌ها و جامعه است. بحران هویت، شکاف بین نسل ‌ها و افزایش مسائل خانوادگی و...
پرسش این است که جایگاه و وظایف روابط‌ عمومی‌ ها در میان سازمان‌ های مسئول برای کاهش و یا حل مسائل و ارتقای کیفیت زندگی مردم کجاست و چیست؟ آیا می‌توانند در حل این مسأله‌‌ها مشارکت کرده و نقش‌ آفرینی کنند؟ آیا سازمان‌ های مسئول و تخصصی، از شرایط و تخصص لازم برای مسأله ‌‌یابی، مسأله‌ شناسی و ارائه راه‌حل در موضوعات مطرح شده و یا موارد مشابه، برخوردارند؟ توان و امکان اجماع ‌آفرینی در سطح سازمان یا فراسازمان را دارند؟ حمایت و اعتماد ذینفعان، متوجه آن‌ ها هست؟ ابعاد برخی از این مسأله ‌‌ها چنان وسیع و چند وجهی شده است که حل آن‌ ها به اختیارات و امکانات فراقوه ‌ای نیازمند است. در چنین وضعیتی، وظیفه و کارکردهای روابط‌عمومی چیست؟
روابط‌ عمومی، علم و حرفه ‌ای است که انتظار می ‌رود نتیجه‌ بکارگیری ‌اش، کاهش یا حل مسائل سازمان ‌ها و ذینفعانش شود. در یک نگاه کلی‌ تر، منظور این است که بتواند با عمل آگاهانه و پیوسته و بهره‌ گیری از توانمندی ‌ها و ابزار در اختیارش، مسائل کشور را کم کرده و شرایط زندگی مناسب ‌تر مردم را فراهم کند. قدرت علم را نباید دست کم گرفت اما بستر و مسیری که علم در آن پیاده‌ سازی می‌شود مهم و تعیین کننده است. آیا دانشگاه‌ها، سازمان‌ها، استادان، مدیران و دانشجویان روابط‌عمومی، قادر به ایجاد بستر مناسب برای ایفای نقش مؤثر بوده‌اند؟ انجمن‌ها و نهاد های تخصصی و مهارتی چه کرده ‌اند و در نهایت باید چه کنیم؟
پاسخ‌ها نیز همانند پرسش‌ها چند لایه و متنوع خواهد بود. با همت و تدبیر و با پیشگامی انجمن‌ های تخصصی، می‌ توان چگونگی نقش ‌آفرینی مؤثر و پیشرویی روابط‌ عمومی‌ها را در حل مسأله‌ های اساسی، تبیین و تدوین کرد.
امیر عباس تقی پور