تبیان، دستیار زندگی
حمله به برخی مناطق سوریه و مواضع اخیر « اویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پرسش های متعددی را درباره سیاست های این رژیم در قبال تحولات سوریه به ویژه شکست های پی در پی تروریست های تکفیری و احتمال تغییر این سیاست ها بدنبال داشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکست تروریست ها در حلب و واکنش صهیونیست ها

حمله به برخی مناطق سوریه و مواضع اخیر « اویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پرسش های متعددی را درباره سیاست های این رژیم در قبال تحولات سوریه به ویژه شکست های پی در پی تروریست های تکفیری و احتمال تغییر این سیاست ها بدنبال داشته است.

بخش سیاست تبیان

صهیونیست ها، تروریسم،داعش،اخبار داعش،جنایات داعش،بشار اسد،آزادسازی حلب،آخرین اخبار

تاکید چندباره "لیبرمن" مبنی برتصمیم رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از افزایش توان نظامی حزب الله و ارسال سلاح به آن از طریق سوریه از مرحله «ممانعت از ارسال سلاح ویژه و برهم زننده توازن قوا» فراتر رفته و در دو روز متوالی او بر جلوگیری از دستیابی حزب الله به «سلاح کشتار جمعی» و «سلاح شیمیایی» تاکید کرده است.
در این باره روزنامه لبنانی الاخبار روز جمعه نوشت: آیا هدف لیبرمن این است که با ایجاد نوعی مشروعیت برای تقویت توان بازدارندگی اسرائیل در قبال حزب الله و دمشق، زمینه را برای اقدام تجاوزگرانه ای فراتر از حملات موضعی در سوریه آماده کند؟
رژیم صهیونیستی در برهه اخیر رویکرد متفاوتی را در واکنش نظام سوریه به تجاوزهای این رژیم احساس کرده و رسانه های صهیونیستی به نقل از گزارش های ارتش این رژیم تاکید کرده اند با توجه به تقویت جایگاه ، توان و راسخ تر شدن عزم دمشق و همپیمانانش در مقایسه با گذشته، پاسخ سوریه بعید به نظر نمی رسد.
روز گذشته لیبرمن بار دیگر ادعا کرد که اقدامات اسرائیل علیه سوریه با هدف جلوگیری از تجهیز حزب الله به سلاح های کشتار جمعی انجام می گیرد. وی در سخنانی در کمیسیون امنیت و امور خارجی (کنست) پارلمان رژیم صهیونیستی گفت که منظورش «سلاح شیمیایی» است و اسرائیل می کوشد تا مانع از دستیابی حزب الله به این سلاح شود.

به خاطر تحولات اخیر در حلب، « بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه اعتماد به نفس بیش از حدی پیدا کرده است.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بار دیگر به صورت غیر مستقیم اعتراف کرد که این رژیم عامل دو حمله اخیر به منطقه الصبوره (ریف غربی دمشق) و نزدیک فرودگاه نظامی المزه بوده است.
وی گفت: اسرائیل به هیچ طرفی تعهدی نداده که آزادی عملش را در سوریه محدود می کند. منظور لیبرمن از این سخن، حضور نظامی روسیه در سوریه بود.
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی افزود: اسرائیل در رفتار خود آزاد است و بدون در نظر گرفتن هرگونه شرایط و یا چالشی آزادانه تصمیم می گیرد.
لیبرمن مدعی شد که « اسرائیل به هیچ عنوان قصد ورود به جنگ داخلی سوریه را ندارد و فقط برای دفاع از خود تلاش می کند».سیاست ها و موضع گیری های اسرائیل خیلی واضح و روشن و مبتنی بر سه خط قرمز است، اجازه آزار رساندن به اسرائیلی ها را نمی دهیم؛ اجازه نمی دهیم حاکمیت اسرائیل نقض شود و نیز اجازه قاچاق سلاح پیشرفته و شیمیایی از سوریه به حزب الله را نخواهیم داد.
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی همچنین گفت که « ایران تهدید درجه یک برای اسرائیل است».
اما « یریف لیفین» وزیر گردشگری رژیم صهیونیستی (از حزب حاکم لیکود) روز گذشته در گفت وگو با شبکه یک تلویزیون این رژیم حرف هایی را زد که لیبرمن آنها را بر زبان نیاورده بود.
وی گفت: اسرائیل اجازه تغییر موازنه قدرت را نمی دهد و حمایت روسیه از محور ایرانی ( مقاومت) چالش سختی است.
لیفین افزود: سیاست اسرائیل کاملا روشن است و سعی ما بر این است تا از رسیدن سلاح های برهم زننده توازن قوا به لبنان جلوگیری شود، برای همین عملیات هائی انجام می گیرد که برخی از آنها بسیار محرمانه و برخی نیز تا حدودی سری هستند. معادله تغییرکرده است ، نشانه هایی وجود دارد که وضعیت جدید برای اسرائیل بسیار خطرناک است.
وزیر گردشگری رژیم صهیونیستی گفت: پرونده روسیه و حمایت نظامی آن از سوریه ، ایران و حزب الله چالش سختی است.
لیفین با این وجود افزود: اسرائیل سعی می کند با روس ها برخورد نظامی نداشته باشد و برای همین بسیار محتاطانه عمل می کند.
روز گذشته رسانه های صهیونیستی در رابطه با دو تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، نسبت به «از کنترل خارج شدن اوضاع» در جهت رویارویی با سوریه و حزب الله هشدار دادند و تاکید کردند که سطح قدرت و اراده حزب الله و سوریه برای پاسخگوئی در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.
روزنامه هاآرتص دو تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی علیه سوریه را نوعی «بندبازی» توصیف کرد چرا که تکرار این گونه اقدامات ریسک بالایی برای اسرائیل به همراه دارد.
روزنامه صهیونیستی اسرائیل الیوم نیز هشدار داد که« اسرائیل باید از محاسبات غلط و حمله های تاکتیکی که ممکن است به یک ورطه راهبردی تبدیل شود، خودداری کند».
شبکه یک تلویزیون رژیم صهیونیستی هم با تاکید بر لزوم در پیش گرفتن رفتار محتاطانه گفت: به خاطر تحولات اخیر در حلب، « بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه اعتماد به نفس بیش از حدی پیدا کرده است.


منبع : خبرگزاری ایرنا