تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه بیستم آذر 1395هجری خورشیدی، دهم ربیع الاول 1438 هجری قمری و دهم دسامبر 2016 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیستم آذر در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز شنبه بیستم آذر 1395هجری خورشیدی، دهم ربیع الاول 1438 هجری قمری و دهم دسامبر 2016 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است: 

هومن بهلولی- روابط عمومی

تاریخ معاصر ایران

20 آذر 1360 

عملیات مطلع الفجر با رمز «یا مهدی(عج)» با هدف آزادسازی ارتفاعات جنوب سرپل ذهاب و گیلان غرب آغاز شد. 


20 آذر 1360

آیت الله سید عبدالحسین دستغیب امام جمعه ی شیراز و صاحب آثار ارزنده ای همچون آدابی از قرآن، معراج، ایمان، گناهان کبیره، قلب سلیم و داستان‏های شگفت، به دست منافقین در 72 سالگی به درجه رفیع شهادت نایل آمد. 


20 آذر 1357 

راهپیمایی میلیونی مردم تهران در روز عاشورا، علیه رژیم پهلوی با شکوه خاصی برگزار و در پایان، قطعنامه‏ای 17 ماده‏ای خوانده شد که در آن، بر سقوط و برچیده شدن بساط رژیم پهلوی و تایید رهبری امام خمینی تاکید شده بود. 


20 آذر 1357

هنری کیسینجر وزیر امور خارجه ی پیشین آمریکا در گفت و گویی با مجله ی نیوزویک گفت: آن چه که در ایران پیش می آید یک تراژدی برای غرب است. شاه پیوسته در هر شرایط ناهنجاری، طرف غرب را گرفته است. شاه هرگز شیرهای نفت را به دلایل سیاسی به روی کسی نبسته است. 

20 آذر 1343

آیت الله سیدهادی میلانی در نامه ای به آیت الله محمدتقی آملی، با تشریح جنایت های محمدرضا پهلوی و شکایت از تبعید امام خمینی نوشت: خواسته آیت الله خمینی خواسته مجامع روحانی، دینی و مردمی است. 


20 آذر 1342

تمامی لوایحی که در فاصله ی زمانی نوزدهم اردیبهشت 1340 هجری خورشیدی(روز تعطیل و انحلال مجلس دوره بیستم) و چهاردهم مهر 1342 هجری خورشیدی(روز گشایش مجلسین) به تصویب هیات دولت رسیده بود، به تصویب مجلسین شورا و سنا رسید. از جمله این مصوبه ها اصول 6 گانه ی موسوم به «انقلاب شاه و ملت» بود. 


20 آذر 1335 

اداره ی کل آمار، جمعیت ایران را 18 میلیون و 955 هزار تن اعلام کرد. 


20 آذر 1331

رونوشت لایحه ی قانونی اساسنامه ی شرکت ملی نفت ایران در 9 فصل به اداره های وزارت دارایی ارسال شد. 


20 آذر 1327

کنسولگری ایران در دمشق به سفارت ارتقا یافت. 


20 آذر 1321

نخستین گروه از نیروهای نظامی آمریکا با عنوان میسیون نظامی ایران وارد کشور شدند، این نظامیان بیشتر از رسته ی مهندسی ارتش آمریکا بودند. نام این میسیون پس از چندی به فرماندهی خلیج فارس تغییر کرد. 


20 آذر 1320 

وزارت دارایی در باره ی ضرورت تهیه ی مجوز عبور برای حمل کالاهای خارجی تبار آگهی داد، در این اطلاعیه اداره ی کل گمرک، ممنوعیت صادرات کالاهای خارجی تبار را از کشور، به دلیل مشکل بودن واردات آن ها بر اثر شرایط جهانی، اعلام کرد. این دسته از کالاها برای حمل از مرکز به نقاط داخلی و مرزی جنوب غرب و غرب کشور، نیازمند دریافت مجوز عبور از اداره کل گمرک است. 


20 آذر 1312

ویلیام هورنی بروک به عنوان وزیر مختار جدید آمریکا در ایران تعیین شد. 


20 آذر 1312 

وزارت مالیه به اداره ی مالیه ی تهران اطلاع داد که شهر ناصری در آینده اهواز نامیده خواهد شد و دستور داد، مراتب را به دوایر تابعه اعلام دارند. 


20 آذر 1309

دستور اجرای بخش نامه ی ریاست وزرا به وزارت مالیه، درباره ی تغییر نام نصرت آباد به «زابل» و دزداب به «زاهدان» و لزوم رعایت به کارگیری این نام ها در مکاتبه ها و مراسلات رسمی صادر شد. 


20 آذر 1309 

وزارت اقتصاد ملی، از وزارت داخله درخواست کرد که به حکام و نظمیه های ولایات دستور دهد تا فهرستی از نام هتل های موجود، قرائت خانه ها و نام مؤسس و تاریخ تشکیل آن ها و فهرست ماهیانه ی کشتار روزانه ی شهرهای عمده، به دایره ی احصائیه ی این وزارت خانه ارسال کنند. 


20 آذر 1307

هیات دولت با حضور و فعالیت پروفسور ارنست هرتسفلد باستان شناس و ایران شناس آلمانی در ایران موافقت کرد. در این مصوبه بر حفر مکان ها و مطالعه ی آثار عتیقه به وسیله ی وی با نظارت نمایندگان وزارتخانه های مالیه و معارف بر این فعالیت تصریح شد. 


20 آذر 1302

وزیر عدلیه در پی شکایت از وضع زندانیان و زندان اداره ی نظمیه از این مکان بازدید کرد.